sobota, 26 września 2015

IX*..naturalne środki czystości(nie tylko w kuchni), czyli..


.."Sprzątanie w zgodzie z naturą (bez chemii)"1/ 
 
    Witam,
  1. Środki czystości potrzebne są nie tylko do mycia naczyń. Są one potrzebne także w innych dziedzinach życia człowieka. Wspaniałe chemiczne środki czystości? Konsekwencje ich stosowania. Naturalne środki czystości naszych babek i prababek. Ekologiczne środki czystości i emy (środki z żywymi mikoorganizmami). Przykłady naturalnych i tanich środków czystości zawiera książka kucharska Pani Bożeny Żak-Cyran : "Odnowa na talerzu".



    Podobnie jak te drzewa cytrynowe obwieszone cytrynami wyglądają nasze polskie jabłonie obwieszone jabłkami.
    Jako naturalne środki czystości Pani Bożena Żak-Cyran poleca na przykład sok z cytryny oraz kwasek cytrynowy. Przykładem zastosowania soku z cytryny jest „Płyn do mycia naczyń I” (strony 188-189 książka kucharska „Odnowa na talerzu”. Przykładem stosowania kwasku cytrynowego jest przepis: „”Odkamieniacz do czajnika”. (strona 189 tej samej książki)
     
    1. Po przyrządzeniu potraw i po ich spożyciu pozostają brudne naczynia, które trzeba obmyć, korzystając ze środków czystości. Również w wielu innych dziedzinach życia człowieka potrzebne są różne środki czystości.

    2. Mamy wiele wspaniałych środków czystości, które chronią nas przed zarazkami, wirusami i grzybami. Mają one jeden feler: zawierają dużo chemicznych składników. 
       
    3. Te chemiczne środki czystości są bardzo toksyczne: Mogą między innymi: powodować uczulenia; przyczyniać się to zachorowania na nowotwory; powodować podrażnienie błon śluzowych lub skóry; mogą też zatruwać nasze organizmy. I najważniejsze jest to, że te chemiczne środki czystości po ich wykorzystaniu trudno ulegają biodegradacji: czasami ona trwa to bardzo długo.2/

    4. Na nic nasze starania o dobre zdrowie dzięki zdrowemu odżywianiu, jli do sprzątania, mycia lub czyszczenia używamy nadmiernie chemiczne środki czystości. Część tych środków wdychamy w trakcie korzystania z nich. Po ich wykorzystaniu płyny je zawierające wylewamy do ścieków, a czasem po prostu zanieczyszczamy nimi glebę. A ze ścieków dostają się one do wód podziemnych i zanieczyszczają je. Później te zanieczyszczone wody piją ludzie na przykład czerpiąc wodę ze studni. A później toksyny zawarte w zanieczyszczonych wodach podziemnych wchłaniają rośliny. Te rośliny później zjada człowiek, a czasem zwierzęta, a potem my jemy także mięso tych zwierząt.2/

    5. Kiedyś nasi przodkowie (na przykład nasze babki)do sprzątania, mycia, czy prania używali takich środków jak: sok z cytryny, gliceryna, sól, soda, ocet i innych. Środki te w stosowanych ilościach nie szkodziły, ani środowisku naturalnemu, ani człowiekowi, bo nie były toksyczne. 2/

    6. Dlatego warto ograniczyć nadmierne i bezkrytyczne zużycie chemicznych środków czystości. Całkowicie z nich nie możemy zrezygnować, bo często chronią nas przed wirusami, grzybami, bakteriami. Ale jeśli jest to możliwe warto zastosować do sprzątania, czyszczenia, mycia czy prania, takie naturalne środki czystości jak: ocet, sok z cytryny, sól, gliceryna, soda. Produkty te są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

    7. Możemy też do prania, czyszczenie, sprzątania używać niestety dużo droższe ekologiczne środki czystości lub emy (zawierające żywe mikroorganizmy, które są wzbogacone ziołami i składnikami mineralnymi).3/ 
       
    8. Pani Bożena Żak-Cyran podpowiada że zamiast nadmiernego stosowania chemicznych środków czystości możemy zastosować naturalne środki czystości jak wspomniane w podpunkcie 6 oraz: płatki mydlane, boraks, , mydło w płynie "Biały Jeleń", oliwę z oliwek, olejki eteryczne.(strona 186 książka : "Odnowa na talerzu").

    To  już ostatni raz przedstawiam pierwszą stronę okładki książki Pani Bożeny Żak-Cyran: "Odnowa na talerzu" (wydanie rozszerzone i uaktualnione). Książkę tę w 2014 roku wydało Wydawnictwo „Galaktyka” z Łodzi. W niektórych Księgarniach jest jeszcze dostępne trochę tańsze wydanie tej książki z 2013 roku. Szerszą informację o Autorce książki zamieściłem w poście z dnia 8 sierpnia 2015.

    Poniżej przedstawiam Państwu:
    Nazwy przepisów z podrozdziału:
    „Sprzątanie w zgodzie z naturą” (bez chemii) 

    [ „Domowe mikstury czyszczące”: „Płyn uniwersalny do czyszczenia I”; „Płyn uniwersalny do czyszczenia II”; „Płyn uniwersalny do czyszczenia III”; „Pachnący ocet”; „Środek do czyszczenia”; „Środek do czyszczenia sedesu I”; „Środek do czyszczenia sedesu II”; „Środek do czyszczenia płytek ceramicznych”; „Przepychacz do zapchanego zlewu”; „Preparat do usuwania pleśni” ; „Płyn do dezynfekcji” ;”Preparat do czyszczenia piekarnika”; „Środek do mycia lodówki i usuwania zapachów”; „Preparaty do czyszczenia płyty ceramicznej i kuchni gazowej”' (2 wersje); „Płyn do mycia naczyń I”; ”Płyn do mycia naczyń II”; „Środek do zmywania naczyń w zmywarce”; „Proszek do zmywarki”; „Czyszczenie zmywarki”; „Pasta do czyszczenia naczyń z osadu po kawie lub herbacie”; „Odkamieniacz do czajnika”; „Środek do czyszczenia naczyń ze stali nierdzewnej”; „Preparat do przypalonych garnków emaliowanych”; „Środek do czyszczenia blatów kuchennych”; „Metody czyszczenia drewnianych desek do krojenia (Dwie wersje)”; „Czyszczenie drewnianych łyżek”; „Środki do czyszczenia zlewozmywaka ze stali nierdzewnej (dwie wersje)”; „Czyszczenie kamienia wokół baterii zlewozmywaka”; „Nieświeże myjki i gąbki”; „Kule piorące do prania”; „ORZECHY PIORĄCE”: „Uniwersalny wywar z orzechów piorących”; „Pranie w pralce automatycznej”; „Pranie ręczne”; „Usuwanie kamienia z bębna pralki”].
    Na stronach 194-195 książki: "Odnowa na talerzu" znajdziecie Państwo informację o sezonowości upraw krajowych warzyw i roślin. 
    To jest jedna z nielicznych książek kucharskich , która zawiera nie tylko przepisy kulinarne, ale także przepisy sporządzania naturalnych środków czystości. Dzięki nim utrzymasz czystość nie tylko w kuchni ale i w całym domu, a jednocześnie ograniczysz zanieczyszczenie środowiska.

    Jeśli Ciebie (i członków Twojej rodziny) interesuje ochrona środowiska to kup tę książkę.




      /Następny post opublikuję prawdopodobnie w sobotę 3 / października lub poniedziałek 5 października 2015/*/
  1. Objaśnienia:
    1/ Tytuł rozdziału ze strony 184 (książka kucharska Pani Bożeny Żak-Cyran:"Odnowa na talerzu").
2/ Opracowano na podstawie stron 184-185 książki Pani Bożeny Żak-Cyran".
3/ Opracowano na podstawie strony 185 książki Pani Bożeny Żak-Cyran".
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski
    Ps.*/ Najpierw chcę skończyć przygotowywać nową Politykę prywatności cookies dla mojego blogu.
    Ryszard Roszkowski

2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł. Niestety, tego typu środki nie sprawdzą się raczej w szkołach, zakładach pracy itp. - tam potrzebne są już profesjonalne środki czystości.

    OdpowiedzUsuń

  2. Ale warto wiedzieć, że takie środki czystości istnieją. Ktoś dbający o zdrowie posiłki dla swojej rodziny, może także zadbać o stosowanie zdrowych środków do utrzymania czystości we własnym domu. Da to podwójny zysk: dla zdrowia jego rodziny oraz dla przyrody (uniknięcie zanieczyszczenia środowiska.). Dlatego apeluję dbajmy o środowisko naturalne, także stosując naturalne środki czystości.

    Kiedyś byłem w toalecie w jednej przychodni był tam bardzo ostry nieprzyjemny zapach silnych chemicznych środków czystości.
    Utrzymaniem czystości w wielu instytucjach zajmują się prywatne firmy. Podejrzewam, że ani właściciele tych firm, ani pracownicy nie wiedzą o możliwości stosowania zdrowych środków do utrzymania czystości.

    Bardzo przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam, ale w kwietniu dopiero zauważyłem ten komentarz. Ostatnio rzadziej zamieszczam posty, bo jestem zajęty dwoma kursami internetowymi.
    Ryszard Roszkowski

    OdpowiedzUsuń