piątek, 5 lipca 2019

„Kuchnia długowiecznych”, czyli dzięki jedzeniu....

...jakich produktów długowieczny może długo żyć, być zdrowym i młodo się czuć

Dzień dobry,
  1. Jakie są przyczyny braku skutecznego działania u wielu osób w dążeniu, aby długo żyć, być zdrowym i młodo się czuć. Proces kształtowania się mojej diety. Moja dieta, czyli co jadam obecnie. Książka „Kuchnia długowiecznych”.

    Potatoes Ziemniaki Bank zdjęć Photogenica
    Oto jeden z produktów polecanych przez autorów książki. Oczywiście najzdrowsze są ziemniaki ekologiczne. Niestety nie każdy ma do nich dostęp. Także z przyczyn finansowych: Nawet jeśli cena tych ziemniaków ekologicznych nie jest zbyt wysoka, to biorąc ich ilość jaką zjadamy w ciągu roku to dla wielu osób jest dosyć znaczny wydatek. A że jadamy dużo ziemniaków wiem to po sobie. Od kilku lat nie mogę się najeść ziemniaków. A w tym roku szczególnie chętnie jadam je co najmniej dwa razy w tygodniu. Długi czas nie wiedziałem z czym jeść te ziemniaki. Ostatnio jadam je z usmażonymi kotletami kupionymi w jednym ze sklepów Firmy „Gzella”.
    Ziemniaki korzystnie wpływają na zdrowie mózgu, układu nerwowego oraz tarczycy. Zawierają także substancję serotoninę przydatną przy zwalczaniu depresji, oraz melatoninę zwalczającą zaburzenia snu. 1/


    1. Wiele osób chciałoby długo żyć, być zdrowym i młodo czuć, ale niewiele w tej sprawie robi. Może przyczyną tego jest to, że nie można tej zmiany dokonać jednorazowo. A że nie można potwierdzają to wszelkie diety: Kiedy wprowadzono daną dietę zbyt drastycznie nie udaje się jej utrzymać przez dłuższy czas.
    2. Po prawie sześciu latach pisania tego bloga i ponad 20 latach wprowadzania zdrowych zmian w mojej diecie stwierdzam, że tworzenie własnej diety to jest ciągły proces.
    3. Ponad 20 lat temu miałem miałem kłopoty z trawieniem i wypróżnianiem. Zacząłem wtedy jadać jabłka, oraz ciastka ze słonecznikiem. Jednocześnie z zupełnie innych przyczyn zacząłem systematycznie ćwiczyć pewien zestaw ćwiczeń. To pomogło mi uregulować trawienie i wypróżnianie a jednocześnie przestałem dostawać zadyszki biegnąc do autobusu miejskiego.
    4. Ja na tym nie poprzestałem: zacząłem jadać nasiona dyni (szczególnie korzystne dla mężczyzn). Niezależnie od tego próbowałem różnych warzyw i owoców: pomidorów, papryki, arbuza, winogron, rzodkiewki jagód leśnych. Oczywiście jeszcze wcześniej lubiłem jadać chleb z wędliną i cebulą. Później szczególnie w czasie przeziębienia chętnie jadałem chleb z wędliną i czosnkiem.
    5. W pewnym okresie zrezygnowałem ze smarowania chleba masłem. Ponad 20 lat temu zrezygnowałem słodzenia herbaty białym cukrem. Uznałem, że skoro lubię jadać różne słodycze, to nie ma potrzeby słodzić herbaty cukrem.
    6. W pewnym okresie jadałem też chia. W przeszłości stosowałem też różne przyprawy: bazylię, estragon, czosnek niedźwiedzi i inne.
    7. Obecnie jadam na śniadanie chleb z wędliną posmarowany chrzanem lub posypany mielonymi nasionami czarnuszki. Później koło 1300, 1400 lub 1500 jadam
      kilka bananów ( ze względu na wrzody) lub dwa jabłka. Później smaruję chleb niewielką ilością masła klarowanego ghee (Kupu je w sklepie zielarskim). Później niestety lubię zjeść coś słodkiego. Wieczorem koło godziny 1800 lu 1900 jadam obiad: ziemniaki (w roli głównej) z jakimś kotletem (mielonym lub pożarskim), albo jakieś pierogi (ruskie, leniwe, z mięsem lub inne).
    8. Trafiła do mnie książka Państwa: Rebecci Katz i Mata Edelsona:”Kuchnia Długowiecznych. Książka zawiera ponad 100 przepisów kulinarnych.
      W Książce tej Autorzy podpowiadają jakie produkty warto jeść, aby długo żyć, być zdrowym i młodo się czuć. Podpowiadają też jak te najzdrowsze produkty wykorzystać do sporządzenia smacznych i zdrowych potraw.


    Przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki książki Państwa: Rebecci Katz i Mata Edelsona: „Kuchnia długowiecznych”. Książkę wydało w 2018 „M” Wydawnictwo z Krakowa. Tym razem podaję tylko tytuły rozdziałów z przepisami kulinarnymi:
    „Rozdział czwarty Zdrowe zupy i buliony”;
    „Rozdział piąty Kluczowe warzywa”;
    „Rozdział szósty Szczodre ziarna”;
    „Rozdział siódmy Potrawy bogate w białko”;
    „Rozdział ósmy Przekąski i inne drobiazgi”;
    „Rozdział dziewiąty Odrobina pyszności”;
    „Rozdział dziesiąty Ożywcze toniki i eliksiry”;
    „Rozdział jedenasty Słodkie co nieco”.
    Na początku książki Autorzy charakteryzują wpływ pokarmów na poszczególne organy i układy naszego organizmu. W dalszym ciągu książki Autorzy charakteryzują około 80 produktów z różnych stron świata, które pozytywnie wpływają na organizmy spożywających je osób:
    Są wśród nich przyprawy i zioła: ziele angielskie, bazylia, kardamon, kolendra, cynamon, kmin, koper włoski, imbir, hibiskus mięta, oregano, szafran, szałwia, nasiona sezamu i tahini, tymianek, kurkuma.
    Są wśród nich znane nam warzywa i owoce: jabłka, morele, kapusta, kalafior, marchewka, czosnek, rośliny strączkowe, cytryny, pomarańcze, ziemniaki, maliny i inne.
    Są wśród nich produkty bardziej egzotyczne: miso, kombu, edamame (niedojrzałe ziarna soi), pistacje, granaty, wasabi, słodkie ziemniaki, migdały, karczochy, szparagi, i inne.
    Są wśród nich produkty mięsne: kurczak, czerwone mięso (ekologiczne), indyk.
    Są wśród nich także inne produkty: czekolada (ciemna), jajka, zielona herbata, miód, syrop klonowy (klasy B), ryż (brązowy), shitake, jogurt.
    Są wśród nich owoce morza: czarny dorsz, łosoś (dziki), sardynki, przegrzebki, krewetki.
    Na stronach 72-75 Autorzy podają jakie potrawy wzmacniają odporność, wątrobę, serce, skórę, redukują stres, obniżają poziom cholesterolu LDL, poprawiają sprawność umysłu, regulują poziom cukru we krwi.
    Mnie osobiście zaskoczył Podrozdział: „Odkrywanie kulinarnego GPS” zamieszczony na stronach 82-83.
    Wierzę, że książka Państwa Rebecci Katz i Mata Edelsona pomoże Państwu w zadbaniu o zdrowie. Ale to będzie początek drogi do osiągnięcia tego celu. Trzeba szukać innych nowych przepisów kulinarnych. A po nabyciu doświadczenia trzeba tworzyć własne przepisy. wykorzystując przedstawione w tej książce produkty.
  1. Objaśnienia:
1/ Na podstawie strony 65 książki „Kuchnia długowiecznych”


Z wyrazami szacunku
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz