sobota, 6 stycznia 2018

Święto i świętowanie

    Witam,
  • Co to jest Święto? Co to jest świętowanie? Jakie mamy święta związane z dużym jedzeniem?4/ Jakie święta obce ("importowane"2/) obchodzimy w Polsce?*/
    • Co to jest Święto? Według Wikipedii: "Święto – ogólne określenie szczególnych dni lub dłuższych okresów powtarzających się regularnie co rok."1/
    • Co to jest świętowanie? Jest to uroczyste obchodzenie (celebrowanie) tych świąt. Różne są sposoby obchodzenia w Polsce świąt. Są święta, które obchodzimy z powagą i z poszanowaniem. Są również święta, które obchodzimy z radością i często z dużym jedzeniem. Z poszczególnymi świętami są związane różne zwyczaje.


    • Cudowne fajerwerki. Wunderschönes Feuerwerk. Autor: Thaut Images
      Odpalanie fajerwerków w czasie świąt jest także sposobem świętowania, czyli wyrażania swojej radości.
    • Dlaczego tak lubimy radosne święta z dużym jedzeniem?
    • Czytałem w różnych książkach5/, że w poprzednich wiekach, na początku XX wieku i w okresie międzywojennym XX wieku nie wszyscy mogli dużo i dobrze się najeść. Dlatego, kiedy nadchodziły święta (przede wszystkim religijne) takie jak: Boże Narodzenie, czy Wielkanoc ludzie lubili zjeść dużo i smacznie. Objadanie się, a czasem wprost obżarstwo też było sposobem świętowania po wcześniejszym okresie postu. Oczywiście ilość dostępnego jedzenia zależała od tego, czy to był dom chłopski, ziemiański(dawnej szlachty), czy dużych właścicieli ziemskich.
    • W tym poście wspominam właśnie radosne święta z dużym jedzeniem. Bo przecież ten blog jest blogiem o jedzeniu.
    • Dwa razy w roku są okresy dłuższych postów: Wielki Post przed Wielkanocą (pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca) oraz Adwent, czyli początek roku kościelnego (zaczyna się niedzielą między 27 listopada a 3 grudnia). 3./
    • Wspomniane wyżej posty przygotowują nas na radosne świętowanie z dużym i smacznym jedzeniem.
    • Na wiosnę takim Świętem jest Wielkanoc: Wielka Niedziela, Poniedziałek Wielkanocny. Przy czym ten Poniedziałek to jest także Śmigus-Dyngus, czyli wielkie oblewanie się nawzajem.
    • W grudniu są to faktycznie trzy dni świąteczne: Wigilia (24 grudnia-obowiązuje jeszcze jedzenie postne), Boże Narodzenie (25 grudnia) i Dzień Świętego Szczepana (26 grudnia).
    • Później 31 grudnia, czyli w Sylwestra (z dużym jedzeniem i balami) mamy pożegnanie Starego Roku i 1 stycznia powitanie Nowego Roku.
    • 6 stycznia jest Święto Trzech Króli-Objawienie Pańskie. Święto to kończyło okres od Wigilii Bożego Narodzenia nazywany kiedyś Godami.

    Trzej bibilijni Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Trzej mędrcy. Three biblical Kings: Caspar, Melchior and Balthazar. Three wise men. Autor: ngvozdeva Fotolia.com
      Od 6 stycznia trwa Karnawał zwany kiedyś Zapustami.3/ Jest to okres zabaw, balów i dużego jedzenia. Wtedy odbywają się także dosyć liczne śluby i chrzty.
    • Ostatni czwartek karnawału to Tłusty Czwartek. Choć nie przepadam za pączkami, to w ten dzień lubię zjeść ze dwa lub trzy pączki.
    • Oczywiście w tym poście nie jestem w stanie omówić choć krótko wszystkich ważniejszych polskich świąt. Może kiedyś w przyszłości napiszę posty o poszczególnych świętach .

    • (A przecież są jeszcze inne święta związane ze smacznym jedzeniem: śluby, chrzty, imieniny, urodziny, jubileusze ) Na razie temat świąt kończę. Mogę w przyszłości wrócić do tematu konkretnego święta.

    • Więcej na temat: Święto i świętowanie znajdziecie Państwo w książce Pani Hanny Szymanderskiej:"Polskie tradycje świąteczne"

    W swojej książce: „Polskie tradycje świąteczne” Pani Hanna Szymanderska daje przegląd obchodzonych w Polsce świąt. Omawia dosyć szczegółowo każde ze świąt. ( skąd pochodzi to święto, jeśli święto wiąże się z jedzeniem, podaje przykłady potraw odpowiednich dla danego święta).(W całej książce jest ponad dwieście przepisów przrządzania różnych potraw)
    Autorka podaje też jak niektóre ze świąt są obchodzone w innych krajach. (Boże Narodzenie, Sobótka).
    Autorka podaje też dosyć dużo informacji o świętach jak ona określa z „importu”: Walentynki (14 lutego), dzień świętego Patryka (17 marca) i Halloween (31 października).
    Na końcu przed spisem treści znajduje się: alfabetyczny wykaz zamieszczonych w książce przepisów potraw.
      Książka może być przydatna dla Polaków przebywających za granicą. Dzięki tej książce przypomną sobie oni jak w Polsce obchodzimy nasze polskie święta.


  • Objaśnienia:
    1/ Cytat z Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Święto
2/ Tak Pani Hanna Szymanderska określa w swojej książce: "Polskie tradycje świąteczne" chętnie w Polsce obchodzone święta: dzień świętego Patryka, Walentynki i Halloween.
3/ W czasie przygotowywania tego postu korzystałem z książki Pani Hanny Szymanderskiej "Polskie tradycje świąteczne" wydanej przez Wydawnictwo "Świat Książki" w 2003 roku
4/ Nikomu w żadnym wypadku nie wypominam objadania się w czasie świąt. To ile on zje to jest jego i tylko jego decyzja. A jeśli zje za dużo, to sam ponosi tego konsekwencje. Ja sam lubię dużo zjeść i jak zjem za dużo to też ponoszę tego konsekwencje zdrowotne.
5/ Większości tytułów tych książek i ich autorów nie pamięŧam. Niedawno przygotowując post z 6 listopada 2013: "...objadanie się. Co to jest ?" pisałem o książce Pana doktora Marka Bardadyna: "nałóg jedzenia". Właśnie na początku tej książki Pan doktor wyjaśnia, dlaczego tak bardzo lubimy dużo jeść.


    Życzę Państwu, aby Nowy Rok spełnił wszelkie marzenia, oraz żeby ten Rok był pełen optymizmu, wiary i powodzenia.
    Ryszard Roszkowski

    Ps.*/ Post ten opublikowałem poprzednio dnia 30 grudnia 2013 roku. W obecnie opublikowanym poście wykorzystałem zdjęcia z Firmy Fotolia z która obecnie wspópracuję. (W 2013 roku współpracowałem z Firmą Pixmac)
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz