poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Nasze zdrowie a smaki potraw, klimaty, emocje, kolory i...


    Witam,
  • Dla naszego zdrowia ważne są nie tylko witaminy, składniki mineralne, ale także smak potraw, klimaty, emocje, kolory oraz aktywność fizyczna. Książka Pani Anny Ciesielskiej: "Filozofia zdrowia". Jest to książka kucharska z przepisami kulinarnymi uwzględniającymi smaki potraw: kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony.
    • Wcześniej sądziłem, że aby przywrócić utracone zdrowie wystarczy spożywać warzywa i owoce zawierające potrzebne choremu organizmowi witaminy, oraz makro i mikroelementy. Okazuje się przywracanie zdrowia jest trudniejsze niż sądziłem. Dlaczego?
    • Przy przywracaniu utraconego zdrowia trzeba także uwzględniać w pokarmach osób chorych: smaki potraw, klimaty, oraz emocje i kolory. Dla utrzymania zdrowia ludzi konieczna jest takż ich aktywność fizyczna.

      Cytryna reprezentuje smak kwaśny. Autorka w przepisach kulinarnych proponuje dodawać do potraw niewielką ilość soku z cytryny.

       
    • Mamy następujące smaki potraw: kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony. Dzięki zmysłom smaku, węchu i wzroku możemy oceniać pokarmy. Dla powrotu do zdrowia z tych pokarmów wybierajmy korzystne, a odrzucamy niekorzystne. W różnych chorobach dla chorego organizmu potrzebne są potrawy o różnych smakach.

      Cebula reprezentuje smak ostry.
    • Klimaty powiązane są w zasadzie Pięciu Przemian z porami roku. Przecież nasz ubiór też dopasowujemy do pór roku. Na przykład: Zimą ubieramy się ciepło. To samo dotyczy potraw. Na przykład: Zimą nasze pokarmy powinny nas ogrzewać, dzięki temu będzie nam ciepło i zapewni to nam energię do działania.
    • Emocje są to różne zachowania człowieka. Zgodnie z zasadą Pięciu Przemian mamy pięć elementów (Elementy: Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu, i Wody)i odpowiadających im pięć ważnych organów człowieka (Organy: wątroba, serce, śledziona, płuca i nerki). Z każdym ze wspomnianych wyżej elementów i organów wiąże się określone dobre i złe emocje. Pozytywne emocje sprzyjają powrotowi do zdrowia.
    • Kolory także wpływają na na powrót do zdrowia człowieka.1/ Każdemu wspomnianemu wyżej elementowi (nazywa się je też żywiołami) odpowiadają poszczególne kolory: Drzewo (zielony); Ogień (czerwony); Ziemia (żółty); Metal (biały); Woda (niebieski).
    • Prawidłowa aktywność fizyczna człowieka sprzyja sprawności mięśni. A sprawność mięśni decyduje o zdrowiu narządów. Przykładem może być: Dzięki sprawności mięśni wyprostowany kręgosłup umożliwia prawidłowe, głębokie oddychanie.
    • Niedawno trafiła do mnie książka Pani Anny Ciesielskiej: "Filozofia zdrowia". Ta książka wyjaśnia dokładniej ode mnie w jaki sposób smak potraw, klimaty, emocje, kolory i aktywność fizyczna sprzyjają powrotowi do zdrowia.


Jest to pierwsza strona okładki książki Pani Anny Ciesielskiej: „Filozofia zdrowia”. Książkę tę wydało w 2011 roku Wydawnictwo „Anna” z Pudliszek. Prawie 100 stron tej książki to jest książka kucharska z przepisami kulinarnymi uwzględniającymi smaki potraw: kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony.2/
We „Wprowadzeniu” do tej książki Autorka stwierdza, że książkę tę poleca tym wszystkim ,którzy chcą żyć spokojnie, zdrowo i harmonijnie. Dalej Autorka pisze o tej książce: „Swoje dociekania i analizę oparłam na starej filozofii Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny chińskiej, której podstawą są prawa natury, kosmosu, wszechświata, porządkujące nasze życie oraz otaczającą nas przyrodę” 3/
Wyjaśniam podstawowe funkcje narządów według filozofii taoistycznej, ich związki i zależności oraz wpływ natury pożywienia na ich funkcjonowanie. Jest to książka o właściwym żywieniu z wykorzystaniem wiedzy i mądrości zawartej w otaczającym nas świecie”4/
Według Pani Anny Ciesielskiej: „Z wiedzy zawartej w tej publikacji nie należy korzystać fragmentarycznie, gdyż może to prowadzić do fałszywych wniosków i przynieść nam szkodę. Najlepiej zapoznać się z treścią poprzez wielokrotne czytanie.5/

Na początku książki Autorka wyjaśnia nam: zasady jin-jang i Pięciu Przemian oraz podstawy medycyny chińskiej opartej na Tao;
Z tej książki dowiecie się Państwo w jaki sposób na równowagę jin-jang w organizmie człowieka wpływają: smaki potraw, klimaty, emocje , kolory oraz aktywność fizyczna. Dalej dowiadujemy się której energii jin czy jang jest niedobór lub nadmiar kiedy nam jest zimno lub gorąco.
W następnych rozdziałach Autorka wyjaśnia jakie są przyczyny naszych różnych chorób ( „Otyłość”; „Problem cholesterolu”; „Osteoporoza”; „Alergia”; „Choroba wrzodowa, nadkwasota”; „Cukrzyca”; „Celiaklia”; „Mukowiscydoza”; „Nasze problemy z dziećmi i młodzieżą”; „Nasza starość i choroby”).
Dowiadujemy się też jak zrównoważone odżywianie wpływa na wchłanianie z warzyw i owoców witamin i składników mineralnych.
W dalszej części książki Autorka charakteryzuje różne rodzaje pokarmów i ich przydatność dla naszych organizmów w naszym klimacie.
Poniżej cytuję nazwy rodzajów potraw: „Zupy” „Dania jarskie” ;
Dania mięsne i mięsno-jarzynowe” ; „Jarzyny do obiadu”; „Sałatki kolacyjne” ; „Potrawy kolacyjne” ; „Ciasta” ; „Herbaty, kawa i kakao” ; „Własne przetwory” ; „Przepisy pomagające rozgrzać i wzmocnić organizm”.6/ „Propozycje śniadaniowe, obiadowe i kolacyjne”.




      /Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/
  • Objaśnienia:
    1/ Rolę kolorów powrocie do zdrowia chorego człowieka omawiam bardzo ogólnie, ponieważ wiąże się to z czakramami w ciele człowieka. Wpływ na czakramów (czyli wirów energetycznych) na nasze zdrowie omawia Pani Anna Ciesielska w swojej książce:"Filozofia zdrowia".
2/ Przy opracowaniu tego postu korzystałem z wydania II (z 1998) książki Pani Anny Ciesielskiej „”Filozofia zdrowia” .
3/ Cytat ze strony 17 książki Pani Anny Ciesielskiej.
4/ Cytat ze strony 18 książki Pani Anny Ciesielskiej.
5/ Cytat ze strony 21 książki pani Anny Ciesielskiej.
6/ W tym poście nie cytuję nazw potraw (ponad 100), ponieważ cytowanie ich wydłużyłoby nadmiernie ten post.
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz