wtorek, 1 grudnia 2020

Wigilia 2020: Potrawy wigilijne mogą być zdrowe

Dzień dobry,

  1. Moje wspomnienia o przeżywaniu Wigilii w latach mojego dzieciństwa. Artykuł Pani Agnieszki Bożek.





      Happy siblings decorating christmas tree with presnts. Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica. Szczęśliwe rodzeństwo dekorujące choinkę. Pod choinką znajdują się prezenty. Dzieci zawsze lubiły ubierać choinkę. (Jako dziecko także to lubiłem). Pamiętam, że w trakcie nauki w szkole Podstawowej jednego roku przygotowywałem ozdoby na choinkę: kleiłem z kolorowego papieru bardzo długi łańcuch, oraz Gwiazdę na czubek choinki. Dzieci oczywiście lubią także dostawać prezenty pod choinkę. Jako dziecko ja także

      lubiłem dostawać prezenty pod choinkę.2/


    1. Zbliża się jedno z najważniejszych katolickich świat: Boże Narodzenie. Rozpoczyna się ono Wigilią 24grudnia wieczorem, kiedy pojawi się pierwsza gwiazdka. Dziś z łezką w oku wspominam czasy mojego dzieciństwa. Pod wieczór najpierw z rodzicami ubieraliśmy choinkę. Później siadaliśmy do wigilijnej kolacji. Niestety dziś pamiętam tylko niektóre potrawy, które wtedy jedliśmy: Barszcz czerwony z uszkami (z nadzieniem z grzybów ), Smażona ryba, Kluski z makiem.


    1. Przeglądając niedawno kupione czasopismo „Czwarty wymiar” (Numer 12 Grudzień 2020) na stronach 64-67 znalazłem. Artykuł Pani Agnieszki Bożek: „Zdrowe potrawy wigilijne”. Wróciły do mnie wspomnienia kolacji wigilijnych z lat dziecinnych. Dlatego postanowiłem Państwu zasygnalizować ten artykuł.1/


    1. We wstępie do artykułu Autorka stwierdza, że potrawy wigilijne są zdrowe: Produkty z których je przyrządzamy zawierają wiele przydatnych naszym organizmom składników: między innymi witamin, minerałów i błonnika.(Przy każdej z potraw świątecznych Autorka podaje jakie ona zawiera korzystne dla zdrowia składniki.) Przyrządzając świąteczne potrawy zadbajmy, aby były lekkostrawne i zawierały mało kalorii. Na przykład wigilijną rybę zamiast smażyć, zdrowiej jest gotować na parze. Pamiętajmy też że Wigilia to jeszcze okres postu, dlatego nie przejadajmy się. Poza tym pamiętajmy, także, że po Wigilii czeka na nas jeszcze dwa dni Świąt Bożego Narodzenia i dużo smacznego jedzenia.

    2. Bardzo mi się podoba, ze Autorka zachęca do wcześniejszego przygotowania potraw, aby później je tylko odgrzać. Bo czas świąteczny należy spędzić z najbliższymi w miłej i świątecznej atmosferze. Autorka cytuje też przysłowie: „jaka Wigilia, taki cały rok”.

    1. Poniżej podaję nazwy tytułów rozdziałów tego artykułu, oraz wymienione w nich nazwy potraw wigilijnych:

„Dwanaście potraw na stole”;

„Mój buraku, mój czerwony…” [ „Barszcz czerwony”];

„Co kapusta?! Głowa pusta?!„ [„Kapusta z grochem”];

Hej, grzyby, grzyby, Przybywajcie do mojej siedziby” [„Paszteciki wigilijne];

»Karpie dobre są” lecz w sosie«...Odezwały się łososie”[„Śledź pod pierzyną z warzyw”; „Dorsz/Łosoś z marchewką i selerem”];

„Pokaż różki, mój ślimaku, Dam ci za to garstkę maku” [„Kluski z makiem];

Duszone są jabłka, pieczone są jabłka i z jabłek szarlotka, i kompot, i babka” [„Kompot z suszu”].

  1. Objaśnienia:

1/ Wyjaśniam, że z Wydawnictwem czasopisma, oraz Autorką artykułu nie mam, żadnego kontaktu. Sygnalizuję Państwu ten artykuł, bo zawsze miałem do Świąt Bożego Narodzenia dużo sentymentu. Niestety ja Świat Bożego Narodzenia nie mogę w pełni przeżywać, ponieważ osoba z która mieszkam twierdzi, że jest niewierząca. Wierzę, że jeszcze niedalekiej przyszłości będę mógł w pełni przeżywać Boże Narodzenie. Na końcu artykułu Autorka podaje źródła na których wsparła się pisząc ten artykuł. Możecie Państwo w bibliotece poszukać wspomnianych tam książek.

2/ Zamieszczam w tym poście tylko jedno zdjęcie, ponieważ skończyły mi się zdjęcia wcześniej zakupione w Banku Zdjęć Photogenica.

Z wyrazami szacunku

Ryszard Roszkowski

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz