poniedziałek, 22 marca 2021

Moja aktywność fizyczna w czasie epidemii


Dzień dobry,

  1. Ograniczenia z powodu epidemii. Aktywność fizyczna ważna dla naszego zdrowia i życia, także dla naszego kręgosłupa. Kilka słów na temat dolegliwości kręgosłupa. Jak i dlaczego zaczęła się Moja aktywność fizyczna?




Running on treadmill Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica. Bieganie na bieżni w trakcie fitness. Jeśli nie można kontynuować dotychczasowej aktywności fizycznej ja podpowiadam jak można ja zastąpić wykonywaniem ćwiczeń fizycznych w domu.


    1. Ograniczenia wprowadzone z powodu epidemii: Zamykanie klubów fitness dla kobiet oraz siłowni dla mężczyzn utrudniło życie wielu osobom dbającym o swoje zdrowie dzięki systematycznym ćwiczeniom fizycznym.

    1. W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna jest nam bardzo potrzebna nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla naszego życia. Szczególnie korzystna jest dla naszego kręgosłupa. Przecież wielu z nas spędza każdego dnia kilka godzin przed ekranem komputera, trochę czasu za kierownicą (rano jadąc do pracy i po południu wracając z pracy), później przed telewizorem. Wcześniej systematyczna aktywność fizyczna w klubie fitness lub na siłowni była dobrym kontrastem dla wspomnianego wyżej siedzącego trybu życia.

    1. Dlatego, pomyślałem, ze podpowiem tym ludziom jak kiedyś zaczęła się moja aktywność fizyczna. Od razu wyjaśniam, że nikogo nie zachęcam do naśladowania mnie. Pokazuję to jako przykład, że można zacząć praktycznie od początku. Każdy może i powinien mieć własną drogę do dbania o swoją sprawność fizyczną.

    1. Jeszcze kilka słów na temat dolegliwości kręgosłupa: kilka lat temu trafiła do mnie książeczka lekarza, który manualnie nastawiał kręgosłupy. Prawdopodobnie w tej książeczce trafiłem wypowiedź, że każdy człowiek, albo miał już, albo ma obecnie lub będzie miał problemy z kręgosłupem. Proszę ich nie lekceważyć, bo w niektórych przypadkach dolegliwości kręgosłupa lekarz-ortopeda może przepisać ćwiczenia lub inne zabiegi rehabilitacyjne. Ostrzeżenie: Znajomą mojego kolegi bolał kręgosłup. Prześwietlenie kręgosłupa wykazało niewielką dziurę w jej kręgosłupie.

    1. Jak zaczęła się moja aktywność fizyczna? Z konieczności. Miałem wtedy 45 lub 46 lat. Jeździłem wtedy do nowo otwartego sklepu Netto po zakupy na drugi koniec Koszalina. Później z tymi zakupami biegłem do autobusu miejskiego i dostawałem zadyszki. Do autobusu zdążałem, ale z powodu tej zadyszki nie mogłem do niego wsiąść. Ważyłem wtedy około 85 kilogramów.

    1. Zacząłem wtedy szukać jakiegoś zestawu ćwiczeń do systematycznego ich wykonywania. Nie było to wtedy łatwe. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem w księgarni książkę Pana Dr G. P. Małachowa „Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie” Książkę tą wydało prawdopodobnie w 1996 Wydawnictwo „Interspar” Sp. zoo z Warszawy w ramach serii „Moce uzdrawiające”. W tej książce na stronach 37-46 znalazłem zestaw ćwiczeń jogistycznych i ćwiczenia oddechowe. Początkowo ćwiczyłem trzy razy dziennie przed każdym głównym posiłkiem zawsze przy otwartym oknie (nawet w zimie w czasie silnych mrozów). Później zacząłem ćwiczyć raz dziennie przed śniadaniem i tak już zostało. Oczywiście dodawałem do tego inne ćwiczenia. Szczególnie podobała mi się tzw. Wibrogimnastyka wymyślona przez rosyjskiego inżyniera mechanika A. A. Mikulina. Ćwiczenia te polegały na stawaniu na palcach i opadaniu na pięty. Według znajdujących się w książce wyjaśnień wstrząsy wywołane opadaniem na pięty przyspieszają krążenie krwi i pomagają usunąć skrzepy i toksyny, a przez to udrażniają się żyły. Podobne wstrząsy następują kiedy biegamy lub szybko idziemy.

Zrezygnowałem z tego ćwiczenia z wielkim żalem, bo prawdopodobnie to ćwiczenie przyczyniło się do powstania u mnie przepukliny mosznowej.

    1. Niestety na starcie popełniłem kilka błędów: trzeba było skserować wspomniane strony ze ćwiczeniami z książki doktora Małachowa i na bieżąco kontrolować prawidłowość ich wykonywania. Niestety ja tego nie zrobiłem i „zgubiłem” ćwiczenie ważne dla mojego kręgosłupa.

    1. Później lekarz ortopeda stwierdził u mnie skrzywienie kręgosłupa na prawą stronę (przeciążenie na prawą stronę). Jest to skutek noszenia na prawym ramieniu ciężkiej (do 10 kg) torby. Miałem oczywiście przepisane przez lekarza ortopedę ćwiczenia rehabilitacyjne, ale mnie to nie zadowalało.

    1. Kiedyś trafiłem w bibliotece na książkę Pana Doktora Andrzeja Rakowskiego: „Kręgosłup w stresie” próbowałem pewne ćwiczenie wykonywać, ale nie pomyślałem o ich skserowaniu. W tej książce znalazłem informację o książce wydanej przez jego córkę doktor Małgorzatę Rakowską-Muskat: „Codzienność bez bólu”(podtytuły: „Autoterapia dysfunkcji narządu ruchu”; „Skuteczny program radzenia sobie z bólem ostrym i przewlekłym”). Oczywiście skserowałem interesujące mnie ćwiczenia i na bieżąco kontroluję prawidłowość ich wykonania.

    1. W tym roku zainteresowała mnie książka: „Tajemnice źródła wiecznej młodości (praktyczne wskazówki do książki Petera Keldera)” jak wspomniałem w jednym z poprzednich moich postów zacząłem z niej wykonywać ćwiczenia przygotowawcze i już na starcie popełniłem kilka błędów

      1. przede wszystkim nie zanotowałem kiedy zacząłem wykonywać ćwiczenia przygotowawcze.

      2. mam kłopoty z wykonywaniem ćwiczenia rozluźniającego poprzedzającego ćwiczenia przygotowawcze.

      3. Powinienem także wykonywać ćwiczenia dźwiękowe pobudzające czakry.

    1. Moja aktywność fizyczna to ćwiczenia fizyczne z trzech źródeł:

      1. Książki Doktora G.P. Małachowa: „Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie”;

      2. Książki Pani Doktor Małgorzaty Rakowskiej-Muskat: „Codzienność bez bólu”;

      3. Książki: „Tajemnice źródła wiecznej młodości”.

    2. Mimo, że z pozoru wydaje ,że wydaje się, że tych ćwiczeń jest bardzo dużo to czas ich wykonywania mija mi bardzo szybko.

Z wyrazami szacunku

Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz