poniedziałek, 25 listopada 2013

Twoje jedzenie może ci pomóc uniknąć choroby Alzheimera



  • Jakie są objawy choroby Alzheimera? Dlaczego warto uniknąć choroby Alzheimera? Jakie Twoje jedzenie może Ci w tym pomóc? "100 sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera". Co to jest rezerwa poznawcza? Jaka jest jej rola przy zapobieganiu chorobie Alzheimera? Co ja stosowałem i stosuję?6/


    • Oto przykładowe objawy choroby Alzheimera: "...pogorszenie zmysłu orientacji wzrokowo-przestrzennej.."1/ , "..utrata zmysłu węchu"2, ciągłe zadawania tych samych pytań, niemożliwość znalezienia odpowiedniego słowa, odkładanie przedmiotów na niewłaściwe miejsce (na przykład kluczy do lodówki), nietypowe zachowania, trudności w liczeniu pamięciowym i liczeniu pieniędzy, apatia i wycofanie się."2/
Zdjęcie stokowe autorstwa Pixmac
      Inne przykłady objawów choroby Alzheimera: irrarability=drażliwość, mood memory=kapryśna pamięć, brain tangle= mózg zagmatwany, splątany, confusion=zamęt, dementia=demencja i ostateczna: death=śmierć (tłumaczenie moje na podstawie słowników angielsko-polskich.
    • Na podstawie powyższych objawów możemy stwierdzić, że człowiek taki potrzebuje opieki innych osób. Kto może się nim opiekować? Przede wszystkim rodzina? Jeśli oczywiście członkowie rodziny mogą ten czas mu poświęcić i umieją się opiekować takim człowiekiem.
    • W tym roku przypadkowo usłyszałem w telewizji, że w Polsce jest tylko jeden szpital (geriatryczny4/ lub gerontologiczny3/) w którym leczy się starych ludzi. Ponieważ społeczeństwo nam się starzeje, miejsc w domach opieki nad osobami starszymi na pewno w przyszłości niestarczy dla wszystkich.
    • Co nam pozostaje?
    • Na chorobę Alzheimera pracuje się latami, robiąc to co sprzyja tej chorobie. Pani Jean Carper w swojej książce: "100 sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera" wyjaśnia nam co można zrobić, aby zapobiec tej chorobie.

      Pierwsza strona okładki książki Pani Jean Carper: "100 sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera'
    W tej książce Pani Jean Carper informuje nas jakie sposoby należy stosować już teraz, aby w przyszłości uniknąć choroby Alzheimera. W tym blogu nas interesują przede wszystkim sposoby związane z jedzeniem i z zażywaniem witamin i suplementów. Sposoby związane z jedzeniem to między innymi: jedzenie pokarmów bogatych antyoksydanty (zwalczają wolne rodniki), picie soku jabłkowego, unikanie szkodliwych tłuszczów, stosowanie jako przyprawy cynamonu, picie kawy, wystrzeganie się fast foodów, jedzenie tłustych ryb, picie różnych soków, stosowanie diety śródziemnomorskiej, jedzenie orzechów, stosowanie oliwy z oliwek, jedzenie szpinaku, zmniejszenie spożycia cukru, picie herbaty. Autorka proponuje5/ spróbować przynajmniej te sposoby, które uznamy za interesujące.
    Niektóre sposoby dotyczące stosowania witamin i suplementów: zażywanie kwasu foliowego, stosowanie preparatów multiwitaminowych, zażywanie odpowiednich ilości witaminy B12, witaminy D. Oprócz wspomnianych wyżej sposobów zapobiegania Alzheimerowi w książce jest bardzo dużo innych ciekawych sposobów. Z nich też można wybrać przede wszystkim te najbardziej nas interesujące. Ale pamiętaj o jednym: chodzi o Twoje zdrowie w przyszłości. Dlatego wybierając sposoby zapobiegania chorobie Alzheimera nie odfajkowuj sprawy i nie ograniczaj się przy wyborze tych sposobów.
    Jeśli chcesz uniknąć choroby Alzheimera, kup tę książkę, wybierz i zastosuj najpierw kilka sposobów najłatwiejszych do zastosowania. A później rozważ jakie inne sposoby możesz także zastosować. Jest to ważne, bo niektóre z wspomnianych wyżej sposobów są także korzystne przy zapobieganiu innym chorobom wieku starszego.
    • Ktoś powiedział, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, żeby uniknąć choroby Alzheimera, należy zrobić wszystko, żeby być sprawnym psychicznie, fizycznie i intelektualnie do końca swych dni, czyli do śmierci.
    • Według Pani Carper dzięki wspomnianym wyżej sposobom unikania choroby Alzheimera można stworzyć rezerwę poznawczą. Co to jest?
    • Chodzi o stworzenie takiej sytuacji, że wyniku badania tomograficznego u starszych osób stwierdza się objawy choroby Alzheimera. A te osoby w codziennym życiu jakby ignorują te objawy i nadal są w pełni jak na swój wiek sprawne. Takie osoby mogą w swoim postępowaniu nie wykazywać objawów Alzheimera aż do śmierci. Po prostu mogą na to nie mieć czasu.
    • A co ja stosuję ze sposobów Pani Carper: jestem aktywny fizycznie, optymistycznie nastawiony do życia, zdobyłem wyższe wykształcenie, codziennie chętnie ćwiczę , unikam fast foodów, jadam jabłka, lubię nowe wyzwania, jadam orzechy włoskie, nie palę tytoniu, nie słodzę herbaty, pijam herbatę. I chciałbym wreszcie nauczyć się języka angielskiego.
    • /Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/
  • Objaśnienia:
    1/ Cytat ze strony: 97 książki Pani Jean Carper
2/ Cytat ze strony: 98 książki Pani Jean Carper
3/ Gerontologia to jest nauka o procesach starzenia się./Na podstawie Wikipedii z tematu: Gerontologia: pl.wikipedia.org/wiki/Gerontologia
4/ Geriatria to jest nauka o chorobach wieku podeszłego.Na poidstawie Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Geriatria
5/ Autorka pisze o tym na dole strony 20 książki. Sugeruję, żeby tą stronę i kilka nastepnych przeczytać najpierw i wtedy rozważać jakie sposoby nas interesują.
6/ Przepraszam za opóźnienie opublikowania tego postu, ale wczoraj i dziś wprowadzałem zmiany w jego treści. Wracam do wcześniejszego publikowania postów w poniedziałki.
Pozdrawiam,
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz