poniedziałek, 30 grudnia 2013

Święto i świętowanie


    Witam,

  • Co to jest Święto? Co to jest świętowanie? Jakie mamy święta związane z dużym jedzeniem?4/ Jakie święta obce ("importowane"2/) obchodzimy w Polsce?*/
    • Co to jest Święto? Według Wikipedii: "Święto – ogólne określenie szczególnych dni lub dłuższych okresów powtarzających się regularnie co rok."1/
    • Co to jest świętowanie? Jest to uroczyste obchodzenie (celebrowanie) tych świąt. Różne są sposoby ochodzenia w Polsce świąt. Są święta, które obchodzimy z powagą i z poszanowaniem. Są również święta, które obchodzimy z radością i często z dużym jedzeniem. Z poszczególnymi świętami są związane różne zwyczaje.

      Odpalanie fajerwerków w czasie świąt jest także sposobem świętowania, czyli wyrażania swojej radości.


    • Dlaczego tak lubimy radosne święta z dużym jedzeniem?
    • Czytałem w różnych książkach5/, że w poprzednich wiekach, na początku XX wieku i w okresie międzywojennym XX wieku nie wszyscy mogli dużo i dobrze się najeść. Dlatego, kiedy nadchodziły święta (przede wszystkim religijne) takie jak: Boże Narodzenie, czy Wielkanoc ludzie lubili zjeść dużo i smacznie. Objadanie się, a czasem wprost obżarstwo też było sposobem świętowania po wcześniejszym okresie postu. Oczywiście ilość dostępnego jedzenia zależała od tego, czy to był dom chłopski, ziemiański(dawnej szlachty), czy dużych właścicieli ziemskich.
    • W tym poscie wspominam właśnie radosne święta z dużym jedzeniem. Bo przecież ten blog jest blogiem o jedzeniu.
    • Dwa razy w roku są okresy dłuższych postów: Wielki Post przed Wielkanocą (pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca) oraz Adwent, czyli początek roku kościelnego (zaczyna się niedzielą między 27 listopada a 3 grudnia). 3./
    • Wspomniane wyżej posty przygotowują nas na radosne świętowanie z dużym i smacznym jedzeniem.
    • Na wiosnę takim Świętem jest Wielkanoc: Wielka Niedziela, Poniedziałek Wielkanocny. Przy czym ten Poniedziałek to jest także Śmigus-Dyngus, czyli wielkie oblewanie się nawzajem.
    • W grudniu są to faktycznie trzy dni świąteczne: Wigilia (24 grudnia-obowiązuje jeszcze jedzenie postne), Boże Narodzenie (25 grudnia) i Dzień Świętego Szczepana (26 grudnia).
    • Później 31 grudnia, czyli w Sylwestra (z dużym jedzeniem i balami) mamy pożegnanie Starego Roku i 1 stycznia powitanie Nowego Roku.
    • 6 stycznia jest Święto Trzech Króli-Objawienie Pańskie. Święto to kończyło okres od Wigilii Bożego Narodzenia nazywany kiedyś Godami.

    • Od 6 stycznia trwa Karnawał zwany kiedyś Zapustami.3/ Jest to okres zabaw, balów i dużego jedzenia. Wtedy odbywają się także dosyć liczne śluby i chrzty.
    • Ostatni czwartek karnawału to Tłusty Czwartek. Choć nie przepadam za pączkami, to w ten dzień lubię zjeść ze dwa lub trzy pączki.
    • Oczywiście w tym poscie nie jestem w stanie omówić choc krótko wszystkich ważniejszych polskich świąt. Może kiedyś w przyszłości napiszę posty o poszczególnych świętach .
    • (A przecież są jeszcze inne święta związane ze smacznym jedzeniem: śluby, chrzty, imieniny, urodziny, jubileusze ) Na razie temat świąt kończę. Mogę w przyszłości wrócić do tematu konkretnego święta.
    • Więcej na temat: Święto i świętowanie znajdziecie Państwo w książce Pani Hanny Szymanderskiej:"Polskie tradycje świąteczne"
    W swojej książce: „Polskie tradycje świąteczne” Pani Hanna Szymanderska daje przegląd obchodzonych w Polsce świąt. Omawia dosyć szczegółowo każde ze świąt. ( skąd pochodzi to święto, jeśli święto wiąże się z jedzeniem, podaje przykłady potraw odpowiednich dla danego święta).(W całej książce jest ponad dwieście przepisów przrządzania różnych potraw)
    Autorka podaje też jak niektóre ze świąt są obchodzone w innych krajach. (Boże Narodzenie, Sobótka).
    Autorka podaje też dosyć dużo informacji o świętach jak ona określa z „importu”: Walentynki (14 lutego), dzień świętego Patryka (17 marca) i Halloween (31 października).
    Na końcu przed spisem treści znajduje się: alfabetyczny wykaz zamieszczonych w książce przepisów potraw.
      Książka może być przydatna dla Polaków przebywających za granicą. Dzięki tej książce przypomną sobie oni jak w Polsce obchodzimy nasze polskie święta.

      /Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu/
  • Objaśnienia:
    1/ Cytat z Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Święto
2/ Tak Pani Hanna Szymanderska określa w swojej książce: "Polskie tradycje świąteczne" chętnie w Polsce obchodzone święta: dzień świętego Patryka, Walentynki i Halloween.
3/ W czasie przygotowywania tego postu korzystałem z kaiążki Pani Hanny Szymanderskiej "Polskie tradycje świąteczne" wydanej przez Wydawnictwo "Świat Książki" w 2003 roku
4/ Nikomu w żadnym wypadku nie wypominam objadania się w czasie świąt. To ile on zje to jest jego i tylko jego decyzja. A jeśli zje za dużo, to sam ponosi tego konsekwencje. Ja sam lubię dużo zjeść i jak zjem za dużo to też ponoszę tego konsekwencje zdrowotne.
5/ Większości tytułów tych książek i ich autorów nie pamięŧam. Niedawno przygotowując post z 6 listopada 2013: "...objadanie się. Co to jest ?" pisałem o książce Pana doktora Marka Bardadyna: "nałóg jedzenia". Właśnie na początku tej książki Pan doktor wyjaśnia, dlaczego tak bardzo lubimy dużo jeść.

    Pozdrawiam,
    Ryszard Roszkowski


    Ps.*/ W dniu 28.1.2014 przypadkowo zauważyłem, że na miejscu postu: Święto i świętowanie z dnia 30 grudnia 2013 roku jest wstawiony niewłaściwy tekst postu. Jeszcze tego dnia wycofałem tamten tekst i wstawiłem prawidłowy.
    Za omyłkę bardzo Państwa przepraszam. Przepraszam Państwa także za to, że to wyjaśnienie umieszczam w poście dopiero dziś 30.1.2014. wieczorem.
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz