niedziela, 27 listopada 2016

Komunikat z dnia 27.11.2016


    Witam,
  1. Zawiadamiam Państwa, że aktualny post w moim blogu w dniu dzisiejszym nie ukarze się z powodu moich  pewnych kłopotów rodzinnych.
    Jeśli będzie to możliwe, aktualny post postaram się opublikować w najbliższym tygodniu.
    Niestety nie wiem kiedy będę mógł opubllikować następne posty w moim blogu.
    Za zaistniałą sytuację bardzo Państwa przepraszam.
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski

niedziela, 20 listopada 2016

"Retrowarzywa", czyli warzywa godne przypomnienia

Witam,
 1.  Tarta z rabarbarem -  jeden z przykładów wykorzystania jednego z z niedocenionych i trochę zapomnianych warzyw - rabarbaru. Doniesienia medialne o cudownych roślinach wspierających nasze zdrowie. Kilka naszych polskich warzyw bardzo korzystnych dla naszego zdrowia przedstawia książka kucharska Panów Pawła  Łukasika i Grzegorza Targosza: "Retrowarzywa".






Tarta z rabarbarem. Tart with rhubarb.  Autor: oksix  Fotolia.com  Różne wypieki z rabarbarem są jednym z  sposobów wykorzystania rabarbaru. Czy ta tarta nie wygląda apetycznie?  Jeszcze apetyczniejsza jest „Tarta rabarbarowo-gruszkowa pod kruszonką cynamonową”. Na jej sporządzenie Panowie Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz prezentują przepis  kulinarny  na stronie 81 swojej książki.
Rabarbar zawiera wiele wartościowych składników mineralnych i witamin. Niestety rabarbar ma też pewien feler: zawiera szkodliwy kwas szczawiowy. Dlatego rabarbaru nie powinny spożywać osoby ze schorzeniami reumatycznymi, oraz osoby z chorymi nerkami. U osób z chorymi nerkami  przemiana kwasu szczawiowego może sprzyjać tworzeniu się kamieni w nerkach. Poza tym spożycie zbyt dużej ilości rabarbaru może przyczynić się do wypłukania wapnia z naszego organizmu. /Podaję tą wiadomość na podstawie informacji ze strony 48 książki kucharskiej Panów: Pawła Łukasika i i Grzegorza go Targosza: ”Retrowarzywa” i swojej własnej wiedzy./

niedziela, 13 listopada 2016

Czy żywność fermentowana - ratunkiem dla zdrowia człowieka?

Witam,
 1. Co to jest żywność fermentowana? Produkty fermentowane - kilka przykładów. Znaczenie i rola takich produktów w życiu człowieka człowieka. Moje wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości dotyczące kiszenia ogórków i kapusty. Książka Pana Sandora  Ellixa Katza:  "Sztuka
fermentacji".                                   



Młoda kobieta pyta: Czy chcesz kubek kwasu chlebowego? Do you want a mug of kvass?
Autor: sergeM  Fotolia.com

Pijałem kwas chlebowy kupowany w handlu. I smakował mi. Trochę do niego zraziła mnie duża zawartość białego cukru w recepturze. Według mojej wiedzy korzystnie wpływa na trawienie, ale przede wszystkim dobrze gasi pragnienie w upalne dni.  Dlatego w przeszłości świetnie gasił pragnienie żniwiarzy i innych pracowników  w czasie robót polowych. Na pewno jest zdrowszy od różnych barwionych napojów gazowanych.

niedziela, 6 listopada 2016

"fitness mózgu", czyli zdrowy mózg, to sprawny umysł


    Witam,
  1. Antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach chronią nasz mózg przed stresem oksydacyjnym. Dlaczego nie dbamy o zdrowie mózgu? Dlaczego i w jaki sposób możemy dbać o zdrowie mózgu podpowiada nam książka (praca zbiorowa): "fitness mózgu".
    Super jedzenie - jagody goji, nasiona chia, siemię lniane, orzechy włoskie i omega-3 kapsułki (Kwasu tłuszczowego). Super food - goji berries, chia seeds, flax seeds, walnuts and omega-3 capsules. Autor: dream79 Fotolia.com
    Najgorszym zagrożeniem dla naszego mózgu jest jest tak zwany stres oksydacyjny. Ten stres wywołują go wolne rodniki , czyli cząstki naładowane elektrycznie, które uszkadzają DNA komórek mózgowych. Stresowi oksydacyjnemu, czyli uszkadzaniu komórek mózgu zapobiegają antyoksydanty (nazywane też przeciwutleniaczami). Są nimi między innymi witaminy A, C i E zawarte w owocach, warzywach i innych roślinach. Bardzo korzystne jest także dla naszego mózgu spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 (W naszych organizmach jest często za mało kwasów tłuszczowych omega-3 , a za dużo kwasów tłuszczowych omega-6. Jest to bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, także dla zdrowia dla naszego mózgu.)

sobota, 5 listopada 2016

Komunikat z dnia 5 listopada 2016

Zawiadamiam Państwa, że aktualny post w moim blogu ukaże się jutro 6 listopada 2016. Przepraszam ,że znów Państwa zawiodłem i nie opublikowałem dziś aktualnego postu.

Sam się zastanawiam, co jest tego przyczyną?  Przygotowanie postu na Google+ przychodzi mi łatwiej. 
Co jest tych opóźnień przyczyną nie wiem.
A może zbyt pochopnie  decyduję na zmianę treści postu, bo wydaje mi po tej zmianie ten post będzie lepszy i ciekawszy? A może powinienem publikować ten post w innym dniu tygodnia. W każdym razie nie podoba mi się późne chodzenie spać tego powodu.

Jedno jest pewne: Aktualny  post będzie  inny od dotychczasowych, bo prezentowana przeze mnie książka nie jest książką kucharską. I książka ta porusza bardzo ważne zagadnienie dla każdego z nas.
Pozdrawiam,
Ryszard Roszkowski