Dzień dobry,
Pisanki. Dlaczego Wielkanoc to ruchome Święto? Trochę o jajkach. Trochę moich wspomnień. Artykuł Pani Agnieszki Bożek: „Zdrowe potrawy wielkanocne”.
Colourful easter eggs in basket with tulips on pink background Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica. Kolorowe pisanki w koszyku z tulipanami na różowym tle. Pisanki są bardzo ważnym symbolem Wielkanocy. Tulipany są symbolem zaczynającej się wiosny.
Za czasów mojego dzieciństwa i mojej młodości pisanki zjadało się w trakcie śniadania wielkanocnego. Były zdrowe bo malowane farbami naturalnymi: z łupin cebuli, z buraka czerwonego,z czerwonej kapusty, z przyprawy kurkumy, oraz z czarnych jagód. Niestety jedzenie dzisiejszych pisanek malowanych prawdopodobnie barwnikami syntetycznymi jest bardzo nie zdrowe!!!
A same jajka? Przez lata posądzano je, że zwiększają ilość złego cholesterolu w organizmie. Obecnie przywrócono je do łask. Ale o nich piszę w dalszych punktach tego tekstu.
Zbliża się najważniejsze święto dla chrześcijan: Wielkanoc, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego.
Data tego Święta w każdym roku jest inna: Wiele lat temu na Soborze Nicejskim (325 rok) biskupi chrześcijańscy uznali : że Święta Wielkanocne mogą się zacząć najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Jest to bardzo ważne, ponieważ tak ustalona data Wielkanocy jest podstawą do ustalenia daty innych Świąt.1/
Jajko przez wiele lat podejrzewano, ze przyczynia się do powstawania cholesterolu w organizmie człowieka. Dziś stwierdza się, że jajka są bardzo zdrowe. A jajka znoszone przez kury chowane w zdrowych, odpowiednich dla nich warunkach określa się jako prawdziwy suplement diety: Oprócz dużej ilości białka zawierają przydatne dla organizmu składniki mineralne i witaminy. Najłatwiej się je wchłania z jajek ugotowanych na miękko./2
Jajka ugotowane na miękko są najkorzystniejsze są dla osób, które wcześniej były na diecie antybiotykowej, mają poważne dolegliwości wątroby, albo muszą odbudować organizm po wcześniejszym wielkim imprezowaniu.2/
W trakcie przygotowywania tego postu naszły mnie wspomnienia jak obchodziliśmy Wielkanoc w czasach mojego dzieciństwa i mojej młodości: Wspólne rodzinne posiłki: Jedzenie wcześniej poświęconych w kościele pisanek malowanych naturalnymi barwnikami. Później jedzenie plastrów ówczesnych zdrowych szynek z chlebem posmarowanych mocną ćwikłą z chrzanem. Później jedliśmy babki wielkanocne, które wcześniej trzeba było bardzo długo ucierać.
Inne wspomnienie dotyczy chodzenia na Msze Wielkanocne i śpiewania kościelnych pieśni wielkanocnych.
Chodziłem na Msze Wielkanocne nawet w II dzień Świąt, mimo że obawiałem się mogą mnie mocno oblać wodą w ramach tradycyjnego Śmigusa-Dyngusa.
Niestety stwierdzam z żalem, że czas zatarł wiele tamtych wspomnień.
W kwietniowym numerze miesięcznika: „Czwarty Wymiar” na stronach:62-64 znalazłem artykuł Pani Agnieszki Bożek: „Zdrowe potrawy Wielkanocne”. 3/
Poniżej podaję nazwy rozdziałów tego artykułu, oraz nazwy zawartych w nim przepisów kulinarnych:
„Żur na zakwasie – niezapomniany smak”;
„Żur, żurek czy barszcz biały”;
„Jak przygotować zakwas?”
„Zakwas na żurek”;
„Zakwas na żur”;”
„Jajka - zdrowie na talerzu”
„Jajka z rzeżuchą”
„Mięsa i wędliny na wielkanocnym stół:
„Pasztet z królika”;
„Sałatka jarzynowa – smaczna i zdrowa”;
„Sałatka warzywna”;
„Tradycyjnie: smacznie i zdrowo”
Objaśnienia:
1/ Informację powyższą podaję na podstawie artykułu: „Kłopoty z datą”zamieszczonego na trzeciej stronie nr 13 z 2016 tygodnika: „Gwiazdy mówią..”.
2/ Informację powyższą zamieszczam na podstawie artykułu Pani Pauliny Zakrzewskiej: ”Doskonałość jajko” zamieszczonego na stronach: 23-24 numeru 12/2021 tygodnika „Gwiazdy mówią”.
3/ Nie mam żadnego kontaktu z Autorkami artykułów, ani z Wydawnictwami o których czasopismach tu wspominam. Jestem tylko stałym, wieloletnim czytelnikiem tych czasopism.
Święta Wielkanocy są czasem odnowy życia i nadziei, dlatego życzę Państwu, aby w Waszych sercach pojawiła się nadzieja, że wszystko się uda i marzenia się spełnią.
Ryszard Roszkowski
Ps.*/ Ze względu na Wielkanoc w bieżącym poście nie piszę nic na temat „Rodzimych hitów żywieniowych”. Informuję tylko Państwa, że w kwietniowym numerze Autor przedstawia:”Seler i Aronię”.
Ryszard Roszkowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz