wtorek, 2 kwietnia 2019

...segregacja odpadów, czyli nie karać, lecz nagradzać

Dzień dobry,

Komentarz do załączonego zdjęcia. Dlaczego publikuję to także w blogu? Ustawa o segregacji odpadów, dlaczego karani podwójnie mają być tylko konsumenci, a  wcale nie karani producenci opakowań foliowych? Czyli kowal zawinił szewca powiesili. Dlaczego nie karać, lecz nagradzać? Kogo nagradzać? Co my możemy zmienić?



Czy te butelki z tworzyw sztucznych muszą być zmorą współczesnego świata? Czy Państwo wiecie, że na Pacyfiku samorzutnie powstała wyspa między innymi z takich właśnie butelek z tworzyw sztucznych.


Poza tym nikt nie badał jakie są długookresowe (wielo-, wieloletnie) skutki pijania gazowych napojów kolorowych w butelkach z tworzyw sztucznych.

    Apeluję do Państwa zadbajmy, aby produkowane w coraz większych ilościach opakowania foliowe nie zasłoniły nam piękna przyrody.


  1. Podobny post wcześniej zamieściłem niedawno na Facebooku. Po zastanowieniu się jednak doszedłem do wniosku, że warto ten post w szerszej wersji opublikować także na moim blogu.
    1. Od początku roku obowiązuje ustawa o segregacji odpadów. W niej zapisano kary za nie segregowanie odpadów.
    2. I to dla konsumentów kary podwójne: przy zakupie torebek foliowych płacimy opłatę recyklingową na zniszczenie tych foliówek w przyszłości. Czy to to zniszczenie tych produktów foliowych jest w ogóle możliwe??????? Jednocześnie mamy płacić za nie segregowanie odpadów.
  2. Dlaczego to my konsumenci mamy płacić kary, a nie ci którzy produkują szczególnie ciężko strawne dla przyrody wszelkiego rodzaju opakowania foliowe? Przecież to starodawne: kowal zawinił, a szewca powiesili.
  3. Czy Państwo wiecie , że tylko sama Coca-Cola każdego roku wprowadza na rynek 120 miliardów plastykowych butelek rocznie. Każda z nich będzie się rozkładała około 450 lat.1/
  4. Pamiętam jak Pepsi-Cola i Coca-Cola wchodziły na Polski rynek. Napoje te wtedy były sprzedawane w szklanych opakowaniach. Dlaczego muszą być sprzedawane w foliowych butelkach, a nie jak kiedyś w butelkach szklanych?
  5. Pamiętam też czasy kiedy oranżadę i inne napoje sprzedawano w szklanych butelkach posiadający stałe zamknięcie.
  6. Oczywiście sprawa opakowań foliowych dotyczy nie tylko Coca-Coli i Pepsi-Coli
  7. Mam pytanie: Czy Państwo wiecie, że w zeszłym roku dowiedziałem się w koszalińskim „SANO”, że bardziej się opłaca się pakować nasze zakupy w folię niż w papier, bo folia jest tańsza od papieru. Dlaczego? A może folia powinna być obłożona akcyzą, (????)jak alkohol lub wyroby tytoniowe?
  8. Ponad 20 lat temu na kursie dowiedziałem się, że pracownika lepiej nagradzać niż karać. Bo pracownik karany będzie robił wszystko, aby uniknąć kary. Pracownik nagradzany da z siebie więcej, aby czuć się doceniony.
  9. A może zamiast karać konsumentów za niesegregowanie odpadów, nagradzać tych, którzy prawidłowo segregują odpady.(Na przykład:wspólnoty mieszkaniowe) Na przykład w formie jakiś konkursów.
  10. Przykłady:
    1. Kiedy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku organizowano w naszej szkole podstawowej zbiórkę makulatury. W efekcie tego konkursu kolega który zebrał najwięcej makulatury wygrał aparat fotograficzny, a nasza klasa między innymi za zarobione za makulaturę pieniądze mogła pojechać na wycieczkę do Szczecina.
    2. Około 10 lat temu młodzież w ramach jakiegoś konkursu zbierała kapsle od dużych butelek po napojach.
  11. A karanie będzie nieskuteczne:
    Mamy przykład z torbami foliowymi: Po wprowadzeniu na początku zeszłego roku pewnych wymogów do produkcji toreb foliowych dużo firm handlowych używa obecnie toreb firmowych z dużo grubszej folii. Te torby foliowe są jeszcze gorsze do strawienia dla na natury niż te co były w poprzednich latach. Tylko w jednym sklepie zielarskim wprowadzili torby firmowe papierowe. A inni?
  12. A co my możemy zmienić?
    1. Możemy ze sobą nosić wygodne torby z tkaniny Ja próbuję to robić choć jeszcze nie zawsze mi się to udaje. Trochę kłopotu jest jak pada deszcz, bo zakupy mogą nam zmoknąć. Ale i na to znajdzie się rada: Mieć w rezerwie stale tą samą foliówkę.
    2. Ja postanowiłem zrezygnować z mycia zębów szczoteczką z tworzywa na rzecz szczoteczki drewnianej z włosiem bardziej naturalnym.
    3. Nie pijam kolorowych gazowanych napojów w dużych foliowych butelkach.
    4. Powyżej podałem tylko kilka przykładów, jeśli będę miał nowe przykłady rezygnacji produktów foliowych napiszę o tym w którymś następnych postów.
    Objaśnienia:
    1/ Podaję źródło tej informacji, żeby nie myślano, że jest wyssana z palca: Na podstawie strony 27 artykułu „Pogromcy plastików” zamieszczonego w czasopiśmie: „Wróżka”(nr 3 z marca bieżącego roku).
Z wyrazami szacunku
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz