sobota, 30 stycznia 2016

"Leksykon zdrowia":"Czy wiesz, co jesz?" Oto jest pytanie!

Witam,

 1. Wędliny z czasów mojego dzieciństwa i mojej młodości, a wędliny współczesne. Środki chemiczne dodawane do naszej żywności.  Niektóre nich są pozyskiwane naturalnie i są korzystne dla naszych organizmów. Produkty bez chemii szukajmy w sklepach ze zdrową żywnością i w niektórych sklepach zielarskich. Książeczka: "Leksykon zdrowia": "Czy wiesz co jesz?" zawiera wykaz substancji chemicznych dodawanych do produktów spożywczych oraz inne wiadomości przydatne przy kupowaniu zdrowych produktów spożywczych.


Kurkuma w proszku na łyżce i korzeń kurkumy na drewnianej płycie .Tumeric powder in spoon and roots on wooden i plate. Fotolia.com  Autor; pinkomelet.

Stosowane w przemyśle spożywczym substancje chemiczne są oznaczane literką E  i numerem. Niektóre spośród nich są otrzymywane w sposób naturalny z z surowców dostępnych w przyrodzie i korzystnie oddziałują na nasze organizmy. Przykładem takiej substancji chemicznej korzystnej dla naszego organizmu jest kurkuma.
Kurkumę otrzymujemy z ostryżu długiego (curcuma longa). Jest ważnym składnikiem mieszanki przypraw curry. Właśnie od kurkumy mieszanka otrzymuje żółtą barwę. Kurkuma ma zastosowanie nie tylko jako barwnik, ponieważ ma właściwości grzybobójcze, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dlatego kurkuma znajduje zastosowanie w leczeniu  w chorobie wrzodowej, przy kłopotach z   wątrobą, zapaleniu stawów i dnie oraz  wielu innych dolegliwościach.1/
Kilkanaście lat temu na torebce z opakowaniem  kurkumy wyczytałem, że jeżeli kurkumy dodamy do ciasta na babkę, to po jej upieczeniu będzie ona miała wspaniały żółty kolor.

sobota, 23 stycznia 2016

II.*Pozostale czynniki tworzące "Alkaliczny styl życia"


    Witam,
  1. Krótko o śnie i jego wpływie na optymalny stan naszego mózgu. Pozostałe składniki alkalicznego stylu życia. Przykład: Moje niedosypianie i jego skutki. Moje sposoby na szybsze zaśnięcie. Książka Pani Beaty Sokołowskiej: "Alkaliczny styl życia" wyjaśni Państwu: Jakie mamy korzyści z wysypiania oraz Co robić przy problemach z zasypianiem.



    Odprężający sen. schlaf entspannung
    Sen jest jednym z trzech czynników decydujących o tym, czy nasz mózg działa optymalnie. Dorośli ludzie potrzebują od 6 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli śpimy odpowiednią dla nas ilość godzin to jesteśmy wypoczęci. Optymalne działanie mózgu to nie tylko brak zmęczenia, to także „Chodzi (...) także o sprawność umysłową, lepsze radzenie sobie z problemami, mniejsze narażenie na popełnienie omyłek w pracy, większą sprawność seksualną itd., itp.” (cytat ze strony 215 książki Pani Beaty Sokołowskiej: „Alkaliczny styl życia”)

piątek, 15 stycznia 2016

I* "Alkaliczny styl życia" czyli sposób na zdrowe życie w...


...naszym zakwaszonym świecie

    Witam,
  1. Dlaczego uważam, ze współczesny świat jest zakwaszony? Skutki tego zakwaszenia naszych organizmów dla naszego zdrowia. Przykłady pokarmów zakwaszających nasze organizmy. Nasz sposób myślenia o jedzeniu, też przyczynia się do zakwaszenia naszych organizmów. Jakie są według nas nasze posiłki: śniadania, obiady, kolacje? A jakie powinny być z korzyścią dla naszych organizmów? Moje skromne doświadczenia w tym zakresie. Książka Pani Beaty Sokołowskiej: "Alkaliczny styl życia" podpowiada jak zmienić sposób myślenia o naszych posiłkach. Podpowiada także jak zmienić nasz styl życia na zdrowszy.

    Kobieta z warzywami i owocami. Woman with fruits and vegetable. Fotolia.com . Autor: Kurhan.
    Warzywa są zasodotwórcze. Także część owoców jest zasadotwórcza: awokado, cytryna limonka, banan niedojrzały, granat, grejpfrut, rabarbar, wiśnie, arbuzy, czereśnie. (Na podstawie stron 136-137, oraz 139 książki Pani Beaty Sokołowskiej: "Alkaliczny styl życia")

    Nasi przodkowie jadali więcej warzyw i owoców oraz stosowali w swoich potrawach więcej ziół i przypraw suszonych. Mięso jadali od święta.(Mięso to było dużo zdrowsze, bo było ze zwierząt wypasanych na łąkach i pastwiskach lub karmionych naturalnymi paszami.) Nie było wtedy fastfoodów zakwaszających nasze organizmy. Nie było także wtedy gazowanych napojów bezalkoholowych. Dlatego nasi przodkowie byli zdrowsi.

środa, 6 stycznia 2016

"Leksykon zdrowia": "Przeziębienie, angina, grypa", czyli...


... jak można wspomóc leczenie zalecone nam przez lekarza*/


Witam,
 1. Początek roku okres przeziębień i grypy oraz kolejek do lekarza. Książeczka: "Leksykon zdrowia": "Przeziębienie, angina, grypa" podpowie Państwu jak można wspomóc  leczenie przepisane przez lekarza. Podpowie także jak się chronić przed przeziębieniem lub grypą stosując naturalne lekarstwa dostępne bez recepty.  Na stronach 34-43 znajdziecie Państwo rozdział: "Kiedy zachoruje dziecko – jak bezpiecznie stosować domowe terapie". 1/  Dzięki zawartym tam informacjom można wspomóc leczenie malucha zalecone przez lekarza-pediatrę.




Martwa natura z miodem i lipową herbatą. Still-life with honey and lime tea.
Fotolia.com . Autor meteo021.
Na tym zdjęciu mamy trzy bardzo ważne naturalne leki wspomagające leczenie przeziębienia i grypy: miód, herbatka lipowa oraz cytryna. Miód-wzmacnia organizm; herbatka lipowa -rozgrzewa organizm; cytryna dostarcza nam witaminę C dla wzmocnienia organizmu.
W książeczce: „Przeziębienie, angina, grypa” informacje o stosowaniu do leczenia przeziębienia: miodu znajdziecie  Państwo między innymi na stronach 21, 73 lipy na stronach 31, 66 i witaminy   C na stronie 58.