czwartek, 12 marca 2015

Jaka dieta przy chorobach wątroby?

Witam,
 1. Nasze laboratorium chemiczne: wątroba. Co i dlaczego szkodzi     wątrobie? Książka: "Wątroba zdrowa dieta" podpowie jak zmienić dietę przy chorej wątrobie.

Ostropest plamisty. Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl

Wielokrotnie czytałem, że spożywanie zmielonych nasion ostropestu plamistego  pomaga przy regeneracji uszkodzonej toksynami wątroby.  Skuteczność ostropestu dla regeneracji wątroby potwierdza to Dr James A. Duke na stronie 176 w swojej książce  „Zielona apteka”.1/
 Składnikiem leku Sylimarol na dolegliwości wątroby jest właśnie ostropest plamisty.




 1.1. Wątroba jest bardzo ważnym organem. Przeczytałem kiedyś określenie, że wątroba jest swoistą fabryką chemiczną, albo  laboratorium chemicznym.

 1.2. Moim zdaniem wątroba to bardzo dziwny organ, bo kiedy coś mu dolega to nie boli. Dlaczego? Kiedyś uslyszałem wyjaśnienie, że wątroba nie ma tak dobrego unerwienia jak inne organy człowieka i dlatego nie boli. Oczywiscie jeśli wątroba jest powiększona bedzie nam uwierała pod prawymi żebrami.

 1.3. O wątrobę często niedbamy zmuszając ją do przetwarzania nie tylko pożytecznych substancji, ale także  wielu substancji szkodliwych. Substancje pożyteczne to białka, tłuszcze, węglowodany, minerały oraz witaminy. Substancjami szkodliwymi są różne toksyny(trucizny), które dostają się do naszego organizmu na przykład z nieświeżym lub niezdrowym jedzeniem. Takimi toksycznymi substancjami sa także leki, substancje chemiczne (w tym też alkohol) oraz różne czynniki (wirusy bakterie) wywołujące choroby.

 1.4. Do chorób wątroby dochodzi także  kiedy wątroba nie potrafi przetworzyć dostarczanych jej substancji.  Może się tak zdarzyć, że spozywamy za często duże ilości pokarmów (przejadanie się)   i wątroba nie jest w stanie szybko  ich przetrawić. Zalegający w naszym układzie trawiennym pokarm sprzyja powstaniu szkodliwych bakterii. Te bakterie wytwarzają bardzo szkodliwe dla organizmu toksyny.

 1.5. Dużo toksyn powstaje kiedy spożywamy niezdrowe pokarmy: fast food. Te pokarmy często zawierają nadmierne ilości tłuszczu, cukru i soli, ale zawierają bardzo niewiele lub wcale nie zawierają potrzebnych naszym organizmom składników mineralnych i witamin.

 1.6. Także z nadmiarem często i dużo wypijanego alkoholu wątroba może sobie nie radzić.  Efektem tego może być na przykład choroba: marskość wątroby.

 1.7. Nawet lekarstwa, które zażywamy lecząc określone choroby często są toksyczne (szkodliwe) dla wątroby. (Pamiętajmy, że wiele bardzo toksycznych leków jest dostępnych bez recepty)

 1.8. Oczywiście stosunkowo niewielkie ilości toksyn (trucizn) wątroba potrafi zneutralizować i wydalić wydalić z naszego organizmu.

 1.9. Większe ilości trucizn przyczyniają sie do powstania róznych chorób wątroby: marskości wątroby, zapalenia wątroby,  raka wątroby oraz kamicy pęcherzyka żółciowego.

 1.10. Oczywiście na te choroby pracujemy latami.  Na przykład:"Stwierdzono, że co dziesiąty człowiek ma kamienie żółciowe. Powstawanie kamieni zależy od odżywiania i zaczyna się w wieku 16-20 lat, w wieku 70 lat ma je już co trzecia osoba!" ". 2/

 1.11. Jeśli już zaniedbamy wątrobę i mamy różne dolegliwości z jej strony warto podjąć decyzję zmiany dotychczasowej diety na dietę bardziej  przyjazną watrobie.

 1.12. Jak to można uczynić podpowie Państwu książka: "Wątroba zdrowa dieta". Wydało ja  Wydawnictwo "Literat" w 2011 roku w ramach serii: "Porady Lekarza Rodzinnego.

 1.13. Ta książka jest takze przydatna dla osób chcą zapobiegawczo zmienić swoją dietę na zdrowsza dla wątroby.

Przedstawiam Państwu zdjęcie pierwszej strony okładki książki: „Wątroba zdrowa dieta”. Książka ta została opracowana przez Zespół Redakcyjny Wydawnictwa „Literat” z Torunia.
Poniżej cytuję Państwu spis  rozdziałów i podrozdziałów tej książki:”Wątroba” [ Co to jest wątroba? ( „Budowa wątroby”;”Funkcje wątroby”]; 

 Choroby wątroby i dróg żółciowych [„Zapalenie wątroby” („Objawy; „Przyczyny”; „Zalecenia”); „Marskość wątroby” („Objawy”; „Czynniki ryzyka”; „Zalecenia”); „Rak wątroby”(„Objawy”; „Przyczyny” „Zalecenia”); [ „Kamica pęcherzyka żółciowego” („Objawy”; „Przyczyny”; „Zalecenia”)]; 

„Zasady diety wątrobowej”; „Białka” [„Podział białek]; „Węglowodany” [„Podział węglowodanów”]; „Tłuszcze” [„Funkcje tłuszczów”; „Źródła tłuszczów-ograniczyć do minimum”]; 

”Jadłospisy” [ „Przykładowy jadłospis (lato)”; „Przykładowy jadłospis (zima)”]; „Przepisy” [„1. Zupa warzywna z kiełkami”; „2. Zupa dyniowa”; „3. Zupa rybna”; „4. Zupa jagodowa”; „5. Wołowina z buraczkami”; „6. Cielęcina z ryżem”; „7. Pierś z kurczaka w migdałach”; „8. Pierś z indyka nadziewana brzoskwiniami”; „7. Zapiekanka z łososiem i szpinakiem”; „10. Pieczona makrela”; „11. Ziemniaki nadziewane twarogiem”; „12. Spaghetti z sosem pomidorowym”; „13. Ryżowe klopsy”; „14. Kuskus z warzywami”; „15. Sałatka z tuńczykiem”; „16. Sałatka ze świeżych warzyw i fety”; „17. Omlet z konfiturą'; „18. „Biszkopt z bananami”; „19. Ptasie mleczko”; „ 20. Deser ryżowy”];

 „Tabela produktów dozwolonych i zabronionych”


/Nastepny post opublikuje prawdopodobnie w poniedzialek 16 marca 2015/

 2. Objaśnienia:
1/  Dr James A. Duke jest swiatowym autorytetem w zakresie ziol leczniczych.
    2/ Cytat ze  strony 53 ksiązki Pana G.P. Małchowa:     "Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie".
  
Pozdrawiam:
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz