wtorek, 15 maja 2018

Czy jest jeszcze zdrowe jedzenie w naszym jedzeniu?

    Witam,
    Moje przykłady niezdrowej żywności. Książka Pani Julity Bator: Zamień chemię na jedzenie”. Kilka pytań na które odpowiedź znajdziecie Państwo w tej książce. Przepisy kulinarne Autorki, czyli przykłady jak można korzystnie dla zdrowia zastąpić produkty wysokoprzetworzone.*/

Liście stewii. Stevia leaves. Fotolia.com Autor: Scisetti Alfio


    Stevia rebaudiana jest to roślina, która zawiera dużo związków słodzących, dlatego chętnie jest używana do słodzenia potraw i napojów szczególnie w krajach azjatyckich Dalekiego Wschodu. (Ponad 40 lat w Japonii). Ma dużo niższą kaloryczność w porównaniu do znanego nam cukru. Związki słodzące w stewii(stewiozydy) są 300 słodsze od znanego nam cukru. Stevia raubadiana pochodzi z Brazylii i Paragwaju. Obecnie uprawiana jest w różnych rejonach świata.1/
    • Od wielu lat słyszałem, że żywność, którą jemy nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Wiedziałem :
      • że niekorzystne jest spożywanie białego cukru.
      • że przyprawy i pokarmy zawierają glutamian sodu, bardzo niekorzystny dla naszych organizmów.
      • że spożywamy za dużo soli niekorzystnej dla naszego zdrowia.
      • że masarz z kilograma szynki (mięsa) może wyprodukować nawet więcej niż 1,5 kilograma szynki wędliny. Jeśli tak się zdarzy to wtedy jest to wyrób szynkopodobny.
    • Niedawno trafiła do moich rąk książka Pani Julity Bator: "Zamień chemię na jedzenie". To co tam przeczytałem okazało się jeszcze gorsze niż się spodziewałem. 


    •  
    Pierwsza strona okładki książki Pani Julity Bator: „Zamień chemię na jedzenie”. Wydało tę książkę w 2013 roku Wydawnictwo „Znak” z Krakowa”. Podtytuł książki brzmi: „Czy wiesz, co jest w ketchupie, jogurcie, batoniku, które kupujesz bez zastanowienia?” Autorką książki jest młoda mama trójki dzieci, które ciągle chorowały. W trakcie ich tygodniowego pobytu na Krecie na Morzu Śródziemnym dzieci jadły desery, jogurty i lody. I ku jej zaskoczeniu dzieci nie chorowały. Dopiero po jej własnym dłuższym śledztwie, Autorka stwierdziła: na Krecie ludzie w ramach diety śródziemnomorskiej żywią się żywnością nieprzetworzoną, czyli bez dodatków chemicznych. Dlatego właśnie dzieci nie chorowały.
    Wcześniej przed wyjazdem na Kretę i po powrocie jej dzieci spożywające pokarmy wysokoprzetworzone miewały takie objawy jak:”..sapka, lejący katar, wysypki, rumienie, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenia ucha, duszności...”.2/Oczywiście leczono to antybiotykami. Po przeprowadzeniu badań nie stwierdzono u jej dzieci, żadnych alergii. Dlatego Autorka książki zaczęła się przyglądać składnikom pokarmów wysokoprzetworzonych,.
    Na stronie 15 swojej książki3/ Autorka pisze: „Nie jestem w stanie dać nikomu gwarancji, że po odstawieniu chemii w pożywieniu jego stan zdrowia ulegnie natychmiastowej i zauważalnej poprawie (co zdarzyło się we wszystkich obserwowanych przez mnie przypadkach), ale na pewno (to gwarantuję) nikomu taka zmiana nie zaszkodzi! Pragnę podkreślić , że nie jestem kosmitką, ani tzw. walczącą ekolożką.” Nie zawsze udaje się jej wszystko zrealizować z tego poradnika. W czasie wakacji zdarza się jej pójść z dziećmi na na hamburgera z frytkami. Nie robi dzieciom awantury kiedy kiedy na urodzinach przyjaciół jedzą chipsy i piją kolę.4/
    Ewentualne zmiany Autorka w jadłospisie wprowadza powoli: jedną na tydzień.
    Jakie są zyski? 5/
    Dzieci Autorki nie mają już wyżej wspomnianych objawów alergopodobnych.
    Jej mąż pozbył się bardzo niebezpiecznych objawów alergii. Autorka stwierdziła, że ma zdrowy żołądek, który prawidłowo trawi jedzenie. A wcześniej jej żołądek odmawiał trawienia produktów udających pokarm.
    Ponieważ dzieci
    przestały chorować, autorka oszczędza pieniądze na lekarstwach. Te pieniądze przeznacza na zakup syropu z agawy zamiast cukru.6/
    Po rezygnacji z białego cukru dla jej rodziny soki i ciasta dotąd kupowane są za słodkie. Ponieważ dzieci ograniczyły ich spożycie, zmniejszyła się częstotliwość bywania ich u dentysty.7/
    Oto kilka pytań na które odpowiedzi Państwo znajdziecie Państwo w książce Pani Julity Bator:
    Jakie dodatki syntetyczne są w naszych pokarmach? Które są z nich najgroźniejsze?
    Jak czytać etykiety produktów?
    Jakie są syntetyczne i naturalne zamienniki cukru rafinowanego?
    Co zawiera mleko modyfikowane dla niemowląt?
    Czy zdrowszy jest chleb produkowany na drożdżach, czy na zakwasie?
    Jakie warzywa i owoce zaliczono do „Parszywej dwunastki”? Dlaczego?
    Jakie urządzenia są przydatne w kuchni? Jakich urządzeń warto pozbyć się z kuchni?
    Poniżej podaję tytuły niektórych przepisów kulinarnych potraw8/ Pani Julity Bator, którymi można zastąpić podobne pokarmy wysokoprzetworzone:
    (..) „polewa czekoladowa”; „rodzynki w czekoladzie”; „deser bananowy”; „pieczone orzechy z cynamonem”; „lody owocowe”; „truskawki w czekoladzie”; „koktajl owocowy”;(..) „ciecierzyca w miodzie”; „pieczone jabłka”; „ciasto z płatków owsianych”; (..) „napój ryżowy”; „napój owsiany”; (..) „chleb żytni na zakwasie”; „bułki orkiszowe na zakwasie”; „racuchy z jabłkami”; „razowe ciasteczka”; „brauni”; „biszkopt”, „domowy proszek do pieczenia”; „kasza jaglana z morelami”; „sałatka z kaszą jaglaną”; „kaszka ryżowa z malinami”; „granola (musli)”; „warzywna baza do zup kremów”; (..) „pasztet warzywny”; „purée z ciecierzycy”; „burger „szczęśliwa krówka””; „koktajl „śmiejący się goryl”'; „pieczona szynka”; „schab pieczony”; „pasztet studencki”; „paluszki rybne”; „marynowane śledzie”; „masło klarowane”; „sól ziołowa”; „gomasio”, „suszone jabłka”; „galaretka pomarańczowa”; „budyń waniliowy”; „kisiel malinowy”; „przyprawa w proszku do zup”; „domowa kostka rosołowa”; „domowa kostka mięsna”; (..),„czekolada do picia”; „mleko bananowe”; (..) „zakwas buraczany na barszcz czerwony”; „kiszona kapusta”;(..).


        • Objaśnienia:
              1/ Opracowałem to na podstawie Wikipedii pl.wikipedia.org/wiki/Stevia_rebaudiana
          2/Cytat ze strony 24 książki Pani Julity Bator: „Zamień chemię na jedzenie”.
        3/ Cytat ze strony 15 tej książki.
        4/ Opracowano na podstawie strony 15 tej książki.
        5/ Podaję to na podstawie strony 24 tej książki.
        6/ Podaję na podstawie strony 27 tej książki.
        7/ Podaję na podstawie strony 57 tej książki.
        8/ Cała lista przepisów kulinarnych Pani Julity Bator jest zamieszczona na stronach 10 i 11 jej książki.
          Pozdrawiam:
          Ryszard Roszkowski

          Ps.*/ Powyższy post opublikowałem poprzednio 2 sierpnia 2014. Publikuję ten post obecnie bez zamieszczonych w nim poprzednio wyjasnień. Pozostawiłem także również ówczesne punktowanie (Miałem wtedy jakieś problem z prawidłowym numerowaniem postu). Pozostawiłem także: słowo: Witam zamiast obecnie stosowanego przeze mnie zwrotu: Dzień dobry, oraz zwrotów kończących post.

          Ryszard Roszkowski

        Brak komentarzy:

        Prześlij komentarz