1. Z książki Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów" poznamy różne przepisy parzenia: herbat na gorąco, o herbatek ziołowych i herbat leczniczych, przepisy parzenia herbat mrożonych, oraz kilka przepisów parzenia herbat z alkoholem. Jest to więc prawdziwa książka kucharska.
Świeża i zimna herbata mrożona z plasterkami cytryny i miętą. (Fresh and cold ice tea with sliced lemon and mint) (tłumaczenie moje). Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl
A kto i kiedy wynalazł herbate mrożoną?
Wynalazł ją Brytyjczyk Richard Blechynden w 1904 roku w trakcie wystawy handlowej w St. Louis w Luizjanie w Stanach Zjednoczonych. Pojechał tam z Kalkuty w Indiach, aby sprzedawać herbatę indyjską i cejlońską. Ponieważ interesy nie szły mu zbyt dobrze, któregoś dnia zaczął kostki lodu w szklankach zalewać ciepłą herbatą. W upalne dni mrożona herbata szybko stała się hitem tej wystawy. 3/
1.1. W poprzednim poście podałem Państwu przykład jak parzono czarną herbatę w Polsce w latach mojego dzieciństwa i młodości. Dopiero na początku tego wieku z akcji promocyjnej firmy Bio-Active dowiedziałem się, że poza herbatą czarną istnieje też herbata czerwona, zielona i biała.
1.2. Ale dopiero z książki Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów" dowiadujemy się:
a) ciekawych sposobów parzenia różnych rodzajów herbat. Niezależnie od sposobu parzenia gorąca herbata każdego rozgrzeje szczególnie w chłodną zimową porę roku. Moim zdaniem ta książka kucharska będzie bardzo przydatna dla smakoszy herbaty. Dlaczego ?
Bo Autorka już w drugim rozdziale tej książki zachęca nas eksperymentowania przy parzeniu herbaty. Chodzi tu nie tylko o parzenie herbat z różnych stron świata.
Według Pana Daniela Mantey4/ : ",.. nie istnieje jeden sposób przygotowania idealnej herbaty. Wszystko zależy od jej rodzaju, okazji, miejsca i osób , ktore bedą ją piły. Zaparzanie herbaty to w pierwszej kolejności nauka, a w drugiej sztuka. Jednak całą te wiedzę można sobie szybko przyswoić, a "część artystyczna" okazuje się niezwykle przyjemna i daje dużo satysfakcji." 5/
b) O sposobach parzenia herbatek ziołowych i herbat leczniczych.
c) O sposobach parzenia herbaty mrożonej. Herbata mrożona każdego orzeźwi i ugasi jego pragnienie w zbliżającej się gorącej porze roku.
d) Kilka przepisów parzenia i przygotowywania herbat z alkoholem.
1.3. Książka kucharska Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów" zawiera nie tylko przepisy dotyczące parzenia herbaty. W następnym poście przedstawię Państwu nazwy przepisów przyrządzania słodkich i słonych przekąsek. Można te przekąski podawać do herbaty.
Oto pierwsza strona okładki książki Pani Mary Ward: „Herbata 100 przepisów”. Ta książka kucharska została wydana w latach 2011 i 2013 roku Wydawnictwo: „Bellona” z Warszawy.
Od 3 rozdziału przy każdym przepisie Autorka podaje: ile można z danych składników zaparzyć porcji herbaty, oraz ile dana porcja herbaty zawiera kalorii, tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cholesterolu, sodu i kofeiny.
Poniżej cytuję kolejne rozdziały spisu treści tej książki, oraz zawarte w nich nazwy przepisów parzenia herbat:
„Rozdział 3 Herbaty na gorąco, herbatki ziołowe, lecznicze i napary” :
{ „Słowo o przepisach”; Herbata na gorąco („Właściwości zdrowotne”);
„Herbaty na gorąco” (z całego świata”):
[„Jesienna herbata jabłkowa”; „Billy brew”; „Aromatyczna herbata cejlońska”; „Chińska herbata z ciastkiem”; „Herbata bożonarodzeniowa”; „Herbata żurawinowa”; „Aromatyczna herbata tajwańska”; „Herbata po fryzyjsku”; „Aromatyczna herbata indyjska”; „Pomarańczowa herbata po libańsku”; „Herbata na dobry humor”; „Marokańska herbata miętowa z kwiatem pomarańczy”; „Herbata grzaniec”; „Aromatyczna herbata angielska”; „Herbata ryżowa”; „Herbata po rosyjsku”; „Herbata po etiopsku”; „Herbata dla wielu gości”]};
„Herbatki ziołowe”:
[ „Aromatyczna herbatka miętowa”; „Herbatka kalifornijska”; „Herbatka ze świeżych owoców”; „Herbatka kwiatowa”; „Ziołowa herbatka bożonarodzeniowa”; „Herbatka europejska”; „Herbatka egzotyczna”; „Herbatka imbirowa”: „Pomarańczowa herbatka energetyzująca”; „Pikantna herbatka miętowa”; „Orzeźwiająca herbatka różana”; „Herbatka mocno miętowa”] ;
”Herbaty lecznicze":
[„Lemoniada na gorąco”; „Odprężająca herbata lukrecjowa”; „Szałwiowa herbata na przeziębienie”; „Rozgrzewająca herbata miętowa”; „Energetyzująca herbata cytrynowa”; „Herbata z rozmarynem”; „Miętowy koktajl”; „Herbata ze świeżym imbirem”; Herbata na dobry sen”; „Herbata z cytryną i miodem”; „Herbata z kwiatem bzu”];
„Rozdział 4 Herbaty mrożone”:
{„Jak zrobić doskonałą herbatę mrożoną?”[ „Syrop”; „Mrożona herbata kremowa”; „Mrożona herbata z piwem korzennym”; „Mrożona herbata owocowa”; „Mrożona herbata cytrynowa”; „Mrożona herbata brzoskwiniowa”; „Mrożona herbata ananasowa”; „Tropikalna herbata frappe”; „Mrożona herbata dla wielu gości”]};
„Rozdział 5 herbaty z alkoholem”:
{„Poncz herbaciany z brandy”; „Płonąca herbata angielska”; „Frappé de menthe”; „Herbata z rumem”; „Herbata po irlandzku”; „Poncz jamajski z herbatą"; „Planter's punch”; „Likier herbaciany”; „Herbata na noc”; „Grog z herbatą”};
/Następny post opublikuję w sobotę 2 maja 2015/
2. Objaśnienia:
1/ Pani Anna Ciesielska jest autorką książek: "Filozofia życia" i"Filozofia zdrowia". O tych książkach pisałem w postach:
...zrównoważone pożywienie=zdrowie (z 3 czerwca 2014) i Nasze zdrowie a smaki potraw, klimaty, emocje, kolory i... (z 25 sierpnia 2014)
2/ Pani Anna Ciesielska w swojej książce "Filozofia zdrowia" na stronie 147 (wydanie II z 1998 ) pisze, że wszystkie owoce cytrusowe (a więc i cytryna) odświeżają i ochładzają organizm. O orzeźwiającej roli mięty przekonałem sięw latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy jednej soboty pracowałem przy rozładunku wagonów w "Płytolenie".
3/ Na podstawie strony 109 książki Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów".
4/ Pan Daniel Mantey jest właścicielem sklepu z herbatą The Wabu Shop w dzielnicy Murray Hill w Cleveland w stanie Ohio (w Stanach Zjednoczonych). "(Podaję na podstawie strony 22 książki Pani Mary Ward.
5/ Cytat ze strony 27 książki Pani Mary Ward.
Pozdrawiam:
Ryszard Roszkowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz