niedziela, 8 marca 2020

Czy książka kucharska „Ziarna pestki i orzechy”...

..przedstawia nam nowy superfood? Czy to jest superfood naszych czasów?*/

Dzień dobry,
  1. Dlaczego ziarna, pestki oraz orzechy są wartościowe? Które z nich jadałem, a których nie. Książka kucharska Pani Małgorzaty Durnowskiej: „Ziarna pestki i orzechy”.



    Set of nuts 4= Zestaw orzechów: Almonds = migdały, Hazelnuts= orzechy laskowe, Peanuts =orzeszki ziemne, Walnut= orzechy włoskie, Cashew=orzechy nerkowca, Pistachios =pistacje. Bank Zdjęć Photogenica. Nie udało mi się znaleźć zdjęcia przedstawiającego więcej rodzajów orzechów.


    1. Zawsze intrygowały mnie różne ziarna, pestki oraz orzechy. Są stosunkowo łatwe do przechowywania i dlatego są dostępne przez cały rok. Zawierają dużo potrzebnych składników mineralnych i witamin, oraz błonnika i białka. Mogą więc sprzyjać uzupełnianiu niedoborów potrzebnych naszym organizmom witamin i minerałów. Są chętnie jadane. Ich wadą jest to, że powinno się je jadać w niewielkich ilościach, ale codziennie systematycznie.
    2. Pestki słonecznika jadałem przez prawie 20 lat codziennie. Początkowo jadałem codziennie kilka ciastek ze słonecznikiem. Później przeszedłem na jedzenie niewielkiej ilości około pół łyżeczki nasion słonecznika. One wraz z trzema jabłkami jedzonymi każdego dnia dzięki zawartości błonnika pomogły mi uregulować wypróżnianie. Z zaskoczeniem kilka lat temu, gdzieś przeczytałem, że jedzenie pestek słonecznika zwiększa u mężczyzn ilość spermy. Zrezygnowałem z żalem z jedzenia nasion słonecznika, ponieważ z powodu ubytku zębów miałem kłopoty z ich pogryzieniem. Chciałbym znów je jadać kiedy będę miał sztuczną szczękę.
    3. Pestki dyni (niewielką ilość)zacząłem jadać około 15 lat temu ponieważ są korzystne dla ochrony prostaty. Zrezygnowałem z jadania pestek dyni z powodu wspomnianych wyżej ubytków w uzębieniu.
    4. Zmielone nasiona lnu obecnie zalewam gorącą gotowaną wodą i pół szklanki wypijam, ze względu na kłopoty z wrzodem żądka. One po prostu osłaniamój żołądek przed kwasem trawiennym.
    5. Nasiona sezamu jadałem tylko w formie sezamek.

    1. Nasiona chia jadałem kilka lat temu przez krótki czas i zrezygnowałem.
    2. W przeszłości doraźnie zdarzyło mi się jadać orzechy włoskie i laskowe.
    3. Migdałów, orzechów pekan, orzechów nerkowca,pistacji, pinioli, orzechów archaidowych nie jadałem.
    4. Orzech kokosowy: Chętnie jadam na śniadanie kromki chleba posmarowane niewielką ilością miodu i niewielką ilością oleju kokosowego.
    5. Kiedy zorientowałem się, że jest tych różnych ziaren, pestek, orzechów, pomyślałem, że są one naprawdę superfood. Każdy może sobie wybrać spośród nich te które dla niego najkorzystniejsze, to znaczy najlepiej uzupełnią mu brakujące składniki i minerały.
    6. Już w trakcie przygotowywania tego postu zrozumiałem, że wielu osobom łatwiej zjeść regularnie sałatkę lub inne danie z pestkami, ziarnami lub orzechami niż jeść same pestki, ziarna lub orzechy. Nie każdy znajdzie czas i ochotę na codzienne zjadanie na na przykład niewielkiej porcji pestek słonecznika lub pestek dyni. Na pewno potrawa zawierająca pestki, ziarna lub orzechy w formie sałatki, dania gorącego, ciastek i deserów lub mleka, masła i past będą smaczniejsze od samych ziaren, pestek czy orzechów.
    7. Dlatego zainteresowała mnie książka kucharska Pani Małgorzaty Durnowskiej: „Ziarna, pestki, orzechy”. Podtytuł książki: „Pyszne superfood”. Książkę wydało w 2019 roku Wydawnictwo: „Olimp Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Autorka krótko omawia: pestki, słonecznika i dyni, nasiona lnu, sezamu i chia, oraz orzechy: migdały, włoskie, laskowe, pekan, nerkowca, pistacje, piniole, archaidowe3/ i orzech kokosowy. W książce znajdziecie Państwo barwne całostronnicowe zdjęcia proponowanych potraw.

    1. Przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki książki kucharskiej opracowanej przez Panią Małgorzatę Dumowską: „Ziarna, pestki,orzechy”. Poniżej poznacie Państwo nazwy dań 1/,  z wykorzystaniem ziaren,pestek lub orzechów:

A) Przekąski i satki [„Grzanki śródziemnomorskie z orzechami”; „Grzanki z serem gruszką i orzechami włoskimi”; „Grzanki z mascarpone, gruszką i orzechami”; „Tartinki z serem pleśniowym i orzechami”; „Camembert z gruszką i orzechami włoskimi”; „Granola z orzechami i słonecznikiem”; ”Jogurt z domową granolą”; „Sałatka z selera naciowego z orzechami”; „Surówka z marchwi ze słonecznikiem”; „Surówka z czerwonej kapusty z orzechami”; „Sałatka z cykorii i owoców z nasionami”; „Sałata z pomarańczą i orzechami włoskimi”; „Sałatka z rukoli, owoców i orzechów”; „Sałatka Waldorf”; „Sałatka szpinakowa z granatem i orzechami”: „Sałatka na dobry nastrój”; „Sałatka jabłek, selera naciowego i orzechów”; „Zielona sałatka z ogórkami i lnem”; „Sałatka ze szpinaku, truskawek i orzechów włoskich”; „Sałatka ze szpinaku, owoców i orzechów włoskich”; „Sałatka z brukselki z migdałami’; „Sałatki z rukoli, wiśni, migdałów i pistacji”; „Sałatka awokado,groszku i włoskiej kapusty”; „Sałatka z jarmużu z orzechami pekan”; „Sałata z piersią kaczki i orzeszkami piniowymi”];

B) „Dania gorące” [„Quiche z brukselką i orzechami włoskimi”; „Świderki z brokułami i orzeszkami pinii”; „Papardelle z piniolami i parmezanem”; „Wstążki z dynią”; „Kaszotto z brokułemi i migdałami”; „Ryż ze szpinakiem i orzeszkami ziemnymi”; „Ryż z jabłkiem, żurawinami i orzechami pekan”; „Makaron z cukinii z orzeszkami piniowymi”; „Curry warzywne z orzechami nerkowca”; „”Czarna fasola ze szpinakiem i z orzechami nerkowca”; „Gulasz meksykański z orzechami nerkowca”; „Faszerowane bataty z pestkami dyni”; „Pieczone bakłażany z orzechami włoskimi”; „Bakłażanowe roladki z nadzieniem orzechowym”; „Naleśniki z bananami, piniolami i miodem”];

C)Ciastka i desery” [„Sezamki”; „Krakersy z ziaren”; „Ciastka z nasionami”; „Batoniki orzechowe”; „Baklawa”(Miodowo-orzechowy specjał z Bałkanów Bliskiego Wschodu); „Tartaletki orzechowo-karmelowe”; „Tartaletki miodowo-orzechowe”; „Tarta z piniolami”; „Muffinki pistacjowe”; „Ciasto daktylowo-orzechowe”; „Chałwa słonecznikowa z orzechami”; „Kulki owsiano- kokosowe z orzechami”; „Kulki sezamowe z bakaliami”; „Kostka kokosowa”; „Kostka z daktyli orzechów i jagód goji”; „Deser z chia, orzechami pekan i bananem”; „Deser dyniowy z chia i migdałami”; „Deser z chia i mango”; „Deser jogurtowy z bananem i lnem”; „Zielony pudding z nasionami chia”; „Lody pistacjowe”; „Lody bakaliowe”; ”Deser lodowy Rafaello z migdałami”; „Wegański „Sernik” borówkowy”];

D)Mleka, masło, pasty” ; [„Mleko z orzechów nerkowca”; „Mleko migdałowe”; „Mleko kokosowe”; „Mleko z orzechów”; „Mleko z pestek słonecznika”; „Mleko z nasion konopi”; „Masło z orzeszków ziemnych”; „Masło z orzechów laskowych i czekolady”; „Masło z pistacji”; „Masło z orzechów nerkowca”; „Tahini” (pasta sezamowa); „Pasta z awokado i orzechów włoskich”; „Pesto z bazylii z orzechami włoskimi”; „Pesto z rukoli z orzechami włoskimi”; „Pesto z jarmużu z pistacjami”; „Humus z dynią”]

      Objaśnienia:
      1/Początkowo chciałem w tym poście przedstawić Państwu tylko niektóre z proponowanych w tej książce nazw dań z różnymi pestkami, ziarnami i orzechami. Ponieważ gusty mamy różne, a z gustami się nie dyskutuje przedstawiam Państwu wszystkie zamieszczone w tej książce nazwy przepisów kulinarnych.
      2/ Uwaga!! Orzechy ziemne(archaidowe) mogą wywołać alergię groźną dla życia. Zdarza się to bardzo rzadko,ale się zdarza.
Z wyrazami szacunku
Ryszard Roszkowski

*/Ps. Wszystkim Paniom życzę zdrowia, szczęścia i spełnienia najskrytszych marzeń.
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz