niedziela, 20 grudnia 2015

Książka kucharska: "Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia"...



    ...to wiele potraw także z tradycyjnej kuchni staropolskiej i magnackiej
     
    Witam,
  1. Boże Narodzenie. Magia tych Świąt. Moje wspomnienia z dzieciństwa. Przygotowywanie ozdób choinkowych. Wigilia: Powrót ze szkoły. Ubieranie choinki. Oczekiwanie na wigilijną kolację. Książka kucharska: "Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia".

Oświetlona Choinka (bożonarodzeniowe drzewko)
      Boże Narodzenie. Każdego roku o tej porze przypominam sobie moje lata dziecinne. A konkretnie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia i ubieranie choinki. (niezapomniany zapach tego bożenarodzeniowego drzewka) Śpiewanie kolęd. Była w tym jakaś magia. Była w tym również frajda dla nas dzieci. Przecież każde z nas dzieci czekało jakie prezenty znajdzie pod choinką.

      1.Dziś dla młodzieży jest to zaskakujące: Rano w dzień Wigilii my dzieci szliśmy do szkoły na lekcje. Dopiero po powrocie ze szkoły zaczynały się dla nas ferie. I trwały krótko, bo kończyły się zaraz po Nowym Roku. Szczególnie dobrze pamiętam kiedy byłem w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Do końca roku kalendarzowego gościnnie uczyliśmy w Szkole Podstawowej Nr 2. Po Nowym Roku kontynuowaliśmy naukę już w nowej własnej szkole: była to Szkoła Podstawowa Nr 9. 

       2.Pamiętam , jak w szkole na lekcjach prac ręcznych przygotowywaliśmy różne ozdoby choinkowe: długi łańcuch z kolorowego papieru, gwiazdę na czubek choinki i inne.
    1. W Wigilię wieczorem Tatuś oprawiał choinkę w specjalny stojak. Gdybyliśmy, mali ktoś z rodziców pomagał nam ubierać choinkę. I ten wspaniały niepowtarzalny zapach bożenarodzeniowego drzewka. (u nas nigdy niebyło choinek sztucznych.) Tatuś na czubku zawieszał zrobioną przez mnie gwiazdę. Później wieszaliśmy bombki, następnie, cukierki i jakieś ciastka (prawdopodobnie pierniki). Przymocowywano do gałęzi świeczki. Na gałęziach choinki rozkładaliśmy łańcuch. Później na gałęziach choinki rozpościeralismy kłębki waty, które miały symbolizować śnieg. Dziś stwierdzam, że może tak ozdobiona choinka była skromna. Ale to była nasza swojska rodzinna choinka.

    2. I oczekiwanie z rozpoczęciem wigilijnej kolacji na pojawienie się na niebie pierwszej Gwiazdki.

    3. I jeszcze oczekiwanie na prezenty pod choinką.

    4. Przygotowywanie w przeszłości ozdób na Boże Narodzenie przypomniało mi się, gdy zacząłem czytać książkę "Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia". Tam znajdziecie Państwo podpowiedzi jak sporządzić ciekawe ozdoby świąteczne1/ na Boże Narodzenie.
       Książka kucharska: "Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia" zawiera ponad 30 przepisów kulinarnych z kuchni staropolskiej i magnackiej (od śledzi, przez zupy, pierogi, karpie, różne wypieki, potrawy mięsne i drobiowe) oraz różne potrawy tylko dorosłych i wiele, wiele innych.


    Oto książka kucharska-Praca zbiorowa: „Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia”. Książkę wydało w 2013 roku Wydawnictwo: „Publicat S.A”. Podtytuł książki: „Wyczaruj pachnące, radosne święta”.
    Przy każdej potrawie określono: liczbę porcji; czas przygotowania; stopień trudności; kaloryczność; i koszt.
    Poniżej przedstawiam Państwu rozdziały i podrozdziały książki, a w nich tylko niektóre nazwy potraw:
    Boże Narodzenie”; Ozdoby świąteczne: „Girlanda z pomponów”1/; „Bilecik z gwiazdka lub choinką”1/; „Wieniec na stół”1/; 'Dekoracyjny wianek ze świecą”1/; „Firanka w gwiazdki1/”; „Koziołek do sztućców”1/;
      Niektóre nazwy potraw:2/ „Śledź po kaszubsku”; ”Śledź w śmietanie - przepis z kuchni staropolskiej”; „Śledziki Pani Asi”; „Śledzie po królewsku”; „Śledziowe koreczki”; (..) ; „Kapusta z grochem według kuchni staropolskiej”; „Wigilijna kapusta z grzybami z kuchni staropolskiej”; „Zupa krem z suszonych borowików – zwana kremem magnackim”; „Zupa rybna królewska”; „Zupa migdałowa”; „Barszcz czerwony”; „Uszka z grzybowym farszem”; „Krokiety kapustą (tzw. dziadowskie – przepis z kuchni staropolskiej”; „Ciasto na pierogi”; „Farsz z pieczarek”; „Pierogi z kapustą i grzybami - przepis z kuchni staropolskiej”; „Kulebiak – staropolski pieróg z farszem z kapusty i grzybów”;(..)„Karp w sosie winnym – przepis z kuchni staropolskiej”: „Wigilijny kompot z suszonych owoców – przepis z kuchni staropolskiej”; „Kluski z makiem”; ”Kutia”; „Krem makowy z kuchni staropolskiej”; „Wigilijny deser z suszonych śliwek – przepis ze staropolskiej kuchni magnackiej (tylko dla dorosłych); „Wigilijne pierożki szczęścia z makiem”; (..)”Piernik oszczędny według przepisu Pani Rejentowej”; (..) „Piernik oszczędnej gospodyni – przepis z kuchni staropolskiej”;(..)„Świąteczne pierniki „Cmokusie” - przepis kuchni staropolskiej”; „Pierniczki świąteczne mojej Babci”; (..) „Strucla z makiem według Cioci Godziszewskiej”; „Staropolskie strucle z makiem - przepis z kuchni staropolskiej”; „Świąteczny makocz według Cioci Godziszewskiej”; „Placek z makiem i kruszonką – przepis z kuchni staropolskiej (Tylko dla dorosłych)”; „Świąteczne ciasto z makiem według mojej Babci”; (..) „Keks figowo-rodzynkowy według Pani Rejentowej”; „Keks angielski według przepisu rodowitej Angielki Pani Georginy”; „Szlachecki rosolnik według kuchni staropolskiej”; „Rosół wykwintny z kuchni staropolskiej”; „Staropolski makaron rosołowy”; „Zupa krem pomidorowy”; (..)„ Pieczeń cielęca z pomarańczami”; „Cielęcina z garniturem – przepis z kuchni staropolskiej”; (..) „Zrazy wołowe à la Potocki”; „(..) „Schab ze śliwkami wykwintny”; „Kurczak po królewsku według Pani Rejentowej”; „Kurczak w winnym sosie według cioci Godziszewskiej”; „Kurczak faszerowany orzechami”; „Udka kurczaka w sosie śliwkowym” : (..) „Buraczki zasmażane na jarzynkę”; „Surówka z czerwonej kapusty delikatesowa”; „Bigos staropolski zwany hultajskim”; „Pasztet mięsno-grzybowy”; „Pasztet domowy”; (..) „Świąteczny tort makowy według Pani Ambasador (tylko dla dorosłych”; „Tort makowy rodzinny (tylko dla dorosłych); Tort makowy z gruszkami (tylko dla dorosłych)”; „Królewski tort makowy – przepis ze staropolskiej kuchni magnackiej (Tylko dla dorosłych)”; „Świąteczny tort migdałowy” - przepis z kuchni staropolskiej”; (..) „Deser bakaliowo-czekoladowy”; „Legumina świąteczna”; „ Indeks”; Szablony do wykonania dekoracji”.

      /Następny post w przyszłym tygodniu/
  1. Objaśnienia:
    1/ strony 8-13 i160 książka kucharska: "Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia", Praca zbiorowa.
2/ Jeśli bym podał z tej książki kucharskiej to ten post miałby ponad 1000 słów.
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski

1 komentarz: