sobota, 13 czerwca 2020

Jadalne chwasty

Dzień dobry,
  1. Artykulik”Jadalne chwasty”, czyliu ekogotowanie”. Ostrzeżenia przy pozyskiwaniu dzikich roślin. Przykładowe zastosowanie czterech polskich ziół: cykoria podróżnik; pokrzywa; podagrycznik; bluszcz kurdybanek.



Cykoria rośnie w naturze. Chicory flowers on a nature. Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica. Pamiętam, że w latach mojego dzieciństwa i mojej młodości zamiast herbaty pijaliśmy kawę zbożową. Jednym ze składników tej kawy była właśnie cykoria podróżnik. Obecnie cykorię podróżnik spotykam w różnych mieszankach herbatek.



      Pokrzywa. Stinging netle. Urtica doica. Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica.Kiuedyś jako dziecko uważałem pokrzywę za chwast. Jako dorosły wielokrotnie czytałem, że pokrzywa poprawia odporność po chorobie oraz pomaga oczyścić organizm. Poza tym pokrzywa zawiera wiele bardzo wartościowych składników: witamin, minerałów i innych.
        
      1.Właśnie przygotowuję post dotyczący boreliozy. Niedawno jak co kwartał kupiłem kwartalnik numer3/2020: „Wielki horoskop na lato”1/(obejmuje on konkretnie miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień.) Niestety dopiero dwa dni później to czasopismo dokładniej przejrzałem i z zaskoczeniem na stronach 40-41 znalazłem niewielki artykulik pod tytułem: „Jadalne chwasty”. Podtytuł: „Tanie ekogotowanie”. Dopiero po dłuższym zastanowieniu się zdecydowałem Państwu poniżej przedstawić zawarte w tym artykuliku nazwy przepisów kulinarnych.2

    1. Zainteresowałem się tym artykulikiem ponieważ w moich postach wspominałem kilkakrotnie o wykorzystaniu w kuchni dzikich roślin.

    1. W lutym 2015 roku pisałem w kilku postach o
zastosowaniu dzikich roślin w kuchni przedstawiając Państwu książkę Pana Łukasza Łuczaj: „Dzika kuchnia”

    1. Ostrzeżenie!:
      1. Aby uniknąć ewentualnego zatrucia proszę też pamiętać, że dzikie rośliny rosnące w zbożu uznawane są przez rolników za chwasty i mogą być wcześniej opryskiwane trującymi herbicydami.

      1. Unikajmy zbierania pokrzyw w pobliżu autostrad i innych arterii komunikacyjnych. Tam rosnące pokrzywy mogły wchłaniać spaliny z przejeżdżających pojazdów.

      1. Autorka (Autor) na temat zdrowego stosowania dzikich roślin nic nie pisze. Ale czytałem dosyć dużo na ten temat w książce Pana Łukasza Łuczaj. Dlatego gdybyście Państwo byli zainteresowani w ogóle dzikimi roślinami warto pogłębić swoją wiedzę zapoznając  się  z książką Pan Łukasza Łuczaj: "Dzika kuchnia". Tam tez wyczytałem ostrzeżenie Pana Łukasza Łuczaj: "Starannie myj liście roślin dodawanych do surowych sałatek (ryzyko połknięcia jaj pasożytów!), szczególnie dokładnie te z wilgotnych łąk i bagien (ryzyko zarażenia motylicą), w pobliżu siedzib ludzkich (glistą) i lasów (bąblowcem). Najlepiej sparz je wrzątkiem." 3/
    1. Poniżej przedstawiam Państwu w rozdzialiki (wraz z nazwami przepisów kulinarnych wykorzystującymi wspomniane wyżej Jadalne chwasty):
      1. Cykoria podróżnik” („Kawa polsku”);
      2. Pokrzywa” („Placki z pokrzywy);
      3. Podagrycznik” („Mazowieckie pesto”)”;
      4. Bluszcz kurdybanek”(„Podlaskie capresee”
Objaśnienia:
1/ Wydaje ten kwartalnik Wydawnictwo Te-Jot spółka z ograniczona odpowiedzialnością sp.k. z Warszawy
2/ Zawiadamiam Państwa, że ze wspomnianym w poprzednim punkcie Wydawnictwem, ani z Autorem (Autorką) tego artykuliku nie mam żadnego kontaktu. Jestem tylko stałym, ponad dziesięcioletnim czytelnikiem tego czasopisma.
3/ Cytat ze strony 13 książki Pana Łukasza Łuczaj: "Dzika kuchnia". Jest to cytat z punktu 3 z tematu "Jak zbierać i
przechowywać jedzenie czyli 8 przykazań Zbieracza".

Z wyrazami szacunku
Ryszard Roszkowski





3/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz