środa, 28 sierpnia 2019

„Piękno z pól i łąk”, czy przepisy na zdrowe ...

...kosmetyki z produktów naturalnych


Dzień dobry,
  1. Przykład uczulenia na nowe kosmetyki. „Piękno z pól i łąk” książka Pani Katarzyny Enerlich z przepisami na naturalne kosmetyki. Informacja o Autorce książki. Jak sprawdzić, czy nie jesteście Państwo uczuleni na nowo zakupiony kosmetyk? Proszę sprawdzać w jakich warunkach sprzedawca przechowywał kupowane przez Was kosmetyki. Przykład jak trwałe mogą być kosmetyki. Kumulowanie chemii w naszych organizmach nie tylko z kosmetyków, ale i z innych źródeł. Rośliny na naturalne kosmetyki tylko

    z czystych pól i łąk!

Sól w solniczce Salt shaker Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica

Na stronach 29-31 Autorka zachęca do korzystania z soli, sody i glinki jako naturalnych kosmetyków. Zachęca też stosowania sody i octu przy sprzątaniu mieszkania.


    1. W zeszłym roku spotkałem znajomą, która niedawno po zastosowaniu nowych kosmetyków wylądowała w szpitalu z powodu poważnego uczulenia.
    2. Dlatego chcę Państwu zaproponować książkę z przepisami na kosmetyki naturalne: „Piękno z pól i łąk”. Autorką jej jest Pani Katarzyna Enerlich. Zachęcam Państwa do przeczytania „Wstępu” i „ Rozdziału I „ (szczególnie strony 15 i dalsze) tej książki.

    1. Informacja o Autorce książki: Pani Katarzyna Enerlich - ”...pisarka, nauczycielka jogi, zielarka i pasjonatka naturalnych kosmetyków.” 1/
    2. A jeśli Państwo nadal obstajecie przy stosowaniu kupionych w sklepie? Cóż szanuję Państwa decyzję. Dlatego zadam Państwu jedno pytanie: Czy umiecie Państwo sprawdzić czy dany kosmetyk nie wywoła u Was uczulenia?
    3. Kiedyś wyczytałem gdzieś, że nowy kosmetyk powinno się sprawdzić: Smarujemy niewielką ilością kosmetyku przegub ręki. Później przez kilka dni obserwujemy, czy w tym miejscu nie pojawi się: świąd, wysypka zaczerwienie lub inne przykre objawy.
    4. Proszę, żebyście Państwo zwracali też uwagę w jakich warunkach sprzedawca przechowuje te kosmetyki. Kiedyś widziałem jak sprzedawano kosmetyki na targu. Były przechowywane na stoisku stojącym na słońcu. Jestem pewny, że to słońce działało niekorzystnie na te kosmetyki. Te kosmetyki mogą wywołać uczulenie, ponieważ pod wpływem słońca (ciepło) mogą w nich zajść jakieś niekorzystne reakcje chemiczne. Źle przechowywane kosmetyki mogą zawsze spowodować uczulenie. Te same kosmetyki odpowiednio przechowywane nie muszą wywołać uczulenia.
      .
    5. Kiedyś przeczytałem informację, że po ekshumacji ciała jakiejś kobiety stwierdzono, że wyglądała tak samo jak w momencie pogrzebu. Problem w tym, że jej pogrzeb odbył się kilka lat wcześniej. To świadczy o trwałości tych kosmetyków i bardzo poważnym wpływie ich na nasze organizmy.
    6. Pamiętajmy, że chemia znajduje się także w naszych pokarmach i lekach (antybiotyki, środki przeciwbólowe) i często się kumuluje (sumuje). Niezależnie od tego szczególnie na organizm kobiety wpływają chemiczne środki antykoncepcyjne.
    7. Na utrzymanie urody nie pomogą Państwu żadne kosmetyki, jeśli będziecie Państwo wiedli nieodpowiedni tryb życia: jedzenie fastfoodów, pijaństwo, palenie papierosów, narkotyk,i niewysypianie się.

    1. Jeśli Państwo zbieracie rośliny do własnej produkcji kosmetyków warto wcześniej upewnić się że w danym miejscu na polu, na łące lub w lesie nie stosowano wcześniej chemicznych oprysków. Bo przecież takie rośliny muszą być z czystych łąk.


Przedstawiam Państwu książkę Pani Katarzyny Enerlich: „Piękno z pól i łąk”. W roku 2018 wydało ją Wydawnictwo MG.pl. Poniżej podaję Państwu nazwy dwóch pierwszych rozdziałów oraz zawartych w nich podrozdziałów oraz nazwy zawartych przepisów na naturalne kosmetyki. Podaję też nazwy pozostałych rozdziałów książki:
„Wstęp O tym czy można być uważnym, kręcąc kremy?”
Rozdział I Od czego zacząć, czyli kosmetyki myjące, które zrobisz z tego co w domu, spiżarni i pod płotem” {„Co czytać by wiedzieć więcej? Co dziennie ucz się czegoś nowego”; „Naturalnie i eko”; „Tajemnicze pH”; „Kosmetyki myjące zasadowe”; „Kosmetyki myjące kwaśne”; „Kosmetyki myjące neutralne”; „Pasta pod prysznic z jabłka i glinki”; „Najprościej sięgnąć po mąkę”; „Zbożowa pasta do twarzy i ciała”; „Pasta do mycia z babki jajowatej”; „Delikatny żel z krochmalu”; Żel do mycia i maseczka do włosów z aquafabry”; „Ryż dobry na wszystko”; „Ryżowy żel pod prysznic”; „Sód, soda i glinka”};
Rozdział II Po umyciu natłuszczanie, czyli czym możesz się namaścić , było zdrowo i tanio” { „Maceraty ziołowe, czyli wyciągi z ziół”; „Z czego te maceraty”; „Twoje bogactwo to.. łąka pełna ziół”; „Macerat słoneczny”; „Macerat piekarnika”; Jakie zioła dodać?”; „Mniszek lekarski”; „Chaber bławatek”; „Brzoza”; „Nagietek”; „Rumianek”; Żywokost”; Nawłoć”; „Babka lancetowata”; „Kwiaty i pączki dzikiej jabłoni”; „Preparat z komórek macierzystych jabłoni”; „Pokrzywa”; „Skrzyp polny”; „Kłącze perzu”;”Wyciągi olejowe”;};
Rozdział III Przepisy na czystą skórę, czyli możesz się myć tym co masz w lodówce” {….};
Rozdział IV Toniki, czyli czego potrzeba skórze, zanim ją nakremujesz” {…};
Rozdział V Kosmetyki z najwyższej półki, czyli luksus na bazie kwasu mlekowego” {….};
„Rozdział VI Kąpiele, kąpiele czyli czystość w wannie” {...};
Rozdział VII Nakremowani, czyli robimy wyłącznie dobre kremy” {…};
    Rozdział VIII Kremy „na szybkiego”, czyli pracuj na gotowych bazach kremowych” {…};
    Rozdział IX Czym umyć włosy, czyli domowe szampony” {…};
    Rozdział X Preparaty autorskie i dzielenie się pasją do naturalnych kosmetyków” {…};
      Zakończenie, czyli wisienka na... kremie”
      rmal; line-height: 150%; margin-bottom: 0cm;">
  • Objaśnienia:
  • 1/ Cytat z II strony okładki tej książki.

    Z wyrazami szacunku
    Ryszard Roszkowski

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz