sobota, 8 sierpnia 2015

*..niespodziewana dieta bezmięsna w rodzinie


    Witam,

  1. ...dieta bezmięsna członka rodziny. Jak go żywić? Jakimi naturalnymi produktami zastąpić mięso? Gdzie je kupić? Jak w oparciu o te produkty żywić rodzinę? Jak odważnie podejść do tematu wegetarianizmu w rodzinie? Na wszystkie te pytania odpowiada książka Pani Bożeny Żak-Cyran: "Odnowa na talerzu"



    Dynie. Pumpkins. Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl

    Dynia jest jednym z warzyw bardzo bogatych kartenoidy, które są wartościowymi przeciwutleniaczami i przeciwdziałają powstawaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Dynia może być wykorzystana w kuchni nie tylko do zup i zapiekanek, ale także do ciast. Więcej informacji na temat zastosowania dyni w kuchni (i nie tylko) znajdziecie Państwo na stronie 17 książki Pani Bożeny Żak-Cyran: „Odnowa na talerzu”


    1. Co zrobić jeśli członek rodziny nie chce lub nie może jadać mięsa? Przyczyny tego mogą być różne. Przede wszystkim: zdrowotne lub etyczne. 1/

    2. Rodzina staje przed dylematem jak takiego członka rodziny żywić? Jakimi produktami? A sprawa jest poważna, ponieważ, nieprawidłowa dieta tego członka rodziny  może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. A przecież rodzina musi dbać o zdrowe odżywianie każdego członka rodziny. W naszej diecie mięso i jego przetwory dostarczają nam witaminy B12 i określonych białek, których nie dostarcza nam dieta bezmięsna. Na przykład brak witaminy B12 w diecie roślinnej może grozić anemią. 1/
       
    3. W początkowym okresie czasu rozeznanie w tym temacie: dieta bezmięsna może ułatwić Państwu książka Pani Bożeny Żak-Cyran: "Odnowa na talerzu".

    4. W książce tej Autorka:

    5. Na początku uzasadnia dlaczego dieta roślinna jest korzystniejsza dla zdrowia, czyli jaki jest związek choroby i zdrowia z odżywianiem.

    6. Umożliwia nam także rozeznanie się w jakie produkty (nie zawsze znane) można zaopatrzyć się w sklepach z naturalną żywnością. Autorka przedstawia nam także jaką te produkty mają wartość odżywczą i jak można je wykorzystać w kuchni.

    7. Dalej Autorka przedstawia krótko żywienie w oparciu o naturalne produkty czyli dietę makrobiotyczną.

    8. Dalej Autorka przedstawia nam:"Jak zorganizować żywienie domowe oparte na naturalnych produktach?" (Jest to tytuł rozdziału)

    9. Dalej jak planować posiłki dla rodziny?

    10. Jak świadomie podejść do tematu wegetarianizmu?

    11. Na wstępie napisałem że w początkowym okresie książka "Odnowa na talerzu" może ułatwić Państwu życie. Ale Państwo dbając o członków rodziny nie powinniście poprzestawać na tej jednej książce. Powinniście Państwo eksperymentować i to podwójnie.
       Po pierwsze: tworząc dania zaproponowane przez Autorkę książki: "... nie trzeba ściśle trzymać się tych wskazówek, a radośnie tworzyć własne proporcje i kompozycje potraw. W ten sposób każdorazowo razem możemy uzyskać nowy, ciekawy efekt. I jeżeli zamiast pieczeni wyjdzie nam coś o mniej zwartej konsystencji, potraktujmy to jako pastę do chleba i powiedzmy sobie że tak właśnie miało być. 2/
       
    12. Po drugie: Wasza dieta bezmięsna będzie jeszcze bardziej urozmaicona jeśli Państwo uzupełnicie ją przepisami potraw wegetariańskich z innych książek.

    13. Książka Pani Bożeny Żak-Cyran: "Odnowa na talerzu" porusza jeszcze dwa ważne tematy:

    14. Pierwszy temat: Jak możemy sobie pomóc w powrocie do zdrowia korzystając z jej przepisów przyrządzania napojów, potraw, okładów i kompresów.

    15. Drugi temat: To stosowanie naturalnych środków(bez chemii) do sprzątania. (Jest to przecież ważne dla ochrony przyrody, czyli naszego środowiska naturalnego)

    16. Powyżej zasygnalizowane tematy chcę trochę szerzej omówić w kilku następnych postach.


Oto pierwsza strona okładki książki Pani Bożeny Żak-Cyran: "Odnowa na talerzu" (wydanie rozszerzone i uaktualnione). Książkę wydało w 2014 roku Wydawnictwo „Galaktyka” z Łodzi”



 W trakcie przygotowywania tego postu stwierdziłem, że w księgarniach jest jeszcze dostępne trochę tańsze poprzednie wydanie tej książki z 2013 roku. 
 
Kim jest Pani Bożena Żak-Cyran?
„..dietetyczka i dietoterapeutka zajmująca się zdrowym odżywianiem od ponad 20 lat. Autorka siedmiu książek wydanych nakładem Wydawnictwa „Galaktyka”. Organizuje cykliczne kursy „Gotujmy dla zdrowia”, „Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą oraz jak „Zwyciężyć raka” - z wykorzystaniem metody z zakresu psychoonkologii Carla Simontona. W swojej pracy opiera się m.in. na zasadach makrobiotyki i chińskim modelu Pięciu Przemian, a także na osobistym doświadczeniu powrotu do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej.”.3/ 
 
Ponieważ, to co zawiera książka Pani Bożeny Żak-Cyran krótko omówiłem powyżej, dlatego zdecydowałem się nie przedstawiać Państwu w tym poście głównych rozdziałów książki. 

Zamiast tego przedstawiam Państwu informację zawartą w jednym z  rozdziałów książki:
Mniej znane produkty dostępne w sklepach z żywnością naturalną. Ich wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni” ( Oczywiście poniżej podaję tylko nazwy tych produktów):

Agar-agar”; „Amarantus”; „Arame”; „Boczniak”; „Brokuły”; „Bulgur”; „Chia”; „Ciecierzyca (lub cieciorka)”; „Daikon”; „Dulse”; „Dynia”; „Fasola azuki”; „Fasola mung”; „Gomasio'; „Grzyby shiitake”; „Herbata bancha”; „Herbata kukicha”; „Herbata mu”; „Herbata zielona”; „Hiziki (hijki); „Imbir”; „Jarmuż”; „Kapusta pekińska”; „Karob”; „Kiełki”; „Kombu”; „Koper włoski (fenkuł)”; „Korzeń lotosu”; „Ksylitol”; „Kurkuma”; „Kuskus”; „Kuzu”; „Makarony pełnoziarniste (razowe)”; „Melasa”; „Miso”; „Nori”; „Ocet umeboshi lub ume-su”; „Oleje tłoczone na zimno (sezamowy, lniany, ostowy, kukurydziany, rzepakowy, słonecznikowy, archaidowy, z pestek winogron) oliwa z oliwek”; „Otręby orkiszowe, owsiane”; „Pasternak”; „Proteina sojowa w postaci granulek, gulaszy, kotletów”; „Quinoa”; „Sejtan”; „Sezam”; „Siemię lniane”; „Słody zbożowe (ryżowy, jęczmienny , kukurydziano-jęczmienny); „Soczewica; „Soja; Sos sojowy shoyu, Sos sojowy tamari, Sól morska, Stewia, Śliwka umeboshi lub pasta umeboshi; Tapioka; Tahina (tahini); „Tempeh”; „Tofu”; „Topinambur”; „Wakame”



      /Następny post opublikuję w czwartek 13 sierpnia 2015/
  1. Objaśnienia:
    1/ Opracowane na podstawie 52-54 książki Pani Bożeny Żak-Cyran.
2/ Cytat ze strony 13 książki Pani Bożeny Żak-Cyran.
3/ Cytat z ostatniej strony okładki książki Pani Bożeny Żak- Cyran (Wydanie z 2014 roku)
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz