Dzień
dobry,
Czy
te butelki z tworzyw sztucznych muszą być zmorą współczesnego
świata? Czy Państwo wiecie, że na Pacyfiku samorzutnie powstała
wyspa między innymi z takich właśnie butelek z tworzyw sztucznych.
Poza
tym nikt nie badał jakie są długookresowe (wielo-, wieloletnie)
skutki pijania gazowych napojów kolorowych w butelkach z tworzyw
sztucznych.
Apeluję
do Państwa zadbajmy, aby produkowane w coraz większych ilościach
opakowania foliowe nie zasłoniły nam piękna przyrody.
- Podobny post wcześniej zamieściłem niedawno na Facebooku. Po zastanowieniu się jednak doszedłem do wniosku, że warto ten post w szerszej wersji opublikować także na moim blogu.
- Od początku roku obowiązuje ustawa o segregacji odpadów. W niej zapisano kary za nie segregowanie odpadów.
- I to dla konsumentów kary podwójne: przy zakupie torebek foliowych płacimy opłatę recyklingową na zniszczenie tych foliówek w przyszłości. Czy to to zniszczenie tych produktów foliowych jest w ogóle możliwe??????? Jednocześnie mamy płacić za nie segregowanie odpadów.
- Dlaczego to my konsumenci mamy płacić kary, a nie ci którzy produkują szczególnie ciężko strawne dla przyrody wszelkiego rodzaju opakowania foliowe? Przecież to starodawne: kowal zawinił, a szewca powiesili.
- Czy Państwo wiecie , że tylko sama Coca-Cola każdego roku wprowadza na rynek 120 miliardów plastykowych butelek rocznie. Każda z nich będzie się rozkładała około 450 lat.1/
- Pamiętam jak Pepsi-Cola i Coca-Cola wchodziły na Polski rynek. Napoje te wtedy były sprzedawane w szklanych opakowaniach. Dlaczego muszą być sprzedawane w foliowych butelkach, a nie jak kiedyś w butelkach szklanych?
- Pamiętam też czasy kiedy oranżadę i inne napoje sprzedawano w szklanych butelkach posiadający stałe zamknięcie.
- Oczywiście sprawa opakowań foliowych dotyczy nie tylko Coca-Coli i Pepsi-Coli
- Mam pytanie: Czy Państwo wiecie, że w zeszłym roku dowiedziałem się w koszalińskim „SANO”, że bardziej się opłaca się pakować nasze zakupy w folię niż w papier, bo folia jest tańsza od papieru. Dlaczego? A może folia powinna być obłożona akcyzą, (????)jak alkohol lub wyroby tytoniowe?
- Ponad 20 lat temu na kursie dowiedziałem się, że pracownika lepiej nagradzać niż karać. Bo pracownik karany będzie robił wszystko, aby uniknąć kary. Pracownik nagradzany da z siebie więcej, aby czuć się doceniony.
- A może zamiast karać konsumentów za niesegregowanie odpadów, nagradzać tych, którzy prawidłowo segregują odpady.(Na przykład:wspólnoty mieszkaniowe) Na przykład w formie jakiś konkursów.
- Przykłady:
- Kiedy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku organizowano w naszej szkole podstawowej zbiórkę makulatury. W efekcie tego konkursu kolega który zebrał najwięcej makulatury wygrał aparat fotograficzny, a nasza klasa między innymi za zarobione za makulaturę pieniądze mogła pojechać na wycieczkę do Szczecina.
- Około 10 lat temu młodzież w ramach jakiegoś konkursu zbierała kapsle od dużych butelek po napojach.
- A karanie będzie nieskuteczne:Mamy przykład z torbami foliowymi: Po wprowadzeniu na początku zeszłego roku pewnych wymogów do produkcji toreb foliowych dużo firm handlowych używa obecnie toreb firmowych z dużo grubszej folii. Te torby foliowe są jeszcze gorsze do strawienia dla na natury niż te co były w poprzednich latach. Tylko w jednym sklepie zielarskim wprowadzili torby firmowe papierowe. A inni?
- A co my możemy zmienić?
- Możemy ze sobą nosić wygodne torby z tkaniny Ja próbuję to robić choć jeszcze nie zawsze mi się to udaje. Trochę kłopotu jest jak pada deszcz, bo zakupy mogą nam zmoknąć. Ale i na to znajdzie się rada: Mieć w rezerwie stale tą samą foliówkę.
- Ja postanowiłem zrezygnować z mycia zębów szczoteczką z tworzywa na rzecz szczoteczki drewnianej z włosiem bardziej naturalnym.
- Nie pijam kolorowych gazowanych napojów w dużych foliowych butelkach.
- Powyżej podałem tylko kilka przykładów, jeśli będę miał nowe przykłady rezygnacji produktów foliowych napiszę o tym w którymś następnych postów.
Objaśnienia:1/ Podaję źródło tej informacji, żeby nie myślano, że jest wyssana z palca: Na podstawie strony 27 artykułu „Pogromcy plastików” zamieszczonego w czasopiśmie: „Wróżka”(nr 3 z marca bieżącego roku).
Z
wyrazami szacunku
Ryszard
Roszkowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz