sobota, 2 maja 2015

***Herbata, ceremonie i zwyczaje. Słodkie i słone przekąski

Witam,
 1. Powiązane z  piciem herbaty ceremonie i zwyczaje. Jakie mogą być przekąski do herbaty. Wszystko to zawiera książka kucharska Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów".

Dziewczyna pije herbatę z rosyjskiego samowara. Girl having tea from russian samovar. (tłumaczenie moje) Zdjęcie stockowe autorstwa pixmac.pl


 Ojciec Jan Grande wypowiada się na ten temat: „Ekspertami w zaparzaniu herbaty są ludy Azji. Przez całe wieki używano tam samowarów, na których stawiano imbryk z wrzącą esencją herbacianą.” 1/

Przypuszczam, że parzenie esencji herbacianej imbryku my Polacy mogliśmy przejąć w przeszłości od ludów zamieszkujących carską Rosję. Szkoda,że ten sposób przygotowywania esencji herbacianej zanikł po kryzysie gospodarczym lat osiemdziesiątych.



 1.1. W moim pierwszym poście o herbacie wspomniałem, że w latach mojego dzieciństwa i młodości parzyliśmy esencję herbaty w małym czajniczku dla całej rodziny. To też był pewien ceremoniał parzenia herbaty. Niestety kryzys gospodarczy z lat osiemdziesiątych lat ubiegłego wieku zlikwidował te imbryczki do parzenia esencji herbaty.

 1.2. Autorka w rozdziale 6 książki kucharskiej: "Herbata 100 przepisów" wspomina:  o japońskiej  ceremonii picia herbaty; o przyjęciu w stylu japońskim2/; o przyjęciu z English breakfast tea; o przyjęciu z  herbatą dla dzieci; o przyjęciu popołudniowym - Five o'cklock.

 1.3. Do każdego z wspomnianych wyżej przyjęć Autorka podpowiada przepisy kulinarne potraw, które można podać, aby dane przyjęcie uatrakcyjnić.

 1.4. W początkowej części tego  rozdziału Autorka podaje też ceremniał wróżenia z fusów.

 1.5. Szkoda ze Autorka nic nie wspomniała o parzeniu  przez Rosjan herbaty w samowarze.

 1.6. W kolejnym 7 rozdziale Autorka proponuje nam po kilkanaście słodkich i około 10 słonych przekąsek, które można podać do herbaty, aby uatrakcyjnić przyjęcie.

 1.7. Niezależnie od powyższego, Autorka proponuje także by do herbaty podawać także niewielkie kanapki z różnymi przez nią proponowanymi dodatkami.

 1.8. Wszystkie przepisy kulinarne o których tu wspominałem zawiera książka kucharska Pani Mary Ward: "Herbata 100 przepisów".



To już po raz ostatni przedstawiam Państwu pierwszą stronę okładki książki Pani Mary Ward: „Herbata 100 przepisów”. Ta książka kucharska została wydana w latach 2011 i 2013 roku Wydawnictwo: „Bellona” z Warszawy.
Od 3 rozdziału przy każdym przepisie kulinarnym Autorka podaje: ile można z danych składników zaparzyć porcji herbaty, oraz ile dana porcja herbaty zawiera kalorii, tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cholesterolu, sodu i kofeiny.

Przedstawiam Państwu ostatnie dwa rozdziały tej książki i zawarte w nich przepisy kulinarne:

„Rozdział 6 Ceremonie i zwyczaje związane z piciem herbaty

 {[„Wróżenie z fusów”;

 „Japońska ceremonia picia herbaty”; „Przyjęcie w stylu japońskim”;  Przepisy kulinarne (nie tylko herbata [ „Suimono (zupa z kurczaka); Rumaki; „Ogórki z kasztanami”; „Krewetki z imbirem”; „Gęsta herbata matcha”; „Tsujiura (ciasteczka japońskie z wróżbą)];

”Przyjęcie  z English breakfest tea”; „English breakfest tea”; „Gofry z kurczakiem w curry”; „Kurczak w curry”; „Kukurydziane tosty z ziołami”; „Mufinki żurawinowe”];

„Przyjęcie z herbatą dla dzieci” [„Cynamonowe misie (tosty)”; „Snickerdoodles (ciasteczka-buźki); „Wiśniowe babeczki”];

„Przyjęcie popołudniowe - Five o'clok” [„Wędzony indyk na jicamie z serkiem malinowo-bekonowym”; „Koreczki z ogórka i kawioru”; „Bezy krewetkowe”; „Tartaletki z jagodami”; „Ciasto makowe”; „Sorbet pomarańczowy”]};

„Rozdział 7 Słodkie i słone przekąski do herbat” 

„Słodkie przekąski”[  „Roladki bananowe”; „Brioszki”; „Pączki z lukrem”; „Cynamonowe ciasto z orzechami”; „Ciastka duńskie”; „Chrupki rumiankowe”; „Ciasto serowe”; „Ciasto ptysiowe”; „Ptysie z kremem”; „Angielskie racuchy”; „Piernikowe kulki” „Ciastka cytrynowe z lukrem”; „Sorbet cytrynowy”; „Magdalenki”; „Petit fours”];

„Słone przekąski” [„Jajka z kaparami na polencie”; „Ptysie krabowe”; „Crostini z serkiem mascarpone i szynką parmeńską”; „Groszek cukrowy z serem i ziołami”; „Liptauer”; „Tarama z warzywami i sucharkami”; „Tartaletki ze szpinakiem”; „Herbaciane jajka”; „Koperkowy gravlax na sucharkach”; „Bruszetta z krewetkami”];

„Dodatki do kanapek” [„Do przybrania można użyć”];

„Sposób nakrycia”; „1. Zestaw tradycyjny”; „2. Zestaw tradycyjny” „Zestaw dietetyczny”; „Zestaw europejski”; „Zestaw wiosenny”; „Zestaw na szybko”]; „Bibliografia”; „Indeks” (spis przepisów kulinarnych).


/Następny post opublikuję prawdopodobnie we w wtorek 5 maja lub w środę 6 maja 2015 roku/

  2. Objaśnienia:
1/   Cytat ze strony 126 Książki Państwa Marzeny  i Tadeusza Woźniaków: „Ojca Grande przepisy na zdrowe życie część III”. Ojciec Jan Grande podczas II wojny światowej jako dziecko z matką i siostrą został wywieziony na Syberię i tam często pijał herbatę z samowara. O książce Państwa Marzeny i Tadeusza Woźniaków pisałem w moich postach:”..niejadanie śniadań. Czy wtedy jest możliwe zdrowe życie?” )(z 24 lutego 2014 roku);
 „Zdrowe tradycyjne potrawy wielkanocne według Ojca Grande „ (z 7 kwietnia 2014 roku).
    2/ Autorka nie czuje się uprawniona przedstawiania w tej książce  przyjęcia w stylu japońskim. Według niej ceremonia parzenia i picia herbaty:  "Jest to sztuka wymagającą wielu lat nauki i praktyki, a także zmysłu artystycznego". /Cytat ze strony 140 książki Pani Mary Ward: " Herbata 100 przepisów"/.

Pozdrawiam:
Ryszard Roszkowski
 Ps.*/ Wczoraj wieczorem ten post przygotowałem i wstawiłem, żeby opublikował się dziś 2.5.2015 o godzinie 630. Niestety post nie został  rano opublikowany. Pewnie przygotowując publikację postu popełnilem jakiś błąd w zaprogramowaniu jego publikacji. Post opublikowałem koło godziny 1400.
Za opoźnienie w opublikowamiu postu bardzo Państwa przepraszam.
Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz