środa, 7 grudnia 2016

"Żywność probiotyczna" to żywność fermentowana /1

Witam,
 1.  Jak wygląda kombucha - superpożywny napój. .. książka kucharska Pani Donny Schwenk: "Żywność probiotyczna".  Trylogia Pani Donny Schwenk: kefir, kombucha i kiszone warzywa. Moje doświadczenie z probiotykami-suplementami diety.




Kombucha pożywny napój w szklanych naczyniach. Kombucha superfood drink in glass.   Autor: GreenArt Photography Fotolia.com 
Kombucha jest to jeden z produktów fermentowanych, do których wprowadzenia do naszej diety zachęca nas Pani Donna Schwenk w swojej książce kucharskiej: "Żywność probiotyczna".

Kombucha Co to jest Kombucha?  "...jest musującą, sfermentowaną herbatą przygotowaną przy użyciu herbaty, cukru, specjalnej starterowej kultury bakterii dla  kombuchy, a także drożdży nazwanych SCOBY".(cytat ze strony 29 wspomnianej wyżej książki  Pani Donny Schwenk. )
Przepis jak sporządzić Kombuchę znajdziecie Państwo też w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kombucza

 1.1. Bardzo mnie zaskoczyło Państwa stosunkowo duże zainteresowanie moim postem z dnia: 13.11.2016: Czy żywność fermentowana - ratunkiem dla zdrowia człowieka".  Dlatego zdecydowałem się w tym poście poruszyć  ponownie temat: żywność fermentowana .

 1.2. Niedawno trafiła w moje ręce książka kucharska Pani Donny Schwenk: "Żywność probiotyczna". Według Autorki książki, jeśli dbamy o jelita to mamy w nich sto bilionów przyjaciół. Tymi przyjaciółmi są pożyteczne bakterie znajdujące się w naszych jelitach. Jeśli ich tam braknie to nasze jelita nie potrafią trawić zjedzonego przez nas pokarmu i wtedy zdarza się nam biegunka.

 1.3. Dlatego Pani Donna Schwenk w swojej książce proponuje, aby dbać o te bakterie, żeby one się namnażały. Dlatego musimy im  dostarczać  żywność fermentowaną. Przykładem takiej żywności są wchodzące w skład proponowanej przez Autorkę Trylogii: kefir, kombucha i kiszone warzywe. Oczywiście korzystne jest, abyśmy te produkty sami sporządzali.( Na przykład w kupionym jogurcie mamy 7-10 szczepów bakterii i nasze jelita skorzystają z nich 1 lub 2 dni. Sporządzony w domu kefir dostarczy naszym jelitom, aż 30-56 szczepów bakterii.)

 1.4. Kefir strona 27 jest to "... musujący napój z mleka fermentowanego zawierający charakterystyczną mikroflorę ziaren kefirowych .

 1.5. Kombucha wyjaśnienie na jej temat znajduje się w podpisie do górnego zdjęcia.

 1.6. Kiszone warzywa. Nie podaję jaki jest skład kiszonych warzyw, ponieważ Autorka książki podaje różne przepisy kulinarne kiszonych warzyw o różnym składzie: na przykład: "Warstwowe kiszone warzywa" (Str. 142), "Duża micha kiszonych warzyw" (strona 174), czy "Oranżadowa kapusta" (strona 206).

 1.7.  Bakterie znajdujące się w naszych jelitach musimy wzmacniać dostarczając im naturalne prebiotyki, czyli warzywa i owoce zawierające nierozpuszczalny błonnik. Jest on pożywką dla tych bakterii

 1.8. Ta dieta może się niektórym osobom wydawać zbyt jednostronna. Ale jeśli ktoś wcześniej zażywał leki, które nie były skuteczne (lub miały nieprzyjemne skutki uboczne) i często były drogie, to taka osoba chętnie zastosuje zalecaną w tej książce żywność probiotyczną.

 1.9.  Jak ważne są probiotyki sam się przekonałem mając przez półtora roku  powtarzające się biegunki. Dopiero lekarz z pomocy doraźnej pomógł mi zalecając zażywanie probiotyków kupowanych w aptece.(Określanych często jako suplement diety). Takie probiotyki zawierają aktywne kultury  bakterii (najczęściej mlekowych) wspomagają trawienie w jelitach.Ja sam zamiast stosowania kupionych w aptece probiotyków-suplementów diety chętniej bym jadał przygotowane w domu produkty probiotyczne: kefir, kombuchę i kiszone warzywa.



Oto książka kucharska Pani Donny Schwenk: „Żywność probiotyczna”.Podtytuł: „Neutralizacja chemii i konserwantów w pożywieniu oraz sposób na powszechne choroby”. I na 3 stronie: „Słuchaj radia Hay house na www.hayhouse.com .
Książkę wydało w 2016 roku Wydawnictwo: Vital z Białegostoku.

Przedstawiam Państwu niektóre rozdziały i podrozdziały2/ oraz zamieszczone w tej książce niektóre przepisy kulinarne (jest ich ponad 100)wykorzystujące żywność probiotyczną:

„Twój przewodnik po probiotycznej żywności”; „Wprowadzenie”;

 „Część I Zdrowy ferment”

{„Rozdział 1 Sto bilionów przyjaciół, których nie wiedziałeś, że masz” [„Przyjaźń z bakteriami”; „Cudowna moc niewidzialnego”; „Tworzenie zdrowego układu trawiennego”];

 „Rozdział 2 Trylogia” [„Kefir”(strona 29: „Korzyści zdrowotne kefiru”); „Kombucha” (strona 33 „Korzyści zdrowotne kombuchy”); „Kiszone warzywa”(strona 34 „Korzyści zdrowotne kiszonych warzyw”];

„Rozdział 3 Prebiotyki:  Kolejny sojusznik przy trawieniu” (strona 37„Źródła korzystnych prebiotyków”);

„Rozdział 4 Probiotyczna żywność a Twoje zdrowie” [„Alergie (sezonowe)”; „Alergie/Nietolerancje pokarmowe”; „Astma”; „Autyzm”; ”Choroba Crohna”; „Choroba refluksowa przełyku”; „Cukrzyca”; „Depresja”;”Drożdżyca”; „Fibromialgia”; „Kamienie  nerkowe”; „Nadciśnienie”; „Nowotwory/Chemioterapia”; „Otyłość”; „Przeziębienie i grypa”; „Trądzik”; „Wrzody żołądka”; „Wysoki cholesterol”; „Zapalenie jelita grubego”; „Zespół jelita drażliwego”; „Podsumowanie”];

„Rozdział 5 Wprowadź trylogię do swojego życia” [„Pierwsze kroki”(strona 86 „Pierwsze kroki z Trylogią)];

„Część II Przepisy”

{„Rozdział 6 Podstawy”(W rozdziale tym Autorka książki wyjaśnia jak przyrządzć kefir, kombuchę i kiszone warzywa. W rozdziale tym znajdziecie Państwo podrozdziały: o najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących kefiru, kombuchy i kiszonych warzyw. (Dużo informacji jak sporządzać trylogię (kefir, kombuchę i kiszone warzywa znajdziecie Państwo  na końcu ksiązki w "Załączniku Twój program: Trylogia w 21 dni".
"Rozdział 7 „Śniadaniowe smakołyki i koktaile” [„Waniliowy koktail herbaciany”; „(...); „Odstany przez noc pudding truskawkowy z kefirem”; (...)];

„Rozdział 8 Sosy i przystawki” [„Kefirowy tort serowo-warzywny;  (...)  „Przerażając pyszny dip z wodorostów”;  „Arbuzowe Pico de Gallo”];

„Rozdział 9 Dania główne” [(...)„Probiotycznym burger w słodkim ziemniaku”; „Pieczony probiotyczny ziemniak”; „Kiszona kanapka Rona”; (...)];

„Rozdział 10 Dodatki i sałatki” [(...) „Cytrynowa kapusta”; „Smażona kapusta”; „Kapusta dziękczynna”; (...) ];

„Rozdział 11 Desery” [(...)„Lody truskawkowe z kefirem”; „Kokosowo-migdałowe lody z kefirem”; „Napój owocowy z kombuchą”];

„Rozdział 12 Napoje”[„Brzoskwiniowa sangria z kombuchą”; (...)„Kombucha zwalczająca ZUM” (zapalenie układu moczowego); „Imbirowa kombucha”; „Kombucha na kaszel”; (...)

 „Rozdział 13 Przyprawy sosy sałatkowe, dodatki smakowe i pikle. [„Kokosowa bita śmietana”; (...) „Kiszony czosnek”; (...) „Jabłkowy sos kefirowy”; „Jabłkowy przysmak z curry”];

„Posłowie: Pokochaj swoje sto bilionów przyjaciół””;

"Załącznik Twój program: Trylogia w 21 dni; „Tabela przeliczeniowa”; Źródła”; „Podziękowania”.



 2.
Objaśnienia:
1/  Nie wiem kiedy opublikuję następny post. Może uda mi się to zrobić w ciągu najbliższej dekady. Za te  opóźnienia bardzo Państwa przepraszam. Jednocześnie chcę Państwa poinformować, że posty na Google+ będę starał się publikować systematyczniej, bo są one prostsze do przygotowania. Dlatego zapraszam Państwa na Google+. Jeśli Państwo zechcecie zobaczyć te posty na Google+ to na stronie głównej mojego bloga: w  prawej szpalcie u góry jest napis Google+ Followers  trzeba kliknąć niebieski napis poniżej: wyświetl wszystkie.
    2/  W książce Autorka podaje nazwy rozdziałów i nazwy     potraw dużymi literami. Ponieważ nie jest to mile     widziane w internecie, dlatego w cytowanych nazwach     rozdziałów i nazwach     potraw podaję tylko pierwszą     literę dużą.
   
Pozdrawiam:
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz