wtorek, 6 października 2020

"Jedzenie mity i nauka" wyjaśnienia prawdy lekarza-praktyka


Dzień dobry,

1.Produkty wykorzystywane w diecie śródziemnomorskiej. Ciągły dopływ niesprawdzonych informacji na temat nowych diet i nowych zdrowych produktów. W książce „Jedzenie, mity i nauka” lekarz- praktyk weryfikuje wiadomości na temat nowych zdrowych produktów.




Mediterrance Diet mith fish, meat and vegetables Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica. Dieta Śródziemnomorska z rybami, mięsem i warzywami. Przedstawiam Państwu Produkty wchodzące w składy diety śródziemnomorskiej, ponieważ jest to dieta, która nie została wymyślona przez ludzi. Ona powstała samodzielnie. Po prostu ludzie Basenu Morza Śródziemnego w przeszłości żywili, tym co było dla nich dostępne: rybami i owocami morza, jarzynami, oliwą z oliwek, makaronami, kaszami i stosunkowo niewielką ilością czerwonego mięsa.


1.Prowadzę ten blog już ponad 7 lat i ciągle spotykam różne nieraz sensacyjne doniesienia na temat różnych diet i różnych zdrowych produktów. Staram się do tych informacji z dystansem, ale nie mam dostępu do wyników badań, dla tego nie mogę w żaden sposób tych wiadomości zweryfikować.


2.Trafiła w moje książka Pani Fridy Duell: „Jedzenie mity i nauka”. Autorka jest lekarzem-praktykiem. Ma także dostęp do wyników wielu badań naukowych. Pani Doktor w swojej książce rozprawia się z wieloma mitami dotyczącymi zarówno samych diet, jak różnych produktów określanych jako zdrowe.

3.Przykładowo podaję tylko kilka spośród wiadomości zamieszczonych przez Panią Doktor w książce:

Jedyną dietą, którą Pani doktor akceptuje jest dieta śródziemnomorska.

Byłem bardzo zaskoczony, kiedy przeczytałem, według Pani Doktor olej kokosowy nie jest wcale taki zdrowy. Pani Doktor zachęca, aby olej kokosowy zamiast masła stosować na przykład do wypieków. (strony 30-31)

Na stronie 47 jest tytuł: „Miażdżone nasiona lnu – wielka pomyłka”. Okazuje się:że miażdżone lub mielone nasiona lnu wydzielają cyjanowodór bardzo trująca ciecz. Osoby spożywające większą ilość miażdżonych nasion lnu mogą mieć dolegliwości neurologiczne.


​Przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki książki Pani Fridy Duell: „Jedzenie mity i nauka” . Podtytuł: „Zalecenia lekarskie”. Autorka Pani Frida Duell zatrudniona jest jako lekarz w Sztokholmie w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska. Ma także dużą wiedzę naukową, ponieważ w pewnym czasie pracowała jako redaktorka czasopisma”Moderne Lekare”.Wtedy też pisała artykuły popularno naukowe. Książkę wydało w 2019 roku Wydawnictwo Marginesy sp. z. o. o. z Warszawy.

Poniżej przedstawiam Państwu rozdziały i podrozdziały tej książki:

„Przedmowa”

„Co to znaczy „zdrowa żywność”?

[„Przyrządzanie posiłków spowodowało zwiększenie mózgu”:„Wszystko, co jemy jest wchłaniane przez organizm; „O co chodzi z tymi kaloriami?”; „Jedzenie jako lekarstwo”; „Co mówi nauka?; „Jemy więcej – i gorzej”; „Co to jest dobre jedzenie?”; „Trendy i mity”];


Fakty i mity o tłuszczu” [„Tłuszcze nasycone i nienasycone”; „Masło, czy margaryna – komu wierzyć?”; „Tłuszcze trans - jak bardzo są szkodliwe?; „LCHF”; „Czy wolno smażyć na oliwie z oliwek?; „Czy cholesterol jest rzeczywiście taki groźny?”; „Tłuszcze omega – czy potrzebujemy suplementów diety?”; „Czy olej kokosowy jest zdrowy?];


„Cukier” [„Fruktoza – nie taka dobra, jakby się zdawało. Czy można uzależnić się od cukru? Czy dzieci robią się hiperaktywne od cukru?


„Substancje słodzące i produkty Light” [„Stewia -nowa słodycz”; „Czy aspartam uszkadza mózg?: „Czy można przytyć od produktów light?: Czy produkty light mogą szkodzić?


„Węglowodany jak węglowodany – czy na pewno?” [„Rafinowane węglowodany = zero procent wartości odżywczych„; „Węglowodany proste i złożone”; „Pełne ziarno i błonnik – czy to jedno i to samo?”; „Czy spożywam dostatecznie dużo błonnika?”; „Czy można zjeść za dużo błonnika?”;”Miażdżone nasiona lnu -wielka pomyłka”; „Właściwe jak bardzo niezdrowe jest białe pieczywo?”; „Czy gluten rzeczywiście każdemu szkodzi?”; „Przypalone węglowodany? Nie, dziękuję”;


”Białko – mięso, mleko i zielenina” [„Czy od mięsa można dostać raka?; „uczulenie na krowie mleko i tolerancja laktozy”; „Nietolerancja laktozy jest normą!”; „Alergia czy nie tolerancja? „; „Czy dorośli powinni pić mleko?”(„Czy od mleka robią się pryszcze?”); „Zielone białko”; „Czy żywność ekologiczna zawsze jest lepsza?”

„Witaminy, minerały, suplementy i domowe kuracje”:

„Czy potrzebujemy suplementów diety?”; „Wolne rodniki kontra antyoksydanty”; „Czy kurkuma leczy raka?”; Jedzenie przeciwzapalne - jest coś takiego?”; „Żywność – o statusie gwiazdy”; „Granat owoc symboliczny”; „Jarmuż – lepszy niż inne warzywa”; „Czy infekcję dolnych dróg moczowych da się wyleczyć sokiem żurawinowym?; Czy świeże jest lepsze od mrożonego?”; „Domowe kuracje na przeziębienie(„Witamina C”; „A imbir i czosnek – czy to pomaga?”;”Miód na kaszel?”); „Czy kawa zaburza przyswajanie witaminy C?”; „Jak zwiększyć przyswajanie żelaza?”];


„Kawa, herbata i alkohol” [[„Kieliszek czerwonego wina przedłuża życie. Prawda?” („No, a inne choroby?); „Nasza kochana kawa”; „Herbata”; „Czy gorące napoje mogą spowodować raka krtani”]


„Diety i styl życia” [„Możesz wpłynąć na ryzyko zachorowania na raka”(„Które diety są naprawdę są skuteczne?); „Dieta śródziemnomorska”; Inne diety” („Weganie i witaminy”; „Czy dzieci powinny jeść dania wegańskie?); „Post i dieta 3:2 czy rzeczywiście są korzystne?”; „Detoks – czy to działa?”; „Raw food”; „Bakterie jelitowe – gorący temat”(„Mniej sprzątać”; „Czy bakterie jelitowe wpływają na wagę?”; „Czy mamy wpływ na mikroflorę w jelitach?”); „Prawda o dobrym i słabym spalaniu”;

„10 wskazówek Fridy”

„Przepisy” [35 przepisów kulinarnych]

bottom: 0cm;"> 

 

Z wyrazami szacunku 

Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz