wtorek, 3 marca 2015

****Przejście na weganizm dla nas niekorzystne? Dlaczego?


    Witam,

  • Dlaczego nasze przejście na weganizm jest tylko pozornie korzystne? Książka Pana Łukasza Łuczaj: "Dzika kuchnia" to nie tylko książka kucharska i zielnik dzikich roślin jadalnych.*/ To jest także uświadomienie nam znaczenia pokarmów roślinych w życiu naszych przodków i naszym.


    Kwiat dzikiej róży. Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl

    Bardzo cenione są płatki róż mających różowy kolor i przyjemny aromatyczny zapach: na przykład róża francuska, girlandowa , stulistna, czy pomarszczona..1/„Płatki utarte z cukrem są używane u nas i w wielu krajach (głównie na Bałkanach) jako nadzienie do pączków, rogalików i innych wyrobów cukierniczych. Zbierając płatki, należy odrywać i wyrzucać ich białe nasady (mają gorzki smak)”.1/

     
    • W poprzednim poście stwierdziłem, ze nasze ewentualne przejście na weganizm będzie pozornie korzystne. Dlaczego pozornie?
    • Bo teoretycznie z powodu wysokich cen wiele osób mogłoby ograniczyć spożycie zbyt drogiego mięsa i wędlin. Przecież nadmierne spożycie mięsa i wędlin jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych: chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy, nowotworów, otyłości.
    • Ale ja osobiście nie wierzę, żeby ludzie chętnie zrezygnowali z objadania się mięsem i wędlinami. Nawyki ludzi są zbyt silne.
    • Poza tym według Pani Anny Ciesielskiej: "Wegeterianizm nie jest związany z naszą kulturą, zwyczajami i klimatem. Ludzie z naszej strefy klimatycznej nigdy nie żywili się wyłącznie pokarmem roślinnym, poniewaz niezbędne do przeżycia było mięso."2/
       
    • W lipcu lub sierpniu ubiegłego roku w tygodniku "Gwiazdy mówią.." przeczytałem, ze nie wszyscy mogą być wegetarianami. Na pewno wegetarianami nie mogą być osoby z grupą krwi 0. Te osoby za swoich prapraprzodków mają łowców (myśliwych) a oni żywili się przeszłości przede wszystkim mięsem. Dlatego ludzie z grupą krwi 0 muszą też spożywać mięso. 3/
    • Dzięki spożywaniu produktów pochodzenia zwięrzęcego (w tym mięsa i wędlin)dostarczamy naszemu organizmowi witamina B12. Brak tej witaminy w organizmie może nawet zagrażać życiu człowieka.4/
    • Według Pana Łukasza Łuczaj zbieranie kłączy korzeni i innych składników dzikich roślin wymaga dużo czasu i siły.5/
    • Dzikich roślin na pewno nie wystarczy też do wyżywienia wielu ludzi. Część z interesujących nas roślin jest zanieczyszczane trującymi herbicydami (dla rolników są przecież chwastami!) lub spalinami (rośliny przy szosach i autostradach).
    • Oczywiście pozostają wtedy rośliny uprawowe. Ponieważ zapotrzebowanie na nie prawdopodobmnie by wzrosło, czy wystarczyła nam ilość dostępna na rynku.
    • Dlatego wolałbym, żebyśmy mogli nadal jeść mięso i wędliny, a przede wszystkim zdrowe polskie mięso i wędliny.
    • Powyższe stwierdzenie wcale nie pomniejsza wartości książki Pana Łukasza Łuczaj: "Dzika kuchnia". To nie tylko książka kucharska. Ona umozliwia nam także zrozumienie: pokarm roślinny jest bardzo ważny dla naszego zdrowia jako uzupełnienie pokarmu mięsnego. Oczywiście pokarm roślinny to nie tylko jadalne dzikie rośliny, ale także rośliny uprawowe.
    Oto już po raz po raz ostatni przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki książki Pana Łukasza Łuczaj: "Dzika kuchnia”. Tak jak już poprzednio wspomniałem ta książka zawiera w sobie trzy w jednym: Jest to więc: zielnik6/ , książka kucharska i felietony Autora w jednym.
     W książce znajdziecie Państwo piękne kolorowe zdjęcia samych dzikich roślin oraz potraw z nich przyrządzanych.
      W tym poście mamy więc: ostatnie opisy dzikich roślin, ostatnie przepisy kulinarne z wykorzystaniem tych roślin, oraz ostatnie felietony Autora o Naturze i współczesności.7/
    Poniżej cytuję Państwu ostatnie już rozdziały tej książki:
      Rokitnik” {„Miód z rokitnikiem”; „Drób z rokitnikiem”}; [„Węch”]7/ ; Róża” { „Konfitura z owoców dzikiej róży”; „Konfitura z płatków róży”; „Tureckie konfitury różane”; „Woda różana”; „Omlet z płatkami róży”; „Nyponsoppa – szwedzka zupa różana”}; „Rumianek, stokrotka i inne spokrewnione gatunki” {„Zupa ze stokrotek”; „Napar z rumianku bezpromieniowego i jeżyn”}; [„Sklepy ze zdrową żywnością”]; „Rzeżucha” {„Rzeżucha z białym serem”; „Chleb z rzeżuchą”}; [„Przepływ”]; „Skrzyp” {„Sałatka ze skrzypu”; „Polewka szypułkowa”}; „Słonecznik bulwiasty (Topinambur){ „Frytki z topinamburu”; „Babeczki z topinamburu”; „Topinambur z kurczakiem pieczony w dole ziemnym”]; „Sosna” {„Syrop z młodych pędów sosny”; „Spaghetti sosnowo-orzechowe”}; „Strzałka wodna” {„Strzałka na boczku”;}; [„Nienawidzę tego kraju”]; „Szczaw” {„Zupa szczawiowa”; „Francuski sos szczawiowy”; „Sos szczawiowy à la Jane Grigson (jeden z przepisów angielskich)}; „Ślaz” {„Zupa maluchija”; „Gorąca przystawka z liści ślazu”}; [„Samotność i wspólnota”]; „Tarnina” {„Sok z tarniny”; „Plum chutnej – czatnej śliwkowy”}; „Tasznik” {„Kleik ryżowy z wiosennymi ziołami po japońsku”; „Surówka z tasznika”}; „Tatarak” { „Cukierki z tataraku”; „Kompot gruszkowy z tatarakiem”}; [„Jak zdrowo żyć?”]; „Trawy jadalne”: „Dzikie zboża” { „Naleśniki”; „Sposób gotowania manny”; „Jagły lub manna z mlekiem”; „Kasza z dzikich traw”}; „Aromatyczne źdźbła” {„Nalewka z żubrówki lub tomki”}; „Wiesiołek” { „Bułka z nasionami wiesiołka i masłem”; „Sałatka z korzeni wiesiołka”}; „Wrotycz” {„Majowy omlet z wrotyczem pospolitym”; „Jajecznica z liśćmi wrotyczu”; „Energetyzująca karkówka z wrotyczem”}; „Wyka”; {„Curry z wyką”; „Nut Roast z wyką”}: „Ziarnopłon” {„Ziarnopłon z kopytnikiem lub imbirem”; „Placki ziemniaczane z ziarnopłonem}; [„Czy warto było?”]; „Żółtlica”{ „Ajiaco Bogotano – Kolumbijska zupa ziemniaczana z żółtlicą”; „Żółtlica po chińsku”};[„Grzybiarze”]; „Żywokost” {„Deser z majowych kwiatów”; „Placuszki liści żywokostu lekarskiego}; [„Dzikie jest dobre”]; {Bibliografia}; {„Indeks” (Spis roślin)}; „Kalendarz zbioru dzikich i zdziczałych roślin.”



      /Następny post prawdopodobnie opublikuję w czwartek 5 marca 2015)
  • Objaśnienia:
    1/ Cytat ze strony 243 książki Pana  Łukasza Łuczaj.
2/ Cytat ze strony 133 książki Pani Anny Cybulskiej: "Filozofia zdrowia"
3/ Niestety nie pamiętam dokładnego numeru tego czasopisma i daty jego wydania.
4/ Więcej informacji na temat tej witaminy i jej braku znajdziecie Państwo w Wikipedii: "Witamina B12"; "Niedobór Witaminy B12".
5/ Polecam Państwu felieton Autora książki: "Paleodieta" (strona 92).
6/ Przed ewentualnym rozpoczęciem poszukiwania dzikich roślin proszę: Dokładnie przeczytać książkę, a szczególnie rozdziały: „Ostrzeżenie”; „Wstęp”;„Jak zbierać i przygotowywać jedzenie, czyli 8 Przykazań zbieracza”, oraz podrozdziały: „Uwaga! Nie pomyl z..”.
Proszę też pamietać, że dzikie rośliny uznawane przez rolników za chwasty mogą być wcześniej opryskiwane trującymi herbicydami. (może dotyczyć to przede wszystkim dzikich roślin rosnących w zbożu i innych uprawach.)
6/ Tytuły felietonów wymienionych w książce zamieszczam w nawiasach kwadratowych: [ ].
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski
    Ps.*/ Proszę zapoznać się (w prawej szpalcie u góry)ze stroną: 'Ostrzeżenie w sprawie dzikich roślin z „Dzikiej kuchnii”!!! '
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz