sobota, 30 maja 2015

***..zdrowe odżywianie to też zdrowe napoje, chleb domowy i


... i dodatki do pieczywa
    Witam,
  1. Co to jest zdrowe odżywianie? Co się na nie składa? Książka Pani Zofii Wieczorek-Chełmińskiej: "Nowoczesna dietetyczna książka kucharska" zawiera także przepisy kulinarne przydatne dla osób zdrowych.  */

     
    Żytni chleb z kminkiem. Rye bread with caraway seeds. Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl
    W jednym z przepisów Autorka zachęca nas do wypiekania chleba z kminkiem z mąki razowej pszennej i maki żytniej.
    Całkowicie zgadzam się z Autorką książki że pieczywo zawsze odgrywało ważną role w naszym żywieniu, ponieważ miało odpowiedni smak i było bardzo pożywne. Niestety jemy coraz mniej zdrowego chleba żytniego (szczególnie razowego i typu graham), a coraz więcej chleba pszennego.
    1/

poniedziałek, 25 maja 2015

**Jaka dieta przy profilaktyce lub leczeniu jakiej choroby?


    Witam,
  1. Przykład diety profilaktycznej. Przykłady diet leczniczych. Szczegóły dotyczące tych diet znajdziecie Państwo w książce Pani Zofii Wieczorek Chełmińskiej: "Nowoczesna dietetyczna książka kucharska".
    Nowoczesny elektryczny garnek do gotowania na parze (parowar). Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl
    W dietetyce przy przygotowaniu potraw dla osób chorych bardzo przydatne jest gotowanie na parze. Do tego można wykorzystywać zwykły garnek z koszykiem lub sitkiem i pokrywką. Do częstego i systematycznego gotowania na parze bardzo przydatny jest specjalny garnek, czyli parowar. W parowarze gotuje się na parze: ziemniaki, mięso, ryby , warzywa. W czasie gotowania na parze z gotowanych produktów wycieka mało soku.1/

piątek, 22 maja 2015

* Podstawy odżywiania ludzi nie tylko w szpitalach....


    Witam,
  1. Co to jest dieta? Nasze skojarzenia dotyczące diet. Jedna z rodzajów diet: dieta lecznicza. "Nowoczesna dietetyczna książka kucharska" Pani Zofii Wieczorek-Chełmińskiej podaje nie tylko przykłady różnych diet leczniczych, ale wiele innych wiadomości przydatnych przy przyrządzaniu potraw według tych diet.




Jest to przykład smacznej potrawy z różnych warzyw i owoców.
Zgodnie z „Sześciopunktowym programem racjonalizacji sposobu odżywiania (wg Trimmmera)” 1/ powinniśmy zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Według tych zaleceń powinniśmy spożywać surowe (około 1/3) i podgotowane(pozostałe 2/3) warzyw i owoców
 
Dlaczego systematyczne spożywanie przez nas warzyw i owoców jest takie ważne?
Bo warzywa i owoce zawierają bardzo potrzebne naszym organizmom i łatwo przyswajalne: minerały, kwasy organiczne, witaminy, cukry, błonnik. Tych składników nie możemy pozyskiwać z żadnych innych produktów spożywczych.
Świeże warzywa i owoce występują sezonowo latem i jesienią. Dlatego konieczne jest przygotowanie różnych przetworów (mrożonki, kiszonki, sałatki) na okres późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

Uwaga: Powyższe zalecenia dotyczą osób zdrowych. W przypadku diet leczniczych zalecanych przez lekarza lub kwalifikowaną dietetyczkę trzeba zawsze wcześniej sprawdzić jakie warzywa i owoce i w jakiej formie (surowe, czy gotowane) można jadać w ramach danej diety.
Na przykład: Osoby chore na tarczycę nie powinny jadać surowej kapusty, ponieważ utrudnia ona przyswajanie jodu potrzebnego do produkcji hormonów tarczycy. Proszę też zapoznać się z Ostrzeżeniem!!! umieszczonym w moim blogu z prawej strony u góry.

niedziela, 17 maja 2015

**..kawy mrożone; espresso, cappuccino.. i przekąski do nich


    Witam,
  1. Kilka słów o kawach mrożonych. Co to jest espresso, a co to jest cappuccino i czym się różnią. Kawy z alkoholem. Przekąski do kawy. Więcej na te tematy wyjaśni Państwu książka kucharska Pani Mary Ward: "Kawa 100 przepisów".
    Białe ciastko i mrożona kawa. White cake and ice coffee. Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl
    Jest to przykład połączenia w jednym posiłku kawy mrożonej z smaczną przekąską: białym ciastkiem. Czy kawa mrożona będzie hitem w upalne dni zbliżającego się lata?

środa, 13 maja 2015

*Kawa na gorąco orzeźwi i pobudzi....


    Witam,
  1. Dlaczego nie pijam kawy? Książka Pani Mary Ward: "Kawa 100 przepisów" będzie przydatna dla tych osób, które mogą pijać kawę i lubią ją pijać. Dlatego bo zawiera liczne przepisy kulinarne parzenia różnych kaw i mieszanek kawowych.

    Młoda kobieta z filiżanką kawy. Young woman with coffee cup. Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl

    W środę (13 maja 2015) w saloniku prasowym zainteresowało mnie czasopismo „Świat na dłoni” (numer 6 czerwiec 2015). W tym czasopiśmie na stronach 62-63 znalazłem artykuł: „Kawa czyni cuda”. A na stronach 64-65 ciąg dalszy tego artykułu zatytułowany: „8 mitów na temat szkodliwości kawy”.1/ 
     
    /Wyjaśnienie: Nie mam żadnych kontaktów z Redakcją czasopisma "Świat na dłoni", ani z Wydawnictwem, który je wydaje./

sobota, 9 maja 2015

Kulinaria czyli jedzenie i napoje po polsku i angielsku


    Witam,
  1. Jak zamówić w angielskiej restauracji interesującą nas potrawę? Jak cudziemcowi przetłumaczyć po angielsku nazwy polskich tradycyjnych potraw. Pomoże Państwu w tym książka-słownik Pani Anny Sancewicz-Kliś: "Jedzenie, napoje i kulinaria w terminologii polskiej i angielskiej". */
      W moim blogu w postach prezentuję w dotyczące danego tematu zdjęcia autorstwa i na licencji Firmy Pixmac. Dosyć szybko przekonałem się, że poszukując zdjęcia do danego postu korzystniej podawać nazwę poszukiwanego tematu w języku angielskim niż w języku polskim. Wtedy jest dostępnych więcej zdjęć z danego tematu. Niestety w wielu słownikach polsko-angielskich (także w Tłumaczu Google) brak precyzyjniejszych określeń polskich i nie tylko polskich potraw.
       Dlatego często musiałem wybierać wśród bardzo wielu zdjęć. **/ A to zajmowało mi dużo czasu.
       A słownik Pani Anny Sancewicz-Kliś bardzo ułatwi mi i przyspieszy poszukiwanie odpowiednich dla danych postów zdjęć. Przykładem niech będzie powyższe zdjęcie kawy z  ekspresu.

czwartek, 7 maja 2015

Komunikat z 7.5.2015 w sprawie opóźnienia publikacji postu

Witam,

Bardzo przepraszam, za opóźnienie w opublikowaniu aktualnego postu. Przyczyną tego opóźnienia jest awaria mojego starego komputera.
Aktualny post opublikuję najprędzej jak tylko będzie to możliwe.

Pozdrawiam,
Ryszard Roszkowski

sobota, 2 maja 2015

***Herbata, ceremonie i zwyczaje. Słodkie i słone przekąski

Witam,
 1. Powiązane z  piciem herbaty ceremonie i zwyczaje. Jakie mogą być przekąski do herbaty. Wszystko to zawiera książka kucharska Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów".

Dziewczyna pije herbatę z rosyjskiego samowara. Girl having tea from russian samovar. (tłumaczenie moje) Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl


 Ojciec Jan Grande wypowiada się na ten temat: „Ekspertami w zaparzaniu herbaty są ludy Azji. Przez całe wieki używano tam samowarów, na których stawiano imbryk z wrzącą esencją herbacianą.” 1/

Przypuszczam, że parzenie esencji herbacianej imbryku my Polacy mogliśmy przejąć w przeszłości od ludów zamieszkujących carską Rosję. Szkoda,że ten sposób przygotowywania esencji herbacianej zanikł po kryzysie gospodarczym lat osiemdziesiątych.