- Sposób jedzenia naszych przodków. Nasz sposób jedzenia i jego niekorzystne dla nas skutki. Książka Pani Małgorzaty Pietkiewicz: "Imperium Gessler od kuchni" */
- Z poprzedniego postu: "Nasi przodkowie lubili i umieli biesiadować. Oni mieli przyjemność nie tylko z samego jedzenia, oni umieli smakować potrawy: czuli ich smak, aromat, kolor i wygląd."1/
- Napisałem też: "Nasze jedzenie współczesne, to jedzenie na szybko, często byle jak i byle co (Fastfoody). Często przy jedzeniu czytamy książkę lub gazetę, albo oglądamy telewizję."1/
- Przecież zgodnie z aforyzmem Brillat-Savarina: "Stwórca każąc człowiekowi jeść, aby mógł żyć, za zachętę dał mu apetyt, a za nagrodę – przyjemność."2/
- Jedząc nasze posiłki szybko, byle jak byle gdzie i byle co, niemamy ani apetytu, ani przyjemności. Poza tym to takie szybkie jedzenie szkodzi nam na zdrowie : takie pokarmy zalegają długo w naszym układzie trawiennym, jesteśmy przez to ociężali i przez to nie mamy ochoty na żadne ćwiczenia fizyczne (bardzo potrzebne naszemu organizmowi), a to wszystko sprzyja współczesnym chorobom cywilizacyjnym: cukrzycy, chorobom układu krążenia, otyłości, nowotworom. A te choroby przyczyniają się do poważnego skrócenia naszego życia.
- Dlatego apeluję: Zwolnijmy tempo naszego jedzenia, czyli przestańmy jadać szybko. Przestańmy jadać byle co byle kiedy i byle jak. Poczujmy apetyt na na jedzone przez nas pokarmy. Zyskajmy przyjemność i zdrowie dzięki jedzeniu zdrowych potraw.
- Gdy trafiła do mnie książka Pani Małgorzaty Pietkiewicz: "Imperium Gessler od kuchni" zacząłem ją czytać bez większego przekonania. Dotąd widywałem w publikatorach Panią Magdę Gessler i nie będe ukrywał, że uważałem ją za jeszcze jedną celebrytkę.
- Z książki dowiedziałem się, że Państwo Gesslerowie (Magda, Marta i Adam) rozruszali przede wszystkim warszawską gastronomię. Pokazali, że można jeść z apetytem smaczne i zdrowe pokarmy i że to jedzenie może nam sprawiać przyjemność.
Oto pierwsza strona okładki książki pani Małgorzaty Pietkiewicz: „Imperium Gessler od kuchni”. Książkę tę wydało w roku 2011 Wydawnictwo”Czerwone i Czarne” z Warszawy.Strasznie trudno jest mi pisać o restauracjach założonych przez trzech członków klanu Gesslerów: Adama, Magdę i Martę. Bo niestety nie miałem okazji jeść w żadnym ze wspomnianych tu lokali gastronomicznych, bo dawno nie byłem już w Warszawie.
Dlatego tutaj tylko krótko ich scharakteryzuję, bo każdy z klanu Gesslerów ma inny styl urządzania i prowadzenia swoich restauracji:Pani Magda Gessler jest maksymalistką w urządzaniu swoich restauracji na co wpływ mogą mieć ukończone przez nią w Madrycie studia malarskie.Pani Marta Gessler jest minimalistką. „Stawia na ascezę (z domieszką modernistycznego designu). Wnętrze swojej Qchni Artystycznej traktuje – bez pretensjonalności - jako kwintesencję siebie.”3/Pan Adam Gessler jest wizjonerem. Wcześniej studiował reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. On ”... sztukę kulinarną zamienia w sztukę piękną.” 3/ Powiedział o sobie „..to, co teraz robię U Kucharzy, jest prawdziwym teatrem.” 4/Oni wszyscy w pewnym sensie rywalizują ze sobą nie tylko prowadząc swoje restauracje, ale także publikatorach. Myślę, że jest to z korzyścią przede wszystkim dla konsumentów.
W tekście ksiązki jest opublikowanych po; kilkanaście menu z poszczególnych resturacji, oraz kilkanaście przepisów kulinarnych.
Dlatego poniżej cytuję spis treści tej książki: „Wstęp. Who is who w rodzinie Gesslerów”; „Rozdział I. Zbigniew Gessler i słodkie początki.” „Rozdział II. Adam Gessler: teatr mój widzę prawdziwy”; „Rozdział III. Marta Gessler, typ Qchenny”; „Rozdział IV Magda Gessler: olé!”; „Rozdział V. Rywalizacja na widelcu”; „Rozdział VI. U Fukiera”; „Rozdział VII. Krokodyl i Bellini”; „Rozdział VIII. Polka”; „Rozdział IX. Bracia Gessler: Kręcimy Lody w Hotelu Europejskim”; „Rozdział X. Kucharze od kuchni”; „Rozdział XI. Bistro”; „Rozdział XII. Gar”; „Rozdział XIII. Dom Dochodowy”; „Rozdział XIV. Słodki...słony”; „Rozdział XV. Qchnia Artystyczna... i coś jeszcze”/Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/ - Objaśnienia:
Witam,
2/
Cytat ze strony 14 książki Pani Zofii Nasierowskiej i Pana Janusza
Majewskiego: "Fotografia smaku..."
3/
Cytaty ze strony 3 okładki książki: "Imperium
Gessler od kuchni"
4/
Cytat ze strony 40 książki: "Imperium Gessler od
kuchni"
Pozdrawiam:
Ryszard
Roszkowski
Ps.
Mimo starań nie udało mi się znaleźć sposobu prawidłowego
sposobu wstawiania zdjęć do blogu. Dowiedziałem się tylko, że
zakupione z Pixmac.pl. zdjęcia powinienem wstawić na serwer
Bloggera. Tylko ja niestety nie wiem jak to zrobić i co muszę
zrobić, aby później to zdjęcie we właściwym czasie pojawiło
się w moim blogu.
Nadal
będę poszukiwał prawidłowego sposobu publikowania zdjęć w
blogu.
Ryszard
Roszkowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz