czwartek, 28 września 2017

„…Związek jelita z mózgiem”1/, czyli po raz ostatni…


    .o książce Pani Mayi Shetreat-Klein:"Zdrowy brud"

    Witam,

  1. Naturalna gleba korzystna dla naszego zdrowia. Książka kucharska Pani Doktor Mayi Shetreat-Klein: „Zdrowy brud”, czyli podpowiedź jak zdobywać zdrowe produkty do przygotowania zdrowych potraw. Rodzinne doświadczenia : Pani Doktor z wcześniejszym niekorzystnym wpływem jedzenia na zdrowie jej dzieci. Zachęta do prowadzenia dziennika zdrowa dziecka. Uwaga I: Jak czytać tę grubą przecież książkę


  2. Gleba. Soil . Autor: Nik_Merkulov Fotolia.com
    Tak proszę Państwa jest to zwykła gleba jaką czasami zauważamy na działce, w ogródku przydomowym, w lesie, czy na polu. Niestety nie doceniamy jej znaczenia dla naszego zdrowia. Według Pani Doktor Mayi Shetreat-Klein zawiera ona różnorodne naturalne bakterie, grzyby inne mikroby. Pani Doktor wręcz twierdzi: „Bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby odgrywają bardzo istotną rolę w zbudowaniu, a następnie w utrzymaniu zdrowych jelit i systemu immunologicznego.”2/ Im większa ich różnorodność tym korzystniej dla naszego zdrowia. Na przykład taka gleba sprzyja rozwojowi roślin, które są zdrową paszą dla krów wypasanych na pastwiskach. Z tych krów otrzymujemy zdrowe mięso. Także mleko od tych krów jest zdrowe.

    1. Książka „Zdrowy brud” jest to pierwsza mi znana książka kucharska w której Autorka przedstawia Państwu nie tylko przepisy kulinarne zdrowych potraw. Pani Doktor podpowiada także jak zdobywać poszczególne zdrowe składniki przydatne do przyrządzania tych zdrowych potraw. Jest to bardzo ważne, bo zdrowe potrawy przyrządzimy tylko ze zdrowych produktów: na przykład: mięso i mleko od krów wypasanych pastwiskach, jajka od kur z wolnego wybiegu. Autorka książki uważa, że tylko zdrowe środowisko w którym żyjemy zapewni nam zdrowe produkty do smacznych i zdrowych potraw. Szczególnie ważne jest to przy przyrządzaniu posiłków dla dzieci.
    2. Pani Doktor mimo że jest neurologiem dziecięcym miała w przeszłości duże kłopoty z zdrowym żywieniem dwójki swoich dzieci.
    3. Najpierw miała duże kłopoty ze zdrowiem swojego rocznego synka: często się przewracał, brakowało mu amortyzacji w trakcie upadków, rozpoczęty wcześniej rozwój językowy się zatrzymał, miał kłopoty z oddychaniem. Po długich poszukiwaniach Pani Doktor znalazła alergologa , który zdecydował się na przeprowadzenie testów alergicznych. Te badania potwierdziły, że synek Pani Doktor jest mocno uczulony na soję. Po odstawieniu z diety soji u chłopca skończyły się wspomniane wyżej dolegliwości zdrowotne. 3/ Tu jest widoczny jest związek między zdrowiem jelit, a pracą mózgu dziecka.
    4. Jej córka kiedy była w przedszkolu miała bóle brzucha. W późniejszym czasie kiedy była uczennicą trzeciej klasy nauczyciele stwierdzili u niej kłopoty z koncentracją. Po wyeliminowaniu z jedzenia potraw z glutenem wspomniane kłopoty zdrowotne u dziewczynki ustąpiły. Lepiej: w nauce stała się jednym z klasowych liderów. To jest szczególny przykład korzystnego wpływu zdrowych jelit na mózg dziecka.
    5. Pani Doktor jest z zawodu neurologiem dziecięcym, jest też rolniczką, zielarką, przyrodniczką. Pani Doktor jako neurolog dziecięcy w trakcie swojej praktyki zawodowej wielokrotnie przekonała się, że dzieci szczególnie odczuwają skutki spożywania niezdrowych produktów. (w tym także produktów wysokoprzetworzonych). Często zdarzało się lekarz pediatra twierdził że tak musi być. Kiedy ona rodzicom dzieci zaleciła zmianę dziecięcej diety na zdrowszą dzieciom wracało zdrowie5/ i mogły zrezygnować ze zażywania niepotrzebnych lekarstw.
    6. Pani Doktor w książce kucharskiej: „Zdrowy brud” przedstawia nam wiele swoich doświadczeń zawodowych o wpływie (korzystnym lub nie korzystnym) jedzenia na zdrowie dzieci. Na podstawie tych doświadczeń oraz wspomnianych wyżej doświadczeń ze zdrowiem swoich dzieci Autorka twierdzi, że wiele chorób dzieci można wyleczyć stosując odpowiednie ich żywienie .

    1. Dlatego na stronach 43-44 swojej książki Pani Doktor zachęca rodziców, a szczególnie matki, aby prowadziły dziennik zdrowia dziecka i notowały samopoczucie dziecka po spożyciu poszczególnych potraw. Na tych stronach podaje też jakie są objawy zdrowia oraz na stronie 31 oznaki kłopotów zdrowotnych dziecka.
    2. Uwaga I. Książka jest dosyć gruba (ponad 500 stron) dlatego dla wielu osób będzie ona trudna do przeczytania. Kiedyś ktoś mnie zapytał: Jak zjeść słonia? Ponieważ nie wiedziałem, odpowiedział: po kawałku. Tak samo tą grubą książkę można czytać po kawałku, czyli po kilka lub kilkanaście stron. Zresztą wtedy łatwiej zrozumieć te książkę. Ja sam tę książkę czytałem prawie dwa miesiące. Wiem, że jest to trochę za długo. Ale ja w tym samym czasie czytałem z przerwami kilka różnych książek i miałem pewne uciążliwe dolegliwości zdrowotne.
    3. Oprócz tego, że ta książka jest dosyć gruba, jest także droga i dlatego nie każdy zdecyduje się ją kupić. A szkoda! Ale jest pewna możliwość. Warto prosić w swojej bibliotece o zakupienie tej książki.
      /Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/
  1. Objaśnienia:
    1/ Jest to cytat ze strony 69 z II części tytułu podroździału książki kucharskiej Pani Doktor Mayi Shetreat – Klein: „Zdrowy brud”.
2/ Jest to cytat ze strony 63 książki kucharskiej Pani Doktor Mayi Shetreat – Klein.
3/ Podaję a podstawie stron 13-14 książki kucharskiej Pani Doktor Mayi Shetreat – Klein.
4/ Podaję a podstawie stron 57-58 książki kucharskiej Pani Doktor Mayi Shetreat – Klein.
5/ Informację o poprawie zdrowia małych pacjentów podaję na podstawie stron 113-117 książki kucharskiej Pani Doktor Mayi Shetreat – Klein.
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz