poniedziałek, 17 lutego 2014

Dlaczego niedbamy, aby mieć zdrowe życie ?


    Witam,
  • Jak można osiągnąć zdrowie życie i długie życie, jeżeli zaniedbujemy własne zdrowie? Czy jest to realne? Jak możemy zadbać o własne zdrowie?
    • Człowiek jest bardzo dziwną istotą. Człowiek chce mieć długie życie i zdrowe życie a jednocześnie wcale niedba, żeby ten cel osiągnąć.
    • Wielu ludzi postępuje jeszcze gorzej. Oni świadomie niszczą swoje zdrowie po przez: pijaństwo, objadanie się, systematyczne zajadanie się fastwoodami, niejedzenie śniadań.
    • Dlaczego tak się dzieje? Napewno wiedzy jak zadbać o swoje zdrowie nie wynosimy z domu, ani ze szkoły.
    • Na dodatek publikatory nam ciągle w reklamach wmawiają, że na przykład na nasze dolegliwości trawienne wystarczy zażyć tabletkę i już będziemy zdrowi. Twierdzenie, że jedna tabletka uleczy nasze dolegliwości wynikające z wieloletnich zaniedbań jest bardzo złudne.
    • Na nasze choroby cywilizacyjne ( nowotwory, nadcisnienie, zawały, wylewy, cukrzycę) pracujemy latami.
    • Czy można im zapobiegać? Można ograniczyć prawdodobieństwo wystąpienia tych chorób.


    Apetycznie wyglądające owoce i warzywa na stoisku na rynku.
      Jednym z podstawowych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym jest systematyczne jedzenie warzyw i owoców, przede wszystkim surowych. (Osoby z poważnymi chorobami wcześniej powinny porozumieć się z lekarzem leczącym, aby on określił, czy i jakie owoce mogą te osoby jeść). Warzywa i owoce zawierają liczne antyoksydanty zapobiegające nowotworom i innym chorobom cywilizacyjnym.

    • Jednym z korzystnych działań pomagających zapobiegać wspomnianym wyżej chorobom jest jedzenie więcej warzyw i owoców, ograniczenie spożycia mięsa i wędlin, ograniczenie przejadania się.
    • Więcej na ten temat wypowiada się Ojciec Grande1/ w kolejnej książeczce Państwa Marzeny i Tadeusza Woźniaków: "Ojca Grande przepisy na zdrowe życie, część 2". Ojciec Grande nie ogranicza się tylko do porad co należy jeść. Wyjaśnia też, czego i dlaczego nie należy jeść. Wyjaśnia też jak przyrządzać posiłki, aby były zdrowe. Są tam również porady nie związane z samym jedzeniem, ale ważne dla każdego kto chce długie życie i zdrowe życie.

Pierwsza strona okładki drugiej książeczki Państwa Marzeny i Tadeusza Woźniaków: „Ojca Grande przepisy na zdrowe życie, część 2”. Książeczka zawiera wiele wartościowych wiadomości nie tylko kulinarnych przydatnych dla zachowania zdrowego życia.
Poniżej w cudzysłowie podaje rozdziały książeczki dotyczące różnych pokarmów (W nawiasie podaję strony na których znajdują się tematy lub przepisy kulinarne):
Jak odżywiać się zimą”(16/190 ; „Zupa przeciw starości” [ błyskawiczna zdrowa zupa z pieczonych czerwonych buraków(26); lubczyk zamiast vegety; (27) co po zatruciu glutamianem sodu(27) ; zupa „przeciw starości”(27), zupa na kurzych łapkach (28)]; „Jak żyć w kryzysie”(zamiast oprysków sianie rzędami marchwi i cebuli lub ziemniaków lub kapusty i konopii (31); boczek obgotowany w jarzynach(33); rodzinne spisywanie jadłospisu(33)]; „Uszlachetnij się Polaku!” [Dzień bez śniadania (35/36); jak przygotowywać śniadanie (36/37); mleko kozie (37/38)]; „Święta po polsku”(powtórzone z częśći 1 porad) „Święta krzepią” (powtórzone z częśći 1 porad); „Dlaczego jabłka nie pachną?”[ jedzenie przede wszystkim naszych owoców. Owoce południowe jedzmy latem, bo one wychładzają organizmy]; Post i zdrowie [ cel postu (63/64) ]; „O honor jajka” [ Dlaczego jedzenie jajka jest korzystne dla zdrowia(77/78/; Kiedy jajko jest świeże?(78); Napój poprawiający trawienie (80); likier według Ojca Grande (80)] ; „Współpracując z przedwiecznym” [; Jedzenie na świątecznym stole w Wielkanoc (83/84]; „Czarownik jaki, czy co”?[Jak zapobiegać otyłości po pięćdziesiątce? (88/89); jak odtłuścić otyłego?(89/90)]; „W rytmie nocy i dni” [ Kiedy stosować melatoninę?(91); Do czego potrzebna jest nam ciemność?(91/92); Do czego potrzebna jest nam cisza?(92/93); co robić przy bezsenności?(93/94)]; „Samobójstwo na raty” [Kiedy organizm nie ulega nałogom?(95/96); Zalety wołowiny (97); Jak przyrządzać wieprzowinę?(97); Co zawiera cięlęcina?(98); Dlaczego baranina jest zdrowsza?(98)];” Przemija postać świata” [ mięso i tłuszcz z ryb(99/100); Czemu zapobiega kapusta? (100/101); Produkcja i przechowywanie serów z nieodtłuszczonego mleka w przeszłości(101/102)] „Vademecum Ojca Grande”(104/122) : Baba wielkanocna; Cebula i czosnek; cukier; Czytanie książek; Dobra pamięć; Gałki rybne na Wielki Piątek; garnki, groch; gronkowiec; herbata; jajka; karkówka; kasza gryczana; kefir; kiełbasa wiejska (swojska); kiszka; mazurki; mąka; miód; pokrzywa; ogórek; sól kopalniana; tłuszcze; wino czerwone; woda krzemionkowa; woda z kranu; ziemniaki; zupa wigilijna].


      /W przyszłym tygodniu przedstawię Państwu trzecią i ostatnią część porad Ojca Grande/
  • Objaśnienia:
    1/ Przygotowując opis tej książeczki korzystałem z jej egzemplarza wydanego w w 2002 roku w Gdańsku przez Wydawnictwo PPOLSKAPRESSE Oddział Prasa Bałtycka.
    Pozdrawiam,
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz