wtorek, 14 stycznia 2020

„Dzieje łakomstwa i obżarstwa” czyli nasi przodkowie też…

...grzeszyli łakomstwem i obżarstwem*/

Dzień dobry,
  1. Dlaczego warto pogrzeszyć łakomstwem lub obżarstwem? Skąd się wzięło obżarstwo? Jak jadali w Święta mieszkańcy wsi? Kim byli ziemianie? Jak oni jadali w Święta? Książka Pani Adrianny Stawskiej-Ostaszewskiej: ”Dzieje łakomstwa i obżarstwa: Trochę ciekawostek z historii kulinariów. Nazwy przepisów kulinarnych z tej książki.

    Unhealty Lifestyle Bank Zdjęć:Photogenica Niezdrowy styl życia: unhealty food czyli niezdrowe jedzenie; unhealty drinks czyli niezdrowe picie; too much sugar, czyli za dużo cukru; assive rest, czyli pasywny odpoczynek. Ogólnie jest to niezdrowy harmonogram życia, którego rezultatem są różne choroby cywilizacyjne. Oczywiście wielu mężczyzn też prowadzi taki niezdrowy tryb życia.
      W przeszłości łakomstwo i obżarstwo było także grzechem żyjących wówczas ludzi. Tylko że wtedy jadali oni zdrowe naturalne pokarmy roślinne i zwierzęce. Dlatego ich organizmy je szybciej i łatwiej trawiły. Poza tym przed tym obżarstwem w okresie postu ludzie naprawdę pościli.
      Dziś wędliny są niestety dużo gorsze i z różnymi dodatkami. Dlatego są niestety trudniejsze do strawienia dla naszych organizmów. Za to są stale dostępne. Także produkty roślinne są nafaszerowane różnymi dodatkami (na przykład: glutenem, barwnikami, wzmacniaczami smaku. A w okresie postu wcale tak bardzo nie pościmy.
       
    1. W czasie Świąt Bożego Narodzenia i późniejszego karnawału nie obejdzie się niestety bez łakomstwa, oraz związanego z nim obżarstwa. Oczywiście nikomu nie wymawiam łakomstwa, czy obżarstwa. Ktoś kiedyś powiedział że warto pogrzeszyć na przykład łakomstwem, żeby późnij nie żałować, że się nie popróbowało okrlonych produktów czy potraw. Inna sprawa, żeby łakomstwem i obżarstwem sobie nie zaszkodzić powodując niestrawność.
    2. Skąd się wzięło łakomstwo i obżarstwo? W okresie w XIX wieku, przed I Wojną światową i w okresie między wojennym ludzie jadali skromnie. W czasie postu przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą ludzie naprawdę pościli. Chcę tu wyjaśnić, ze w okresie międzywojennym i jeszcze wcześniej przed I Wojną Światową wieś nie była w stanie wyżywić wszystkich wyżywić swoich mieszkańców, z powodu niskiej wydajności pracy w rolnictwie. Dlatego mieszkańcy wsi głodowali. Z tego też powodu w XIX wieku i na początku XX wieku część mieszkańców wsi wyemigrowała za chlebem przede wszystkim do Ameryki Południowej. Dlatego też z pozostałych mieszkańców część zatrudniała się jako pracownicy sezonowi w Niemczech.
    3. Tak jak wspomniałem ci mieszkańcy wsi, którzy pozostali jadali skromnie. W okresie postu naprawdę pościli. A w okresie świąt jedli lepiej jeśli ich było na to stać.
    4. Na pewno lepiej jedli ci którzy zarządzali dobrami ziemskimi. Do ziemiaństwa zaliczali się między innymi: właściciele większych własności ziemskich, właściciele resztkówek (gruntów z zabudowaniami pozostałych po dobrowolnej parcelacji majątku), administratorzy i dzierżawcy obcych majątków ziemskich.1/
    5. W którejś z książek wyczytałem, że na dużym dworze ziemiańskim przed Świętami przygotowywano samych wypieków o koło 100, wśród nich wiele, wiele różnych tortów. Szkoda, że nie mam szans ich po próbować. Dlatego nie dziwię się, ówczesnemu łakomstwu i obżarstwu gości w takim domu ziemiańskim.
    6. Obżarstwu sprzyjały chętnie organizowane przez ziemian w czasie śnieżnych zim kuligi. Goście zajeżdżali saniami do takiego dworu objadali gospodarzy. Potem zabierali gospodarza i jego rodzinę i jechali do następnego dworu. I tam też objadali gospodarzy i zabierali rodzinę gospodarza i jechali do następnego dworu. Oczywiście w tych dworach odbywały się bale i zabawy. Na tych balach młodzi się poznawali. Dlatego później dochodziło do małżeństw.
      .
    7. Dlatego z zainteresowaniem przeczytałem książkę Pani Adrianny Stawskiej-Ostaszewskiej: ”Dzieje łakomstwa i obżarstwa”. Autorka w swojej książce podaje różne ciekawostki kulinarne. Prezentuje także kilkadziesiąt przepisów kulinarnych.


    8. Przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki książki Pani Adrianny Stawskiej-Ostaszewskiej: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa”. Książkę wydało w 2019 roku Wydawnictwo: „TIME Spółka Akcyjna z Warszawy. Z książki tej dowiecie się Państwo między innymi:
      1. Kto wymyślił maszynkę do mięsa,
      2. kiedy i jak powstał współczesny chleb;
      3. kiedy zaczęto jadać chleb z masłem;
      4. Kto prawdopodobnie był inspiratorem kanapki sandwicza?
      5. Skąd pojawiły się pierogi?
      6. Kto wymyślił kotlet pożarski?
    9. Poniżej podaję Państwu nazwy zamieszczonych w książce przepisów kulinarnych:
      1. Przepis na tatara czyli befsztyk po tatarsku”;
      2. Przepis na bulion drobiowy”;
      3. Przepis na krwistą kaszankę wieprzową z foremki”;
      4. Przepis na struganinę”;
      5. Przepis na pieczeń cielęcą w sosie własnym”;
      6. Przepis na pitę”;
      7. Przepis na libum”;
      8. Przepis na pesto”;
      9. Przepis na smørrebrød ze śledziem i krewetkami”;
      10. Przepis na szynkę wołową dojrzewającą”
      11. Przepis na rzymską sałatkę z ogórka”;
      12. Przepis na pasta con le acciuche’;
      13. Przepis na hiszpański biały chłodnik”;
      14. Przepis na owocową granitę”;
      15. Przepis na powałki - pokarm duszy”;
      16. Przepis na kotlety wieprzowe”;
      17. Przepis na nadziewane bułeczki”;
      18. Przepis na pierogi ruskie”;
      19. Przepis na tradycyjny miodownik”;
      20. Przepis na karpia na szaro”;
      21. Przepis na piernik toruński”;
      22. Przepis na krem pâtissière”;
      23. Przepis na boeuf stroganoff”;
      24. Postscriptum 1– przepis na majonez z kurczaka, czyli sałatkę Olivier”;
      1. Poscriptum 2 – kotlet pożarski, czyli sukces ma wielu ojców”;
      2. Przepis na czerninę”;
      3. Przepis na szołtonosy z jagodami”;
      4. Przepis na cotelette à la milanese”;
      5. Przepis na mokkę Pani Pattey”;
      6. Przepis na czysty barszcz czerwony”;
      1. Przepis na szczawiową Pana Germiny”;
      2. Przepis na zupę Pani Fontagnes”;
      3. Przepisz na pieczonego kurczaka po portugalsku”;
      4. Przepis na sałatkę ziemniaczaną à la café Anglais”;
      5. Sałatka carska”;
      6. Przepis na kartacze”
      7. Przepis na moskiewskie pączki z dziurką”;
      8. Przepis na kolet de Volaille”;
      9. Przepis na zapiekane serca karczochów”;
      10. Przepis duńsko-holendersko-belgijski omlet z pieca”
      11. Przepis na zupę rumfordzką”;
      12. Przepis na sztukę mięsa”;
      13. Przepis na kluski leniwe”;
      14. Przepis na kiszkę ziemniaczaną”;


  1. Objaśnienia:
1/ Podaję tą informację na na podstawie strony 15 książki Pana Tomasza Adama Pruszaka: "O ziemiańskim świętowaniu" i przypisu 32 zamieszczonego w tej książce.

Niech w Nowy 2020 Rok będzie dla Państwa rokiem realizacji planów i spełnienia marzeń, pasmem sukcesów, satysfakcji i osobistego szczęścia
życzy Ryszard Roszkowski

Ps.*/ Bardzo Państwa przepraszam za znaczące opóźnienie w publikacji tego postu. W końcu ubiegłego roku i na początku bieżącego roku bardzo intensywnie poszukiwałem kawalerki. Niestety większość z nich bardziej nadaje się tylko dla studentów, ale nie dla mnie. Oczywiście te poszukiwania kawalerki były możliwe kiedy nie miałem kłopotów z wrzodem żołądka lub niedokwasotą.
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz