piątek, 6 lutego 2015

***Co to jest te Pięć Przemian z książki Pani Anny Czelej?


    Witam,
  • Co to jest te Pięć Przemian? Książka Pani Anny Czelej: "Wiosna w kuchni Pięciu Przemian". Podtytuł: "Potrawy wegeteriańskie".1/ Nazwy potraw z rozdziałów: "Dania ciepłe na wiosnę"; "Wiosenne warzywa gotowane, duszone i pieczone". Nazwy potraw z pozostałych rozdziałów opublikuję w ostatnim czwartym poście.

    • W poprzednim poście opublikowałem: wyjaśnienie na pytanie: Co to jest ying-yang?


    Gluten free czyli wolne od glutenu. Zdjęcie stockowe autorstwa Pixmac.pl.

    Tak! Większość potraw w książce: „Wiosna w kuchni Pięciu Przemian” Autorka w „Alfabetycznym spisie potraw” na końcu książki oznaczyła literką B jako bezglutenowe.
      Autorka pisze: „Bezglutenowe są: gryka, kasza jaglana, kukurydza, ryż i ziemniaki.(..) Dania ciepłe z wyjątkiem pierogów, naleśników i klusek z mąki pszennej można przerobić na dania bezglutenowe zmieniając mąkę pszenną na mąkę ziemniaczaną lub do panierowania używając np. sezamu zamiast bułki tartej, zaś do zagęszczania masy stosując ugotowaną kaszę jaglaną, ryż lub płatki gryczane zamiast bułki tartej.”2/

       
    • Co to jest t te Pięć Przemian?

    • Te Pięć Przemian w cyklu rocznym: Zaczyna sie wiosną (Przemiana Drzewa )polega ona na ruchu yang w górę. Później następuje lato (Przemiana Ognia), czyli bardzo silny yang w górę.W okresie późnego lata następuje Przemiana Ziemi, czyli jest o chwila bezruchu. Jesienią następuje Przemiana Metalu i zaczyna sie ruch yin w dół. W zimie ruch yin osiągnie maksimum i będzie to Przemiana Wody.
    • Każda z powyższych Przemian ma charakterystyczne dla siebie zapachy smaki, barwy oraz emocje człowieka. 
       
    • "Ruch Pięciu Przemian przebiega zgodnie z ruchem wskażówek zegara i nazywa się obiegiem karmiącym.(..) W obiegu karmiącym każda Przemiana jest matką w kolejności żywi następną Przemianę (..): Drzewo żywi Ogień, z Ognia powstaje popiół, czyli Ziemia, Ziemia rodzi Metal, Metal żywi Wodę, Woda daje napęd Drzewu, woda w głębi ziemi pozwala zakorzenić się roślinom i rosnąć w górę."3/

    • Gotowanie według Pięciu Przemian oznacza, że przy gotowaniu (przyrządzaniu) określonej potrawy musimy uwzględniać różne smaki produktów z których sporządzamy daną potrawę: Nie tylko smak charakterystyczny dla Przemiany (Dla Przemiany Drzewa jest to smak kwaśny) ale takze pozostałe smaki, gorzki słodki, ostry i słony.
        Jednocześnie takż uwzględniać zarówno produkty yang jak i yin. Musimy także pamiętać: Że wśród produktów yang są produkty rogrzewające i neutralne. Wśród produktów yin są produkty wychładzające i neutralne.3/

    • Książka Pani Anny Czelej "Wiosna w kuchni Pięciu Przemian" zawiera przepisy kulinarne uwzględniające wspomniane wyżej wymogi komponowania potraw wgetariańskich według Pięciu Przemian. Według Autorki warto eksperymentować tworząc swoje własne potrawy. Możemy na przykład jakiś składnik z przepisu Autorki podmienić na inny bardziej nas interesujący, a może bardziej przez nas lubiany.

    Oto pierwsza strona okładki książki Pani Anny Czelej: „Wiosna w kuchni Pięciu Przemian”. „Przepisy wegetariańskie”. Książkę wydało w 2013roku Wydawnictwo” „Iluminatio”. W książce znajdują się kolorowe zdjęcia potraw proponowanych przez Autorkę książki. Zachęcam Państwa do zapoznania się z Ciekawostkami (w kolorze zielonym)zamieszczonymi na stronach z przepisami.
    Poniżej cytuję nazwy potraw z dwóch kolejnych rozdziałów tej książki:
    Dania ciepłe na wiosnę” [ „Naleśniki z pieczarkami i papryką”; „Naleśniki z sezamem i polewą czekoladową”; „Pizza”; „Risotto”; „Kotleciki z jajek”; „Kotleciki z soczewicy z płatkami owsianymi'; „Krokiety z fasoli”; „Kotleciki z kaszy jaglanej”; „Kluski śląskie z pieczarkami w śmietanie”; „Knedle z fetą i pesto”; „Pierogi ze szpinakiem lub pokrzywą” ; „Zapiekanka z makaronem domowym”; „Zapiekanka z pieczarkami i papryką”; „Zapiekanka ze szparagami”; „Spaghetti”; „Tortille z mąki kukurydzianej z pastą z czerwonej fasoli i śliwek”; „Tortille ziemniaczano-kukurydziane z sosem orzechowym”; „Zapiekanka z kaszy jaglanej z pieczarkami”]; „Wiosenne warzywa gotowane, duszone i pieczone” [„Kalafior duszony z suszonymi pomidorami”; „Ziemniaki faszerowane pieczarkami”; „Fasola z marchewką”; „Szpinak lub pokrzywa z jajkiem”; „Kukurydza duszona z zielonym groszkiem”; „Bakłażany z żurawiną”; „Młoda kapusta z jabłkami”; „Pieczone młode ziemniaki z orzechami”; „Pieczarki faszerowane”; „Bakłażan pieczony z papryką i fasolą”; „Marchewka z zielonym groszkiem”]

      /"Następny post opublikuję w niedzielę 8 lutego lub w poniedziałek 9 lutego/4/
  • Objaśnienia:
    1/ Trzy gwiazdki przed tytułem oznaczają, ze jest to trzeci post z tego tematu.
2/ Cytat z Ciekawostki ze strony 127 książki Pani Anny Czelej. Szczególnie osoby na diecie bezglutenowej zachęcam do przeczytania całej Ciekawostki, oraz innej zamieszczonej na stronie 207.
3/ Opracowane na podstawie "Wstępu strony 10-14 książki Pani anny Czelej.
4/ Przyczyna takie długiego terminu opublikowania następnego postu: Od ponad tygodnia zmagam się z jakąś infekcją.
    Pozdrawiam:
    Ryszard Roszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz