niedziela, 25 września 2016

*/Ucztowanie po polsku, czyli...


.... każdy powód do niego jest odpowiedni.

    Witam,
  1. Czym zaskoczyć gości na przyjęciu? Dlaczego lubimy świętować hucznie i smacznie? Praca zbiorowa książka kucharska: "Biesiadowanie po polsku".



    Świeża persymona. Fresh persimmon. Autor: Swapan Fotolia.com
    Autorzy książki kucharskiej: „Biesiadowanie po polsku” podpowiadają, aby na przyjęciach zaproponować gościom owoce i potrawy mało znane. I takim mało znanym owocem może być persymona. Oczywiście można zaserwować gościom inne owoce: papaja, oliwki, granaty. Można też zaserwować gościom potrawy z małżami, ośmiornicą, kałamarnicą, czy mątwą. Wszystko zależy od tego jakich mamy gości: czy będą oni chcieli posmakować tych potraw.
     
    1. My Polacy lubimy świętować. Hucznie i smacznie. Czytywałem na ten temat w różnych książkach: W książkach naszych pisarzy1/ oraz w książkach kucharskich2/, a szczególnie tych wspominających potrawy przyrządzane na początku ubiegłego wieku i w okresie międzywojennym (między I a II Wojną Światową).

    2. Skąd to się bierze? W przeszłości często bywały w życiu Polaków takie okresy, że żywności było za mało. Szczególnie odczuwała to ludność wiejska. We wspomnianych wyżej okresach wieś była przeludniona w stosunku do mozliwości stałej pracy zarobkowej. Na przykład w przedwiosenny przednówek ludzie jedli bardezo skromnie, a na wsi często głodowali. Dlatego w okresach świątecznych (okres Bożego Narodzenia do Trzech Króli i w okres Wielkanocy) ludzie nie tylko się najadali do syta, ale jeśli było to możliwe, to przejadali się. Czytałem o tym u Autorów w książkach kucharskich o świętach obchodzonych na początku ubiegłegłego wieku i w okresie miedzywojennym3/.

    3. W trakcie niektórych świąt bywały tańce, śpiewy, zabawy. Wznoszono także toasty.

    4. Pamiętajmy, że wtedy takie świąteczne spotkania służyły także poznawaniu się młodych ludzi obojga płci i kojarzeniu się par.

Oto bardzo interesująca książka kucharska: „Biesiadowanie po polsku”. (448 stron!) Jej podtytuł: „1000 pomysłów” na udane przyjęcie”. Książkę w 2015 roku wydały „Wydawnictwa Videograf” SA.z Katowic-Chorzowa. Książka ta jest pracą zbiorową Państwa: Piotra Adamczewskiego; Weroniki Łęckiej; Adama K. Podgórskiego; Barbary Podgórskiej; Marka Podgórskiego, Elżbiety Spadzińskiej-Żak.

W książce Autorzy podzielili wszystkie uroczystości na „Święta tradycyjne”; „Uroczystości rodzinne” oraz „Spotkania okolicznościowe”.
Autorzy: W książce w sposób bardzo wyczerpujący podpowiadają jak organizować różne przyjęcia. Proponują odpowiednie dla każdego przyjęcia zestawy potraw. Znajdziecie tam Państwo ciekawe propozycje zabaw, piosnek biesiadnych i dowcipnych toastów. Na końcu książki znajdziecie Państwo teksty kolęd.

Przedstawiam Państwu spis treści I części tej niezwykłej książki oraz zawartych w tej części nazw potraw:

Wokół stołu i pod stołem czyli Polak biesiadny”
„ „Za stołem z twarzą cudną” czyli krótki poradnik dobrych manier” { „Co znaczy skrót RSVP”; „Patrz na zegarek”; „Witajcie przyjaciele”; „Kwiaty czy butelka”; „Ja ci dam, ty mi dasz”; „Co leży na stole”; „Na siedząco, czyli jak”; „Lista dań – miła lektura”; „Kawior i ostrygi koniecznie z lodem”; 'Do ryby z nożem”; „Na wszystko jest sposób”; „Palce lizać?”; „Chleb, bułeczki, tosty, czyli pieczywo”; „Słodki obyczaj”; „Sery na desery”; „Owoc wieńczy dzieło”; „Moda na wino”; „Podręczny zestaw barmana amatora”; „Szata zdobi człowieka”; „Jak dobrać gości”; „Rozwód ze zdrowym rozsądkiem”; „Gość specjalny”; „Kłopotliwi goście”; „Z dziećmi na przyjęcie”; „Gadu-gadu”; „Bezpieczne tematy”; „Żarty na koniec”; „Bez toastów ani rusz”; „Zmiana dekoracji”; „Ale plama!”; „Pali się moja panno!; „Tego nie lubię, to mi nie smakuje”; „Co tu tak dzwoni?”; „Wizyta w zoo”; „Palenie jest szkodliwe”; „Kto tak pięknie gra?”; „Państwu już dziękujemy!”; „Wizyta, rewizyta lub…?”; „Spotkanie w restauracji”; „Parę uwag o obsłudze kelnerskiej”; „Kilka dodatkowych a ważnych drobiazgów”; „Rzut oka wstecz”};
”Dania towarzyskie” {„Raclette”; Bagna caoda, czyli fondue warzywne”; „Dania modne” [„Ryba maślana, czyli butterfish”; „Bardzo męski colesław”; „Piotrosz lub sola zapiekana pamezanem”; „Małże z papryką lub rukolą”; „Rukola z parmezanem”]; „Poznaj mało znane” [„Persymona”; „Papaja”; „Granaty”; „Oliwki”; „Mule”; „Mątwa”; „Ośmiornica”; „Kalmary”]; „Dania do podziwiania”[„Karczochy”; ”Terina z łososia z małżami i kawiorem”; „Tortino di carciofi”; „Awokado z kawiorem i krewetkami”; „Sałatka kędzierzawa”; „Ostrygi na gorąco”; „Flądra w sosie z oliwkami”; „Łosoś, mango i papaja”; „Langusta z piekarnika”; „Mątwy faszerowane”; „Ośmiornica pieczona w białym winie”; „Mule po marynarsku”; „Zarzuela”; „Kalmary smażone”; „Winniczki z masłem czosnkowym”; „Homar w calvadosie”; „Żeberka z miodem pieczone na grillu”; „Żabie udka w potrawce”; „Persymony w kremie”; „Cataplana z białym winem”; „Wołowina po burgundzku”]}; 
{„Bawmy się, czyli pomysły na udane życie towarzyskie” [ „Pochwała spontaniczności”; „Pomysły na udaną zabawę”; „Przyjęcia tematyczne”; „Sprawna organizacja”; „Żeby było wesoło”; „Motywy przewodnie balów i imprez w większym gronie”; „Wystrój domu i dekorowanie stołu”;
„Każda okazja jest dobra”; [„Święta i zabawy doroczne”; „Przyjęcia okazjonalne; „Spotkania okolicznościowe]};

Ta książka będzie przydatna każdemu kto zamierza organizować jakieś przyjęcie.



      /Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/
  1. Objaśnienia:
    1/ Między innymi: Henryk Sienkiewicz, Karol Bunsch.
2/ Między innymi: Hanna Szymanderska, Krzysztof Żywczak
3/ O polskim ucztowaniu czytałem w wielu książkach ( szczególnie historycznych), ale tytułów ich nie pamiętam.
4/
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz