środa, 23 grudnia 2015

"Boże Narodzenie przy stole", czyli Święta bardzo rodzinne



    Witam,
  1. Boże Narodzenie to czas spotkań rodzinnych przy stole bardzo dziś nam potrzebnych. Lubimy jeść dużo i smacznie. I ja też. Zdrowa żywność naszych przodków. Książka kucharska Pań: Aleksandry Płonczyńskiej i Urszuli Mielech: "Boże Narodzenie przy stole".



    Kutia-tradycyjny bożonarodzeniowy słodki posiłek. Kutia-traditional Christmas sweet meal. Fotolia. Autor: OlegD.

    Boże Narodzenie. Kutia to związana z tym świętem tradycyjna potrawa wywodząca się, nie tylko z kuchni białoruskiej, litewskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, ale także z polskiej kuchni z dawnych kresów wschodnich.
    Kutia. Pierwotny charakter i bardzo stare pochodzenie tej potrawy odnajdziemy w ziarnach pszenicy. Ja używam do kutii orkiszu, jest znacznie zdrowszy i bardziej wartościowy od zwykłej pszenicy. Im więcej orzechów i bakalii dodamy, tym więcej szczęścia i bogactwa czeka nas w nadchodzącym roku.” / Cytat: Strona 32 książka kucharska Pań: Aleksandry Płonczyńskiej i Urszuli Mielech: Boże Narodzenie przy stole”.
    Bardzo żałuję, ale nigdy nie miałem okazji jeść kutii. Ale nadal chętnie bym jej posmakował i wierzę, ze jeszcze jej popróbuję.
     
    1. 24 grudnia jest to Wigilia, czyli dzień poprzedzający Boże Narodzenie. 25 grudnia czcimy jako dzień narodzin Pana Jezusa. Kiedyś tego dnia zaczynały się Gody, które trwały do 6 stycznia (dzień Trzech Króli). Po tym okresie nastawał karnawał, czyli okres zabaw i balów.

    2. Dla wielu osób Boże Narodzenie to okres bardzo rodzinnych spotkań, jakże potrzebnych wielu rodzinom w dzisiejszym zabieganym czasie. Dzisiaj wiele czasu zabiera nam nie tylko praca zawodowa, a także przesiadywanie przy telewizorze i przy komputerze. Dlatego takie spotkania w gronie rodzinnym, czasem też w gronie przyjaciół są nam bardzo, bardzo potrzebne.

    3. W czasie takich rodzinnych (i przyjacielskich) chętnie kosztujemy wielu tradycyjnych i smacznych potraw.

    4. My Polacy zawsze lubiliśmy dużo i smacznie jeść szczególnie w czasie takich Świąt jak Boże Narodzenie (i Wielkanoc). (W żadnym wypadku nikogo z Państwa za to nie krytykuję, bo sam także lubię smacznie i trochę dużo zjeść.

    5. Kiedyś w przeszłości na przykład w okresie międzywojennym (i wcześniejszym) ten świąteczny czas był jedynym okresem w którym nasi przodkowie najadali się do syta. Ale później przychodził okres Wielkiego Postu, to wtedy na prawdę poszczono. Wtedy te posiłki były bardzo skromne. Na wsiach ludzie często głodowali (przeludnienie wsi i jednoczesny brak pracy zarobkowej). Dlatego w okresie przed pierwsza wojną światową i w okresie międzywojennym właśnie głód powodował emigrację Polaków "za chlebem", oraz poszukiwanie pracy sezonowej zagranicą : "wyjazdy na saksy". 
       
    6. Przyznam się Państwu, że jednej rzeczy naszym przodkom zazdroszczę: ówczesnej zdrowej żywności jaką wówczas jadali. Wtedy mięso i inne produkty pochodziło ze zwierząt wypasanych na łąkach i pastwiskach lub karmionych naturalnymi paszami. Wykorzystywano warzywa i owoce oraz inne rośliny pozyskiwane z pól, łąk, ogrodów i lasów. Wszystkie te produkty były bez chemii tak często spotykanej w naszych dzisiejszych pokarmach.

    7. Trafiła w moje ręce książka kucharska Pań: Aleksandry Płonczyńskiej (tekst) i Urszuli Mielech  (Zdjęcia): "Boże Narodzenie przy stole". W książce tej znajdziecie Państwo wiele tradycyjnych przepisów kulinarnych. Nad każdym przepisem znajdziecie Państwo ciekawy komentarz, bardzo osobisty Pani Aleksandry Płonczyńskiej. Obok każdego przepisu znajdziecie Państwo kolorowe zdjęcie danej potrawy.


Oto książka kucharska Pań: Aleksandry Płonczyńskiej (Tekst) i Urszuli Mielech (Zdjęcia): „Boże Narodzenie przy stole”. Książkę wydała w 2013 roku Grupa Wydawnicza Foksal.( Uwaga: W trakcie przygotowywania tego postu stwierdziłem jeszcze dwie podobne książki tych samych autorek (inne okładki) także wydane w 2013 roku przez Wydawnictwo Buchman (Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o.) Nie znam zawartości tych książek).

Poniżej przedstawiam Państwu rozdziały oraz nazwy potraw jakie zawiera ta książka kucharska: Krótki wstęp Autorki o Świętach Bożego Narodzenia; 

„Tradycyjne potrawy wigilijne” [„Barszcz czerwony”; „Uszka z grzybami”; „Barszcz grzybowy”; „Karp na gorąco”; „Ryba po grecku”; Śledź w śmietanie”; „Śledź w oleju”; „Kapusta z grzybami”; „Pierogi z kapustą i grzybami”; „Kluski z makiem”; „Kasza jaglana ze śliwkami i cynamonem”; „Kutia”; „Kompot z suszu”];

 „Przekąski i przystawki” [„Sałata z plastrami kaczej piersi”; „Sałata z cytrusów i orzechów”; „Terrine z łososia”; „Sałata śledziowa”; „Bliny ze śmietaną z dodatkiem kawioru i wędzonego łososia”; „Pomarańczowy karp w galarecie”; „Sałata z fenkułu i pomarańczy”; „Marynowane kawałki sandacza”; „Świąteczny tatar z łososia”; „Pasztet”]; 

 „Zupy” [„Bulion z pulpecikami rybnymi”; „Zupa rybna”; „Aromatyczna zupa cebulowa”; „Zupa krem z porów”; „Zupa krem z brukselki”; „Zupa marchewkowa z cynamonem”; „Rosół z kluseczkami cynamonowymi”; „Zupa krewetkowa z tajska nutą”; „Zupa migdałowa”; „Zupa z suszonych owoców”]; 

„Mięsa i ryby” [„Kaczka pieczona w jabłkach i pomarańczach”; „Karp zapiekany w pomarańczach”; „Piersi gęsie w orientalnym stylu”; „Pieczona dorada z farszem ziołowym”; „Pieczona cielęcina”; „Cielęcina zawijana z farszem owocowym”; „Udziec indyczy szpikowany figami i czosnkiem”; „Potrawka z jagnięciny o cynamonowym aromacie”; „Rolada z boczku”; „Pieczony schab”; „Piersi kacze z pieca z gruszkami”; „Faszerowany kurczak”];

 „Sosy i dodatki” [„Pieczona brukselka i marchewka z prażonymi migdałami”; „Pieczone warzywa”; „Sos żurawinowy'; „Ziemniaki pieczone z jabłkiem i żurawiną”; „Ćwikła”; „Pory pod beszamelem”; „Sos śliwkowy o chrzanowej nucie”; „Sos z kaparów”; „Parzona czerwona kapusta z jabłkiem i ogórkiem kiszonym”]; 

„Ciasta i desery [„Panettone”; „Ciastko intensywnie czekoladowe”; „Trufle czekoladowe”; „Sernik na makowym spodzie”; Świąteczne ciasto marchewkowe”; „Tarta migdałowa”; „Sernik czekoladowy pachnący pomarańczą”; „Krem z sera ricotta z pieczonymi figami”; „Keks”; „Świąteczne ciasto czekoladowe”; „Pierniczki”; „Piernik”; Makowiec”; „Zimowa herbata”]; 
„Spis potraw”



      /Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/
  1. Objaśnienia:
    1/ W trakcie opracowywania tego tematu korzystałem z własnej wiedzy i informacji w temacie Kutia z Wikipedii.

    Życzę Państwu Świąt Bożego Narodzenia spokojnych radosnych, pełnych magii oraz zapachu choinki.
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz