środa, 6 października 2021

„1 Apteka domowa” , czyli informacje o kilku Superfoods


Dzień dobry,

  1. Sok z czarnego bzu nasz polski superfoods. Dlaczego zainteresowała mnie książeczka „1 Apteka domowa”.

Co ja zażywałem lub zażywam z produktów wymienionych w tej książeczce. O jakich produktach słyszałem, ale systematycznie ich nie jadłem. O jakich produktach przeczytałem po raz pierwszy w tej książeczce. Jakie produkty zażywam oprócz jagód goji. Nazwy produktów wymienionych we wspomnianej wyżej książeczce, oraz nazwy przepisów kulinarnych z zastosowaniem niektórych z tych produktów.

Fruit juice elderberry Zdjęcie z Banku Zdjęć Photogenica. Sok owocowy z czarnego bzu.

 

Jako dziecko zrywałem gałązki czarnego bzu do postawienia w wazonie. Dopiero kiedy byłem starszy dowiedziałem się o leczniczych właściwościach bzu.

Ale uwaga: wszystkie części tej rośliny są toksyczne: Po spożyciu surowych owoców mogą pojawić się wymioty, bóle brzucha i nudności z powodu substancji toksycznej sambunigryny. Gotowanie lub suszenie pozbawia bez czarny toksyczności.1/



    1. W sierpniu lub we wrześniu bieżącego roku na poczcie kupiłem czasopismo: „1 Apteka domowa”. Ta książeczka mnie zainteresowała, ponieważ przedstawia nam kilkanaście roślin i produktów zaliczanych do Superfoods. Każdy może wybrać jeden lub kilka ze wspomnianych w tej produktów i systematycznie je zażywać, aby wspomóc swoją odporność. Ale najpierw proszę sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do ich zażywania. Jeśli zażywacie Państwo jakieś lekarstwa musicie wcześniej porozumieć się leczącym lekarzem, czy interesujący Was produkt nie będzie kolidował z Waszymi lekarstwami.

    2. Tę książeczkę można kupić w któryś z księgarń internetowych: na przykład: Tania książka, Tantis

    1. Z wymienionych w tej książeczce produktów systematycznie zażywam jagody goji. W pewnym okresie zażywałem nasiona chia i czosnek niedźwiedzi, ale zrezygnowałem. Okazuje się, że czosnku niedźwiedziego nie powinienem zażywać ze względu na kłopoty z wrzodami żołądka. Kilka lat wcześniej chętnie jadałem surówkę, kupowaną w sklepie, który niestety zlikwidowano.

    1. Czytałem o zażywaniu aronii, reishi, stosowaniu olejku i maści z nagietka, oleju lnianego, brokułów, granatów, herbatki Iwana, o persymonie, o leczniczych kwiatkach jadalnych, ananasie. Spróbuję pijać herbatkę Iwana, ponieważ jest ona korzystna dla zdrowia mężczyzny.

    1. Z tej książeczki po raz pierwszy dowiedziałem o takich produktach jak: gac (przepękla indochińska); miodla indyjska, jagoda kamczacka.

    1. Oprócz wspomnianych wyżej jagód goji zażywam: tran (zawiera między innymi kwasy Omega-3, oraz witaminę D i A), żeń-szeń z przerwami), dolomit, luteinę, enzymy trawienne: betainę HCL z pepsyną). Stosunkowo niedawno zacząłem zażywać cynk (ważny dla mężczyzn).

Uwaga: zarówno jagody goji (także żeń-szeń) powinniśmy zażywać wcześniej. Zbyt późne ich spożycie może nam utrudnić wieczorem zasypianie.

    1. Chciałbym jednocześnie wyjaśnić, że zażywanie suplementów nie powinno nigdy dla nas być smutnym obowiązkiem. Określone suplementy powinniśmy zażywać z przekonaniem, ze w ten sposób dbamy o własne zdrowie.



Przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki czasopisma „1 Apteka domowa”. Podtytuł na dole: „Maści olejki, przepisy kulinarne”. Podtytuł na grze strony: „Rośliny i przepisy lecznicze, nalewki i napoje zdrowotne”. Czasopismo wydało Przedsiębiorstwo Wydawniczo-Handlowe „PRINTEX”.

Poniżej przedstawiam spis przedstawionych w tym czasopiśmie superfoods oraz wymienionych w nim nazw przepisów kulinarnych:

Aronia [„Nalewka lecznicza z owoców aronii”; „Sok z aronii”];

Reishi (Ganoderma Lucidum)”;

„Czosnek niedźwiedzi („Allium Ursinum) [„Przeziębienia i grypa”; „Nalewka na nadciśnienie” „Zapalenie oskrzeli”; „Zapalenie ucha”; „Nieżyt nosa”;];

„Bez czarny (Sumbucus Nigra”) [„Syrop z bzu czarnego”; „Wino z owoców bzu czarnego];

„Olejek i maść z nagietka”;

„Brokuły” [„Witaminowy koktail z brokul”; „Koktajl proteinowy-wzmacniający” ; „Zielony napój dietetyczny brokułowo-selerowy”; „Brokuły zapiekane z pieczarkami”];

„Olej lniany”

„Jagody goji” (kolcowój chiński lub pospolity) [„Herbatka odchudzająca i owsianka z owocami”; „Koktajl fitness na mleku”];

„Gac” („Przepękla indochińska”; „Tykwa kochinina”; Momordica Cochichinensis”);

„Granaty” [„Sok z granatów”; „Skórki z granatów”; „Przygotowanie skórek z granatów przeciw biegunce”];

„Miodla indyjska”;

„Herbatka Iwana” (Wierzbówka kiprzyca”; „Chamaenerion Angustifolium”) [„Napar na wzmocnienie męskiego zdrowia i poprawę funkcjonowania gruczołu prostaty”];

„Seler” [„Sałatka z selera i ogórków, z orzechami”; „Zielony sok dietetyczny – oczyszczający”];

„Persymona” („Hurma”; „Kaki”);

„Jagoda kamczacka” („Leonicera Caerulea) [„Koktajl zdrowotny z jagód kamczackich”; „Wino domowe z jagód kamczackich”];

„Lecznicze kwiatki jadalne” [płatki róży; „kwiatki lawendy, piwonii, dziewanny, nagietka};

„Olejek musztardowy (Gorczycowy”);

„Nasiona chia”;

„Ananas – czyli sposób na miażdżycę,, zakrzepicę, obrzęki trawienie i odchudzanie” [„Na leczenie kamieni żółciowych”; „Odchudzanie z ananasem”; „Ananas w walce z miażdżycą”; „Przy zakrzepicy i obrzękach”; „W stanach zapalenia gardła”; „Ananas, a uzależnienie od nikotyny”; Ananas to afrodyzjak”; „Odwrócone ciasto ananasowe”; „Dżem ananasowy”; „Meksykańskie burrito z ananasem”]

  1. Objaśnienia:

1/ Podaję na podstawie informacji zawartych na stronie 7 wspomnianej wyżej książeczki.

Z wyrazami szacunku

Ryszard Roszkowski

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz